W ramach cyklu pod egidą Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.
Miasto Gdynia zaprasza na najbliższą edycję „Spotkań z modernizmem”. We wtorek, 10 grudnia 2019 roku, o godzinie 17.00 gościem Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego będą znakomici badacze historii architektury, autorzy wielu opracowań i publikacji o architekturze modernizmu Grzegorz Rytel oraz Dariusz Błaszczyk.
Wstęp wolny
· „Twórczość architektoniczna Mirosława Szabuniewicza – Polska/Brazylia” – dr. hab. Grzegorz Rytel
· „Funkcjonalizm i co dalej?” – Dariusz Błaszczyk, historyk sztuki, autor m.in. monografii pt. „Juliusz Żórawski – Przerwane Dzieło Modernizmu”
Tematy prelekcji
„Twórczość architektoniczna Mirosława Szabuniewicza – Polska/Brazylia”
Monograficzna prezentacja sylwetki Mirosława Szabuniewicza (1903-1988), absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, jego dorobku zawodowego w Polsce, we Francji i w Brazylii na tle wydarzeń z życia osobistego i rodzinnego, w kontekście burzliwych dziejów pierwszej połowy XX wieku.
„Funkcjonalizm i co dalej”
Dlaczego ultranowoczesny awangardowy projekt Juliusza Żórawskiego – gwiazdy polskiego modernizmu – zamienił się w historyzujący gmach w „stylu gotyckim”?
Na przykładzie serii wariantowych projektów z lat 1937-39 na gmach drukarni i archiwum PKO przy ul. Bugaj 7 w Warszawie omówimy tendencje w architekturze polskiej i europejskiej przełomu lat 30/40 – czasu Wystaw Światowych w Paryżu (1937) i Nowym Jorku (1939).
Prezentacja obejmie szereg mało znanych projektów i realizacji Żórawskiego oraz kręgu architektów z nim związanych (koniec lat 30. – okres okupacji – lata 40.), w kontekście architektury modernistycznej końca lat 30. (styl międzynarodowy, tzw. styl 1937, etc), poszukiwań nowego stylu narodowego (monumentalizm, regionalizm, wernakularyzm, inspiracje gotyckie, etc), rozbudowy stolicy w wielką europejską metropolię czy powojennej architektury modernistycznej drugiej połowy lat 40.
Więcej informacji na stronie projektu Gdyński Szlak Modernizmu TUTAJ.
Wydarzenie na Facebooku: