… GDY ODWRACASZ WZROK
… GDY ODWRACASZ WZROK

Czy istnieją granice ludzkiej świadomości? A jeśli tak, to gdzie się znajdują? Jak daleko sięga ludzka świadomość? Czy jesteśmy ze sobą połączeni w sposób, którego istnienia nie podejrzewamy i nigdy wcześniej nie znaliśmy? Film zadaje te enigmatyczne pytania i próbuje również znaleźć na nie odpowiedzi. Phie Ambo bada w filmie relacje między ograniczeniami fizycznymi a sferą metafizyczną, a jej obraz sam w sobie staje się eksperymentem. Ambo celowo utrudnia jego przebieg. Nie nawiązuje kontaktu z jego uczestnikami – sami do niej trafiają lub pojawiają się jako skojarzenia. Linia eksperymentu rozciąga się szeroko: od genialnego fizyka Holgera Becha Nielsena do kobiety-jasnowidzki, od fizyki kwantowej do pewnego laboratorium w Jutlandii.

Pytania prowadzą do odpowiedzi, które z kolei wywołują kolejne pytania, a te z kolei przynoszą niespodzianki, które zaskakują nawet najbardziej racjonalnych sceptyków. Niektórzy z nich decydują się nawet na udział w eksperymencie. Zbieg okoliczności, czy raczej coś innego? Według fizyki kwantowej, już sama obserwacja eksperymentu zmienia jego wynik. Film zabiera nas w podróż po nieznanych płaszczyznach ludzkiej świadomości. Opowiada o rzeczywistości z pogranicza nauki i alternatywnych poglądów.

An expedition into the unknown territory of the human consciousness. How far does consciousness reach? And are we maybe connected with each other in ways that we never knew? This is not the first time that Phie Ambo embarks on dissecting the relationship between physical limits and metaphysical realm – but this time the film itself is part of that effort. Ambo uses her topic as a deliberate obstruction: she is not allowed to make contact with the participants – they either have to come to her by themselves or be referred to her by others. And the lines between the dots extend from physicist genius Holger Bech Nielsen to a clairvoyant woman, and from quantum physics to a laboratory for vitalised water in Jutland. Questions lead to answers which lead to new questions – which lead to surprises that will astonish even the most hardboiled skeptics. Several of them even end up participating in Ambo’s consciousness experiment themselves. Coincidence or what? A thought-provoking film from the unknown borderland between science and alternative world views.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola