Filmowe myśli. Mistrzowie kina | Głowa do wycierania
Filmowe myśli. Mistrzowie kina | Głowa do wycierania

Nie siedźcie w szkolnych ławkach, chodźcie z klasą do kina! Przed nami filmowa jesień z mistrzami kina w ramach projektu „Filmowe myśli. Kino lekcje”.

Zapraszamy młodzież z klas ponadpodstawowych i nauczycieli z Trójmiasta do udziału w cyklu czterech warsztatów „Filmowe myśli. Mistrzowie kina”, które odbędą się w salach kinowych Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Podczas każdego spotkania młodzież będzie mieć okazję poznać twórczość najwybitniejszych twórców filmowych z Polski i ze świata. Pokazom ich filmów będą towarzyszyły prelekcje filmoznawcze prezentujące postacie reżyserów i reżyserek, ich dorobek artystyczny i cechy twórczości. Po seansach odbędą się rozmowy z widzami poświęcone możliwym tropom interpretacyjnym, zagadnieniom filmoznawczym i historycznym.

Prelekcje oraz rozmowy po filmach poprowadzi dr Piotr Kurpiewski – kierownik Zakładu Filmu i Mediów w Instytucie Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym UG, zajmujący się naukowo historią polskiej kinematografii ze szczególnym uwzględnieniem czasów PRL. Jest autorem kilkudziesięciu tekstów naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii filmu, wykładowcą Akademii Polskiego Filmu oraz stałym współpracownikiem Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.

Do udziału w spotkaniach można zgłaszać się indywidualnie bądź grupowo. Zgłoszenia całej klasy dokonuje nauczyciel. Czas trwania każdego ze spotkań uzależniony jest od czasu projekcji filmu. Część prelekcyjna potrwa maksymalnie godzinę zegarową.

OPIS FILMU:

Bohater filmu – Henry Spencer (Jack Nance) jest drukarzem w fabryce La Pella, mieszka w nędznej dzielnicy, gdzie po zmroku zamiera życie. Nocami nawiedzają go koszmarne sny – wizje, które nasilają się po narodzinach dziecka-potworka.

W filmie – debiucie fabularnym reżysera – wyraźnie zaznaczają się fobie i obsesje, które dominować będą w jego następnych utworach – lęk przed prokreacją, fascynacja cielesnością, epatowanie szpetotą. Jest to film, który nie daje się jednoznacznie zinterpretować, a jego przejmujące, mroczne obrazy budzą skrajne emocje.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola