21. MDAG | Gdy przychodzi przypływ | pokaz filmu ze spotkaniem
Thumbnail
21. MDAG | Gdy przychodzi przypływ | pokaz filmu ze spotkaniem

Spotkanie z Małgorzatą Żywicką z Akwarium Gdyńskiego: Kiedy nas zaleje morze?

 

po filmie GDY PRZYCHODZI PRZYPŁYW reż. Juan Palacios i Sofie Husum Johannesen

 

Partner: Akwarium Gdyńskie

 

Magiczny żywioł – woda, a świat materialny. Aby lepiej zrozumieć złożone procesy zachodzące na „błękitnej planecie”, zapraszamy po projekcji filmu na spotkanie z edukatorką z Akwarium Gdyńskiego. Porozmawiamy o świadomości morskiej, w jaki sposób ocean – kolebka życia, wpływa na losy każdego mieszkańca Ziemi, skali i skutkach ingerencji człowieka w środowisko naturalne, prognozie dla rejonów nadbałtyckich, obszarach, które w niedalekiej przyszłości pochłonie woda… Będzie to dialog o tym, co naukowcy widzą i dokumentują przez pryzmat trwającej zmiany klimatu i innych zagrożeń, które niesie dalsza przemiana przyrody na użytek własny ludzi.

 

Gościni:

 

Małgorzata Żywicka – z wykształcenia oceanograf ze specjalizacją z biologii morza, członkini Europejskiego Stowarzyszenia Edukatorów Morskich (EMSEA). W Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB zajmuje się przygotowaniem warsztatów dla dzieci i młodzieży, kampanii informacyjnych na rzecz ochrony dzikiej przyrody oraz wydarzeń popularno-naukowych na temat bioróżnorodności podwodnego świata.

 

Prowadzący:

 

Przemek Rydzewski

 

Mandø jest małą duńską wyspą połączoną z lądem wąską groblą, która jest często zalewana przez Morze Wattowe. Mieszka na niej zaledwie 27 mieszkańców, których z powodu zmian klimatycznych czekają nieuchronne, tragiczne w skutkach zmiany. Najmłodszy z nich to 40-letni Gregers – jedyny rolnik na wyspie. Próbuje znaleźć partnerkę za pośrednictwem duńskiej wersji programu „Rolnik szuka żony”. Gdy nadchodzi sztorm, obchodzi ze swoim psem wały przeciwpowodziowe. Prowadzi z matką pełne czystego nonsensu rozmowy. Inna mieszkanka wyspy – Mia właśnie obchodzi swoje setne urodziny, a Nils – miłośnik ptaków, lamentuje nad zmniejszającą się liczbą ptaków przylatujących na wyspę. Film przybliża nam w piękny wizualnie sposób to miejsce i morze, które zmienia się z wiatrem i przypływem. Nieciekawa przyszłość mieszkańców rysuje się w ich wzajemnych, niepozbawionych komizmu i ciepła rozmowach.

 

 

The 27 residents on the tiny Danish Wadden Sea island of Mandø are used to severe weather and flooding. But climate change makes the catastrophe inevitable.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola