Wydarzenia
Ostatnie tabu. Spotkanie z Blizą
Ostatnie tabu. Spotkanie z Blizą

Nowy numer kwartalnika artystycznego plus dyskusja. Wstęp wolny!

Nowoczesność i ponowoczesność można określić jako czas postępującego raz szybciej, raz wolniej unicestwiania kulturowych i społecznych zakazów. Redaktorzy i autorzy w numerze o „Ostatnim tabu” próbują odpowiedzieć na pytania: jakie znaczenie ma dla nas dziś tabu?, jakie są czy też będą konsekwencje usuwania go z naszego życia?, czym są współczesne tabu i czym różnią się od tych dawnych?

Na spotkaniu inauguracyjnym w Gdyńskim Centrum Filmowym gościem Pawła Huellego będą Monika Samsel i Julian Skelnik. Rozmowa dotknie tematu tabu w kontekstach skandynawskich, morskich oraz kaszubskich.

W numerze o ostatnim tabu i nie tylko opowiadają między innymi: Maria Peszek, Grzegorz Łoszewski, Agnieszka Smoczyńska, Adam Wiedemann, Krzysztof Polkowski, Bartosz Porczyk, Julian Skelnik, Przemysław Gulda, Sebastian Konefał.

Przekroczone zostały granice, które do niedawna jeszcze zdawały się być absolutnie nienaruszalne. Mogłoby się wydawać, że jeden z najważniejszych fundamentów każdej kultury, jakim jest istnienie tabu, ostatecznie traci dotychczasową doniosłość i znaczenie. Jednak procesowi erozji jednych zakazów towarzyszy powoływanie do istnienia nowych o sile obowiązywania może nie słabszej niż poprzednie.

– Tabu od zawsze budziło w ludziach dwie skrajne emocje – lęk i śmiech. Lęk, bo jego przekroczenie wiązało się z niebezpieczeństwem, śmiech – ponieważ każdy zdrowy umysł – od kiedy tylko został dopuszczony do głosu – musiał, choćby w najdelikatniejszej formie, przeciwstawić się samej istocie kulturowego zakazu – mówi Adam Kamiński, sekretarz redakcji Blizy. – Kiedy zastanawialiśmy się w redakcji nad tematem ostatniego tabu, wydawało się, że będzie on tylko spokojną – chciałoby się powiedzieć – akademicką przechadzką po dawno nieremontowanej drodze z kilkoma pordzewiałymi znakami. Tymczasem w ostatnich miesiącach nie tylko podokładano nowe tablice z zakazami, ale spróbowano nawet radykalnie zmienić porządek ruchu.

Kwartalnik zawiera także arkusz malarski z twórczością Krzysztofa Polkowskiego, Marcina Zawickiego i Andrzeja Karmasza z Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Spotkanie w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego – poniedziałek, 6 czerwca 2016 roku, godzina 19.00. Wstęp wolny.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola