Wydarzenia
Spotkania z modernizmem. ARCHI-PRELEKCJA w Galerii GCF
Spotkania z modernizmem. ARCHI-PRELEKCJA w Galerii GCF

W ramach cyklu pod egidą Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

Miasto Gdynia zaprasza na najbliższą edycję „Spotkań z modernizmem”. We wtorek, 10 grudnia 2019 roku, o godzinie 17.00 gościem Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego będą znakomici badacze historii architektury, autorzy wielu opracowań i publikacji o architekturze modernizmu Grzegorz Rytel oraz Dariusz Błaszczyk.

Wstęp wolny

· „Twórczość architektoniczna Mirosława Szabuniewicza – Polska/Brazylia” – dr. hab. Grzegorz Rytel

· „Funkcjonalizm i co dalej?” – Dariusz Błaszczyk, historyk sztuki, autor m.in. monografii pt. „Juliusz Żórawski – Przerwane Dzieło Modernizmu”

Tematy prelekcji

„Twórczość architektoniczna Mirosława Szabuniewicza – Polska/Brazylia”

Monograficzna prezentacja sylwetki Mirosława Szabuniewicza (1903-1988), absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, jego dorobku zawodowego w Polsce, we Francji i w Brazylii na tle wydarzeń z życia osobistego i rodzinnego, w kontekście burzliwych dziejów pierwszej połowy XX wieku.

„Funkcjonalizm i co dalej”

Dlaczego ultranowoczesny awangardowy projekt Juliusza Żórawskiego – gwiazdy polskiego modernizmu – zamienił się w historyzujący gmach w „stylu gotyckim”?

Na przykładzie serii wariantowych projektów z lat 1937-39 na gmach drukarni i archiwum PKO przy ul. Bugaj 7 w Warszawie omówimy tendencje w architekturze polskiej i europejskiej przełomu lat 30/40 – czasu Wystaw Światowych w Paryżu (1937) i Nowym Jorku (1939). 

Prezentacja obejmie szereg mało znanych projektów i realizacji Żórawskiego oraz kręgu architektów z nim związanych (koniec lat 30. – okres okupacji – lata 40.), w kontekście architektury modernistycznej końca lat 30. (styl międzynarodowy, tzw. styl 1937, etc), poszukiwań nowego stylu narodowego (monumentalizm, regionalizm, wernakularyzm, inspiracje gotyckie, etc), rozbudowy stolicy w wielką europejską metropolię czy powojennej architektury modernistycznej drugiej połowy lat 40.

Więcej informacji na stronie projektu Gdyński Szlak Modernizmu TUTAJ

Wydarzenie na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/1005835236435202

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola