Album rodzinny
Album rodzinny

4.09 | godz. 13:15 | sala Warszawa- seans ze spotkaniem  |

Rodzinne kroniki zachowane na kasetach wideo dla wielu z nas są miłą i niewinną pamiątką, pozwalającą wrócić do czasów sielankowej młodości. Za tymi obrazami pozornego szczęścia dla Sashy Neulingera kryją się jednak upiorne wspomnienia. Po latach odważa się wyruszyć w podróż do przeszłości. Przegląda raz jeszcze materiały nagrane przez ojca kamerą, którą kupił w dniu jego urodzin. Rozmawia z rodzicami o tym, jak to możliwe, że przez lata był wykorzystywany seksualnie we własnym domu, niemal na ich oczach, a oni tego nie zauważali. Na dodatek ten sam los spotkał jego młodszą siostrę. Kolejne fakty, które pojawiają się w tej opowieści, mrożą krew w żyłach i zmieniają zupełnie kontekst licznych materiałów archiwalnych. Uśmiechnięte twarze bezdusznych gwałcicieli mieszają się tu z zapisem momentów niezwykłego zagubienia, które zmieniło nie do poznania chłopca, gdy ten miał zaledwie kilka lat. Zaklęty krąg przemocy, przechodzący z pokolenia na pokolenie, niemal doprowadził do śmierci Sashy, który wielokrotnie próbował odebrać sobie życie. Co spowodowało, że znalazł w sobie siłę, żeby w końcu przerwać ten krąg przemocy? Pomogli mu w tym psychiatra oraz prawnicy, którzy także zabierają głos w filmie.

 

This powerful family portrait features the director’s incredible home movie archive from his childhood, when he and his sister suffered sexual abuse.

Po filmie ALBUM RODZINNY, reż. Sasha Joseph Neulinger odbędzie się spotkanie „Ludzie nas skrzywdzili to i ludzie mają nam pomóc” z pedagogiem i koordynatorem Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Gdańsku, Krzysztofem Sarzałą oraz Martą Frej, zaangażowaną społecznie malarką i ilustratorką,

W języku polskim.

Partnerzy: Centrum Psyche, Patronat honorowy: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Nareszcie zaczynamy mówić o tym głośno! Temat wykorzystania seksualnego dzieci, gwałty małżeńskie, mobbing w szkołach artystycznych to tylko kilka przykładów problemów, które są obecne w przestrzeni publicznej w ostatnim czasie. Podczas spotkania porozmawiamy o tym, dlaczego tak wiele osób jest w stanie opowiedzieć o swojej traumie dopiero po latach. Jak ją skutecznie przepracować i w jaki sposób może nam w tym pomóc sztuka? Dlaczego wciąż nie wierzy się dzieciom – ofiarom nie tylko przestępstwa, ale również victim blamingu i shamingu? Jak pomagać dziecku tuż po przeżytej traumie, by wróciło do zdrowia? I wreszcie – co my sami możemy zrobić, jeśli wiemy o wyrządzanej dzieciom krzywdzie?

Goście:

Mikołaj Górny – psycholog, dyplomowany psychoterapeuta Gestalt. Współzałożyciel Centrum Psyche w Gdańsku. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz
Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt.

Prowadzący:

Przemek Rydzewski – współtwórca i koordynator trójmiejskiej edycji Millennium Docs Against Gravity.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola