Wydarzenia
Karol L. Nowa wystawa. Linoryt w Galerii GCF
Karol L. Nowa wystawa. Linoryt w Galerii GCF

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na wystawę zorganizowaną w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Kultur Świata GLOBALTICA. Od 19 lipca do 1 sierpnia 2021 roku w Galerii GCF można oglądać prace wykonane w technice linorytu, autorstwa Karola Lewalskiego. 

„W świecie komputerów, instagrama, happeningów w cyfrowych chmurach i aplikacji do projektowania oświetlenia w najnowszym modelu Tesli, czy jest jeszcze miejsce na barbarzyńskie, tradycyjne techniki graficzne? Czy muszą odejść w zapomnienie lub do muzeum i stanąć zaraz obok woskowej sceny, gdzie jaskiniowcy rzucają dzidą w mamuta? Pewnie, że nie! Nie da się ukryć, że i one, niczym uciekające plemiona ze swoich ziem, aby przeżyć, muszą się dostosować i przejść niemałe unowocześnienie. W tym, i w zapewne wielu innych przypadkach okazuje się jednak, że w kolizji tradycji z nowoczesnością mogą powstać wspaniałe i ciekawe rzeczy.

Jedną z takich rzeczy jest wspomniana wcześniej tradycyjna technika graficzna, a dokładniej linoryt, a jeszcze dokładniej linoryt w oku mojej skromnej osoby. Osoby, która urodziła się z komputerem przyspawanym do pleców. Osoby, która od blisko 10 lat chwieje się pomiędzy graficzną wypowiedzią w świecie cyfrowym, a tym klasycznym. W drugiej połowie XIX wieku wynaleziono linoleum. Jest to materiał do pokrywania podłóg. Artyści bardzo szybko zorientowali się, że linoleum jest fantastycznym materiałem do wytwarzania matryc, a w efekcie nowej metody odbijania grafik na papierze. Tak właśnie powstał linoryt. Dziś nie może on w dalszym ciągu stać i czekać na lepsze czasy. Aby nie utonąć trzeba, moim zdaniem, wykonywać jakieś ruchy. Może czasem z daleka wydawać by się mogło, że chaotyczne lub nawet desperackie, ale jednak jakieś. I śmiem twierdzić, że z czasem, globalnie rzecz ujmując, będzie to piękny nowy styl graficzny (a może pływacki), powstały z wszelkich dobrodziejstw kultury, lat trudów mistycznych mistrzów grafiki oraz bogactwa najnowszych technologii. Klasyczne metody odbijania sztuki są oczywiście autentyczne i niosą ze sobą pewnego rodzaju poetykę. Zbieram wszystko to, co w nich najcenniejsze – ludzki błąd, mikro niedokładności ręki prowadzącej narzędzie, aura aktu tworzenia, która dzięki wrażliwości artysty przelewa się na odbitkę. Odrzucam wszystkie niezbędne działania, jakie wymusza na artyście technologia. Jednocześnie w to miejsce wkładam wszystkie dobrodziejstwa świata cyfrowego.

Festiwal Globaltica, wraz z przyświecającą mu ideą, stanowi doskonałe miejsce do pokazania wystawy prac wykonanych wyżej opisanymi metodami.”

dr Karol Lewalski

 

Artysta z urodzenia, wykształcenia i zamiłowania. Absolwent gdańskiej ASP, z którą to związał go los na dłużej. Obecnie nauczyciel akademicki. Choć mieszka i tworzy w Gdańsku, jako oryginalny Mazurian nocami wymyka się do lasu palić ogień i wyć do księżyca. Każdego dnia parający się szlachetną sztuką linorytu. Codzienne nakładanie farby na matrycę, tak w wymiarze umysłowym, jak i fizycznym przyniosło mu niemałe uznanie, dające się zmierzyć licznymi sukcesami. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Zdobywca nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i zagranicznych. Jego prace można było oglądać podczas 14 wystaw indywidualnych oraz 45 zbiorowych, w tym 12 wystaw pokonkursowych. Jego zainteresowania i działalność twórcza skupiają się głównie na problematyce ewolucji widzenia oraz transkrypcji emocji na obraz. Obecny Król znanego i opiniotwórczego internetowego forum elektronicznej rozrywki Blue Dragon 65 99.

 

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola