12.09 | godz. 13:30 | sala Warszawa – seans ze spotkaniem po filmie oraz symulacja szachowa przed filmem |
Ich historie są w stanie przyćmić nawet serial „Gambit królowej”. Nona Gaprindashvili, Nana Alexandria, Maia Chiburdanidze i Nana Ioseliani to cztery legendarne szachistki z Gruzji, które podczas zimnej wojny zrewolucjonizowały szachy kobiet na całym świecie i stały się radzieckimi ikonami emancypacji kobiet. Film portretuje ich obecne życie, jednocześnie odkrywając ich olbrzymie dziedzictwo. Chociaż grały razem w drużynie olimpijskiej ZSRR, były również dla siebie trudnymi przeciwniczkami, a przy wspólnym stole nie siedziały od ponad ćwierć wieku. Film ukazuje ich ponowne spotkanie, przywołując wspólną historię, wspomnienia, a także odsłaniając wiele różnic. Widzimy, jak wygrywały i przegrywały na szachownicy oraz w życiu. Duet reżyserski dokumentuje, jak walka kobiet o niezależność i ich bunt przeciwko patriarchalnemu systemowi odbijają się echem w ich biografiach.
During the Cold War, four female chess players from Georgia revolutionized women’s chess across the globe, and became Soviet icons of female emancipation.
Przed filmem CHWAŁA KRÓLOWEJ, reż. Tatia Skhirtladze, Anna Khazaradze odbędzie się symultana z arcymistrzynią szachową Agnieszką Brustman.
W języku polskim.
Partner: Pomorski Wojewódzki Związek Szachowy
Nieważne, czy ostatni raz graliście w szachy w dzieciństwie czy co weekend ogrywacie swoich sąsiadów. Zapraszamy do sprawdzenia swoich umiejętności w partii z Agnieszką Brustman. Nasza arcymistrzyni rozegra symultanę z dziesięcioma wybranymi osobami.
Zapisy (do 10 uczestników ) pod adresem: info@gcf.org.pl, (podaj imię nazwisko, wiek, poziom zaawansowania) Należy również posiadać bilet na jeden z festiwalowych pokazów filmu „Chwała królowej”. Szachy będą czekały w plenerze, na czerwonych schodach obok GCF-u.
Po filmie CHWAŁA KRÓLOWEJ odbędzie się spotkanie z arcymistrzynią oraz sędzią szachową klasy międzynarodowej „Partia w szachy z polską Beth Harmon” z Agnieszką Brustman.
W języku polskim.
Partner: Pomorski Wojewódzki Związek Szachowy
Agnieszka Brustman reprezentowała Polskę w 9 Olimpiadach szachowych, grając jako liderka z najlepszymi na świecie przez prawie 20 lat. Czterokrotnie otrzymała medale „Za wybitne osiągnięcia sportowe”. Opowie nam, jak samotnie walczyła całą plejadą zawodniczek z ZSRR i jak to jest być najlepszą szachistką Polski. W Chaltubo w Gruzji w roku 1988 roku awansowała do turnieju, w którym była jedyną zawodniczką spoza ZSRR. W obu turniejach zajęła dwukrotnie VI miejsce, co wówczas odpowiadało siódmej pozycji na świecie. W obu walczyła z najlepszymi siedmioma szachistkami świata w tym z Gruzinkami, o których opowiada nasz film. Agnieszka Brustman ma w swoim dorobku również krótki epizod filmowy – w roku 1988 zagrała symultanistkę w „Dekalogu I” Krzysztofa Kieślowskiego.
Prowadzący:
Przemek Rydzewski – współtwórca i koordynator trójmiejskiej edycji Millennium Docs Against Gravity.