Podróż. Miłość. Wyzwolenie.
Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na spotkanie autorskie w ramach ogólnopolskiej premiery książki pt. „Nam Thar – Podróż Miłość Wyzwolenie”. W sobotę, 3 lutego 2018 roku, w Galerii GCF będzie można porozmawiać z Leną Leontievą i Marzeną Popławską. Początek o godzinie 18.00. Wstęp wolny.
„Nam Thar – Podróż Miłość Wyzwolenie” to powieść, której obejmująca ponad 2500 lat fabuła rozgrywa się w Indiach, Nepalu, Tybecie i Anglii.
Wyrażenie „Nam Thar” oznacza dosłownie „całkowite wyzwolenie”*. Tym słowem Tybetańczycy określają biografie buddyjskich mistrzów, które są przede wszystkim historiami rozwoju umysłu osiągającego oświecenie.
* Całkowite wyzwolenie – stan nieuwarunkowanej radości i absolutnej wolności od cierpienia i niewiedzy.
NAM THAR mógłby być historią każdego człowieka, który podczas swojego życia doświadcza całego wachlarza emocji. Z jednymi radzi sobie całkiem dobrze, innym całkowicie podlega, a jeszcze w innych się zatraca. Człowieka, który kocha i nienawidzi, odczuwa smutek i tęsknoty, walczy ze strachem i gniewem, aby ostatecznie pokonać swoje słabości. Czy nie tak brzmi historia wielu z nas? Czy nie poszukujemy w życiu inspiracji, przykładów, aby zwalczać swoje niedoskonałości i jednocześnie nauczyć się coraz lepiej poznawać samego siebie? NAM THAR to historia życia człowieka, ale również książka, która poprowadzi nas zawiłą drogą życia ku całkowitemu wyzwoleniu.
Książka o podróży, miłości i wyzwoleniu
Historia życia każdego człowieka to nadzwyczajna podróż przez stany świadomości, emocje, uczucia, tęsknoty i oczekiwania. A co gdybyśmy mogli żyć wiele razy, aż do momentu kiedy zrozumiemy naturę miłości, zazdrości i nienawiści oraz uświadomimy sobie, czym jest prawdziwa wolność?
NAM THAR to nie tylko odpowiedź na to pytanie, lecz także epicka podróż, dzięki której przemierzymy odległe szlaki w Indiach, Nepalu, Tybecie i Anglii. Razem z głównym bohaterem o imieniu Aria i jego najdroższą Sonali pokonamy wiele przeszkód stojących na drodze i wspólnie przejdziemy przez pięć żywotów prowadzących do upragnionego stanu umysłu – wyzwolenia. Losy tej pary rozgrywają się na przestrzeni 2500 lat, od VI wieku p.n.e. do końca XX wieku n.e. W trakcie swojej wędrówki zakochani poznają mistrzów buddyjskich i stopniowo uczą się tajników pracy z umysłem. Dzięki temu dowiadują się, jak walczyć z demonami– zarówno tymi zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi.
„…Cóż, więc popatrz prosto na swą miłość. Jesteś pełen myśli o przeszłości, o ciele partnerki, o tym, jak dobrze wam było razem, o tym, co ci powiedziała. Jesteś również pełen myśli o tym, co nadejdzie – próbujesz po omacku wyciągnąć rękę poza zasłonę czasu, szukając w przyszłości gwarancji, że spełnią się twoje marzenia i nadzieje. A teraz spróbuj tego nie robić. Nie rozmyślaj o minionych i nadchodzących wydarzeniach. Zanurz się w samym uczuciu miłości, rozpłyń się w nim.”
Powieść napisały Lena Leonteva – historyk, naukowiec i Marzena Popławska – filmowiec, podróżnik i miłośnik sztuki buddyjskiej. Dzięki połączeniu dwóch umysłów i temperamentów oraz zespoleniu prawdziwej historii buddyzmu z fabularną opowieścią, NAM THAR stał się literackim eksperymentem, w wyniku którego autorki stworzyły coś na kształt mitów buddyjskich.