Wydarzenia
Wystawa malarstwa: Georg Johann Tribowski
Wystawa malarstwa: Georg Johann Tribowski

Powrót po latach do Gdyni. 

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na wyjątkową wystawę malarstwa Georga Johanna Tribowskiego (1935 – 2002), artysty urodzonego w Gdyni, syna kaszubskiego szkutnika i Niemki z Galicji. Wernisaż, z udziałem gości specjalnych, odbędzie się w sobotę, 6 października 2018 roku o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Georg Johann Tribowski jako dziecko, zaraz po wojnie, miał wyjechać z Gdyni z rodziną do Niemiec, jednak władze zatrzymały Tribowskich w przygranicznym Szczecinie, nowym portowym mieście przyłączonym do Polski Ludowej. Uzdolniony gdynianin właśnie tam dojrzewał artystycznie w niełatwych dla artystów, i nie tylko, czasach stalinizmu. Artysta zmarł w 2002 roku w Hamburgu.

Na wystawie w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego zaprezentowanych zostanie ponad 30 prac Tribowkiego, wczesnych obrazów olejnych malowanych na płótnie, desce i dykcie. W wernisażu wezmą udział między innymi: żona artysty, Gertruda Tribowski oraz Jerzy Brukwicki, krytyk sztuki, dyrektor byłej już warszawskiej Galerii Krytyków POKAZ, kurator warszawskich wystaw Tribowskiego.

Georg Johann Tribowski – Gdynia, Szczecin, Hamburg

Artysta urodził się w 1935 roku w niemieckiej rodzinie (matka była Austriaczką, ojciec – Kaszubem) w Gdyni. Tam też spędził dzieciństwo i pierwsze szkolne lata. W 1947 roku rodzina Tribowskich przeniosła się do Szczecina, gdzie Johann ukończył liceum plastyczne, a następnie „studiował” malarstwo i historię sztuki u prof. Kusztelskiego. W 1964 roku rodzina wyjechała do Hamburga, gdzie uzyskała status późnych przesiedleńców. Artysta przeżył zatem w Polsce 29 lat, w których stworzył podstawy swojej artystycznej pracy i rozwinął kreatywną fantazję. W 1977 roku ożenił się z pochodzącą z Cieszyna Polką, Gertrudą Bujok. Zmarł w Hamburgu w 2002 roku.

Artysta pozostawił po sobie 297 prac. W 2006 roku ukazała się obszerna niemiecko-polska monografia artysty pióra dr Friedricha Grossa, w której twórczość artysty została poddana szczegółowej i wnikliwej analizie.

„W twórczości Georga Johanna Tribowskiego możemy wyodrębnić kilka charakterystycznych okresów, w których artysta nawiązuje do określonych trendów artystycznych – pisał Stanisław Henryk Kowalczyk, komisarz wystawy w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w 2009 roku. Szczeciński okres w twórczości artysty to inspiracja koloryzmem. W tamtym okresie koloryzm nie był w Polsce poprawny politycznie. Postawa kolorystów: walka o jakość i estetyczną niezależność malarstwa szczególnie przypadła do gustu młodemu niemieckiemu artyście o katolickich przekonaniach, dla którego doktrynerski socrealizm był nie do przyjęcia. Dlatego zajął się sztuką sakralną. Jego obrazy z tamtego okresu pełne są symboliki związanej z bólem i cierpieniem”. /…/ We wszystkich fazach rozwoju artystycznego uderza u Tribowskiego niezwykła solidność warsztatowa. Paleta malarskich możliwości artysty ciągle ulegała stałemu rozszerzaniu”.

„…To, co fascynuje w malarstwie Georga Johanna Tribowskiego, tkwi w jego niezależności, która graniczy niekiedy z oryginalną samowolą – pisze autor monografii artysty. Solidna technika malarska umożliwia mu osiągnięcie opisanej tu ogromnej rozpiętości wyrazu, od wizualnego odwoływania się do rzeczywistości po nieprzedstawiającą bezprzedmiotowość, od bólu do pozbawionej jednoznaczności utopii. W dziełach bezprzedmiotowo-konstruktywistycznych ostatniego okresu twórczości dzięki udoskonaleniu sposobu nakładania farb oraz wzrastającej precyzji osiągnięta została niezrównana poetycka zawartość. O wiele za wcześnie śmierć zakończyła życie i twórczość artysty…”.

Rysunki Georga Johanna Tribowskiego prezentowane były w galeriach w Nowym Jorku, zaś obrazy olejne w Museum für das Fürstentum Lüneburg w Lüneburgu, w Cieszynie, Warszawie, Szczecinie, Bydgoszczy i wielu innych miastach.

Opracował: Tadeusz Deptuła, pomysłodawca cyklu wystaw Georga Johanna Tribowskiego

Tribowski Ptak1.jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola