AKADEMIA DOKUMENTALNA DZIECI Z JEDWABNEGO SZLAKU
W ramach 15. edycji Millennium Docs Against Gravity Film Festival Gdynia zapraszamy na Akademię Dokumentalna | Szkoły gimnazjalne | Pokaz filmów z bloku: „Dzieci z Jedwabnego Szlaku / Nepal, Kirgistan, Bangladesz" oraz rozmowa po filmie z edukatorką filmową Pauliną Pohl.

Poznajcie Poonam z Nepalu, która wychodzi za mąż za Javeda z Bangladeszu samodzielnie zarabiającego na życie, oraz Dianara z Kirgistanu, który czuje, że naraził życie brata na niebezpieczeństwo. Po filmach porozmawiamy o tym, jak żyją dzieci w innych krajach, w czym ich życie jest podobne, a czym się różni od życia rówieśników w Polsce, przed jakimi wyzwaniami muszą stawać i jak sobie z nimi radzą. Wszystkie trzy filmy należą do cyklu „Dzieci z Jedwabnego Szlaku" („Kids on the Silk Road"). To seria pięciu filmów dla dzieci, które opowiadają o życiu dzieci w wieku od 10 lat z centralnej i południowo-wschodniej Azji.

Filmy w bloku:

Los Poonam 
Poonam ogłasza swój rychły ślub podczas wakacji w Nepalu. Gdy koleżanki opowiadają o trudnych małżeństwach innych dziewczynek, Poonam zdaje sobie sprawę, że nic nie wie o przyszłym mężu ani o jego rodzinie. Wie tylko, że za kilka dni wprowadzi się do jego domu i będzie musiała podporządkować się nowym regułom. Czy zostanie zaakceptowana przez nowych członków rodziny? 

Życie na plaży 
Javed wyprowadził się z domu i mieszka na plaży na obrzeżach Bangladeszu wraz z przyjacielem Shahidulem. Przestał chodzić do szkoły w drugiej klasie, ponieważ był bity przez nauczyciela. Wraz z przyjacielem zarabia, robiąc masaże ludziom na plaży. Surfuje i jeździ na deskorolce, kiedy tylko się da. Zbliżają się wielkie zawody, a on marzy o zwycięstwie. Matka chce, aby wrócił do domu i utrzymywał rodzinę, a nauczyciel surfingu namawia go na powrót do szkoły. Co powinien zrobić? 

Mały zaklinacz koni 
Daniar mieszka na farmie w górskiej wiosce w Kirgistanie. Kocha zwierzęta, a przede wszystkim konie. Dostaje od ojca dzikiego ogiera, którego może zatrzymać pod warunkiem, że go ujeździ. Daniar z radością podejmuje wyzwanie, ale ogier ma trudną naturę. Pewnego razu dochodzi do dramatycznego zdarzenia.
  • Kliknij żeby włączyć wersję kontrastową
  • A Kliknij żeby przywrócić domyślny rozmiar czcionki
  • A Kliknij żeby zmniejszyć czcionkę
  • A Kliknij żeby powiększyć czcionkę