Bruce Lee. Bądź jak woda
Bruce Lee. Bądź jak woda

Bruce Lee do dziś pozostaje inspiracją dla sportowców i filmowców (wystarczy wymienić choćby Quentina Tarantino), a jego pomniki stoją w Hongkongu, Los Angeles, a nawet w bośniackim Mostarze. Film Bao Nguyena, oparty na archiwalnych wywiadach z aktorem, jego zapiskach oraz rozmowach z rodziną i przyjaciółmi, to hołd złożony Małemu Smokowi w przeddzień 80. rocznicy jego urodzin.

 

Podobno na premierowym pokazie „Wejścia smoka” w Polsce zjawił się taki tłum chętnych, że w warszawskim kinie Iluzjon popękały szyby. Nawet jeśli to miejska legenda, nie ulega wątpliwości, że Bruce Lee był jedną z największych ikon popkultury. Do dziś pozostaje inspiracją dla sportowców i filmowców (wystarczy wymienić choćby Quentina Tarantino), a jego pomniki stoją w Hongkongu, Los Angeles, a nawet w bośniackim Mostarze. Kariera Lee trwała zaledwie kilka lat, ale aktor w tym czasie zdążył odmienić kino sztuk walki, przynosząc temu gatunkowi globalną popularność, a także wpłynął na sposób, w jaki zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych byli portretowani Azjaci. Biografia Bruce’a Lee to przecież nie tylko wspomnienia z planu Zielonego szerszenia” i Wściekłych pięści”, ale i opowieść o rasizmie, dyskryminacji i przełamywaniu społecznych barier. Dokument Bao Nguyena, oparty na archiwalnych wywiadach z aktorem, jego zapiskach oraz rozmowach z rodziną i przyjaciółmi, to hołd złożony Małemu Smokowi w przeddzień 80. rocznicy jego urodzin.

 

In 1971, before his super stardom, Bruce Lee returned to Hong Kong to get the opportunities to be a lead actor that eluded him in America. In the two years before his untimely death, Lee completed four films which changed the history of film and made him a household name. Through rare archival footage, memories of family and friends, and his own words, the story of that time and Lee s prior experiences are told with an intimacy and immediacy that have infrequently been used in earlier tellings of his legend. Growing up and living between the West and the East, Lee was ahead of his time in thinking about the transnational audience. He experienced the racist reaction of an American film industry inundated by a subservient and menacing image of Asian people—and learned hed have to tell his own stories to escape it. Director Bao Nguyen elegantly weaves Lees personal struggle for visibility with that of his times and reminds us that though it was for a short time, Lees star burned so brightly we still see it today.

Po filmie BRUCE LEE. BĄDŹ JAK WODA, reż. Bao Nguyen odbędzie się plenerowa lekcja kung-fu.

W języku polskim.

Partner: KUEN-TAI KUNG-FU

Pod okiem Piotra Rekowskiego, który ma wieloletnie doświadczenie w dziedzinie sztuk walki, swoje umiejętności zaprezentują uczniowie szkoły KUEN-TAI KUNG-FU. Na co dzień członkowie gdańskiego klubu uczestniczą w zajęciach przygotowujących do potyczek w różnych formułach, zarówno z bronią, jak też bez oręża. Wszystkich chętnych, którzy chcieliby spróbować tajników chińskiej sztuki walki, serdecznie zapraszamy do dołączenia do wspólnych ćwiczeń. Zabierzcie wygodne ubranie!

Zapisy (do 10 uczestników) pod adresem: info@gcf.org.pl. Należy również posiadać bilet na jeden z festiwalowych pokazów filmu „Bruce Lee. Bądź jak woda”.

 

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola