Subiektywne spojrzenie, analogowe fotografie plus książka i film.
Zestaw zdjęć składających się na cykl American Landscapes powstawał w czasie czterech podróży do USA. Zdecydowana większość fotografii została wykonana w stanie Nowy Jork przy użyciu średnioformatowych aparatów oraz kamery otworkowej. Wiele z tych zdjęć to nie tylko refleksy odbytych podróży, ale także próba nawiązania dialogu z fotografami, których prace kształtowały mój obraz Stanów Zjednoczonych oraz zestaw interesujących mnie tematów. Do najważniejszych zaliczyłbym peryferia ze swoją specyficzną malowniczością i prowincjonalnością, kwestię religijności i patriotyzmu oraz kulturę odpadu, reprezentowaną przez porzucone samochody, rozpadające się domy, martwe zwierzęta.
Obok fotografii równie istotną częścią projektu jest książka Dennis. Biographical story of an American (wydana przez Łódź Art Center w 2014 roku). Jej źródła głęboko tkwią w antropologicznej koncepcji spotkania. Spotkania dwojga ludzi, dwóch kultur, odmiennych doświadczeń. Jest to także realizacja idei wymiany, symbolicznego daru, jakim jest szczera opowieść o życiu, zarówno o tym, co piękne i niezwykłe, jak i o tym, co bolesne, a nawet traumatyczne. Historia mojego przyjaciela, nowojorczyka Dennisa Lyncha, ukazuje jego niezwykłą życiową drogę, walkę o spełnienie marzeń i cenę jaką trzeba za to zapłacić. Jej 70-letni dziś bohater ukazuje nie tylko swoje losy, ale także niezwykłe tło, jakim jest zmieniająca się przez dekady Ameryka. Ostatnim dopełniającym całość elementem jest 12-minutowy film pt. Dennis.
Zdjęcia, książka i film, stanowiąc samodzielne całości, uzupełniają się i dopiero ich jednoczesna prezentacja w pełnia odzwierciedla ideę multimedialnej wypowiedzi. Właśnie taka forma ekspozycji zostanie zaproponowana podczas wystawy w Gdyni.”
Tomasz Ferenc
O Autorze:
Tomasz Ferenc pracuje w Katedrze Socjologii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego i wykłada w łódzkiej Filmówce. Jego zainteresowania koncentrują się na szeroko rozumianych badaniach kultury wizualnej oraz na problematyce emigracyjnej. Autor książek: Fotografia. Dyletanci, amatorzy i artyści (2004), Artysta jako Obcy. Socjologiczne studium polskich artystów na emigracji (2012), Dennis. Biographical story of an American (2014). Redaktor i współredaktor kilku antologii tekstów, w tym ostatnio wspólnie z Markiem Domańskim, Architektura Przymusu. Interdyscyplinarne studia nad opresyjnymi funkcjami architektury (2013) oraz wspólnie z Piotrem Chomczyńskim i Waldemarem Dymarczykiem, Wojna, obraz, propaganda. Socjologiczna analiza plakatów wojennych (2014).