Cały ten dźwięk
Cały ten dźwięk

11.09 | godz. 13:00 | sala Goplana – seans ze spotkaniem oraz spacer przed filmem |

Każdy muzyk odbiera dźwięki w pogłębiony sposób, ale wokalistka, performerka i kompozytorka Laurie Amat traktuje otaczające nas odgłosy z wyjątkowym namaszczeniem. Jej pasja zaprowadziła ją aż do… sal koncertowych w III Rzeszy. Odkryła, że to naziści ustawili powszechnie obowiązujący dziś poziom strojenia na 440 Hz – ponoć przy takiej częstotliwości odbiorcy odczuwają niepokój, robią się agresywni i łatwiej nimi manipulować. W filmie Gunnara Halla Jensena („Gunnar szuka Boga”) poznajemy też perkusistkę, która pomimo utraty słuchu gra na ukochanym instrumencie. Odwiedzamy naukowca rozpisującego dźwięki na matematyczne wzory – według niego muzyka to przede wszystkim nauka, a nie sztuka. Przekraczamy próg szpitala, gdzie projektantka dźwięku zwraca uwagę na to, jak istotne jest dbanie o higienę słuchową pacjentów. Niestety jej zaleceniasąnagminnie ignorowane. „Cały ten dźwięk” otwiera nam oczy (a może raczej uszy) na tę jakże istotną sferę naszego życia. Czy po jego obejrzeniu będziemy bardziej czujni? Film jest niezwykle dopracowany zarówno pod względem dźwiękowym, jak i wizualnym, a bohaterowie i ich zadziwiające historie odsłaniają nowy, fascynujący świat, który znajduje się tuż obok nas.

 

A musician on a mission: To reveal how we all are affected by sound in ways unknown to most of us. What she didn`t expect was that Second world war Nazis were implicated. The musician is Laurie Amat, and she has heard a conspiracy theory involving Joseph Goebbels and the Nazis. Supposedly, at an international conference in 1939, the Nazis changed the music tuning pitch globally. They changed the frequency to 440 Hertz. They did it because they thought it would make the masses aggressive and easier to manipulate. This is the music pitch we listen to today. Driven by her worry, Laurie is thrown into a larger adventure into the unknown universe of sound. During the journey, we meet passionate and charismatic sound enthusiasts. They reveal what sound really means to them personally and what it can do to you. Laurie experiences how sound can heal, how sound can manipulate your feelings and push you to do something, and how sound can be used as a weapon. During the exploration into sound, Laurie brings in her thoughts and personal memories around sound – anecdotes and humour where you never know which sound is waiting around the next corner.

Przed filmem CAŁY TEN DŹWIĘK, reż. Gunnar Hall Jensen odbędzie się Spacer dźwiękowy z Marcinem Dymiterem.

W języku polskim.

Zapisy (do 20 uczestników ) pod adresem: info@gcf.org.pl. Należy również posiadać bilet na jeden z festiwalowych pokazów filmu „Cały ten dźwięk”.

Słuchanie to proces, który odbywa się ciągle. Opierając się na tym założeniu, Raymond Murray Schafer przygotował program ćwiczeń pomagających w słuchaniu, czyli ear cleaning  (czyszczenie uszu). Podstawową formą jest spacer. Umożliwia on rozpoczęcie „przygody” dźwiękowej – refleksji nad zagadnieniem dźwięku, jego jakości i wpływu na nas. Słuchając, synchronizujemy się z otoczeniem audialnym, stając się jednym z elementów krajobrazu dźwiękowego niż dominującym podmiotem. Odbywanie spacerów w różnych miejscach oraz różnych porach dnia czy przy różnych warunkach pogodowych, pozwala odkryć zróżnicowane krajobrazy dźwiękowe. Co można usłyszeć w Gdyni? Przekonajcie się sami!

Marcin Dymiter – muzyk, autor instalacji dźwiękowych, słuchowisk radiowych, muzyki do filmów i spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Producent muzyczny. Popularyzator wiedzy o współczesnych zjawiskach muzycznych i dźwiękowych. Ważnym polem jego zainteresowań jest krajobraz dźwiękowy (soundscape) i nagrania terenowe (field recording). Pomysłodawca i kurator projektu „Polish Soundscapes”, pierwszej polskiej wystawy prezentującej zjawisko field recordingu. Autor cyklu nagrań „Field Notes”.

Po filmie odbędzie się z kolei spotkanie „O kulturze audialnej, jej obecności i refleksji nad dźwiękiem” z Marcinem Dymiterem.

W języku polskim.

Partner: Wydawnictwo Części Proste

Film „Cały ten dźwięk” Gunnara Halla Jensena otwiera nam oczy – a może raczej uszy? – na jakże istotną sferę naszego życia, jaką jest słuch. Czy po jego obejrzeniu będziemy bardziej czujni? Czym w ogóle jest słyszenie i słuchanie… Z bliska, z pamięci… Zapytamy o to naszego gościa Marcina Dymitera, muzyka i popularyzatora wiedzy o współczesnych zjawiskach muzycznych i dźwiękowych, autora właśnie wydanej książki „Notatki z terenu”, którą kupicie na miejscu. Zarówno książka jak i film są niezwykle dopracowane pod względem dźwiękowym i wizualnym, a ich bohaterowie odsłonią przed Wami nowy, fascynujący świat, który znajduje się tuż obok nas.

Prowadzący:

Przemek Rydzewski – współtwórca i koordynator trójmiejskiej edycji Millennium Docs Against Gravity.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola