Wokół książki pt. „Mił.ość”.
Gdyńskie Centrum Filmowe i Agencja Artystyczna Nehrebeccy zapraszają na spotkanie z aktorką teatralną i filmową, Ewą Kasprzyk, w piątek, 24 lutego 2017 roku, o godzinie 17.00, w Księgarni/Galerii GCF. Wstęp wolny.
Zapraszamy na spotkanie z Ewą Kasprzyk i rozmowę o książce Marcina Kędziaka „Mił.ość” – „to książkowa podróż – w głąb siebie oraz do zdarzeń i ludzi, które nierozerwalnie będą kojarzyć się aktorce z miłością i… mił.ością.
Dlaczego i dla kogo Ewa zapisała swoje ciało imieniem ukochanego? W kim tak bardzo była zakochana, że paląc miłosne listy na wykładzinie w pokoju omal nie wywołała pożaru? Jak wyglądało pierwsze spotkanie Ewy i jej męża Jerzego, który przekonany był, że zakochał się w…wyczynowej pływaczce? Mił.ość – miły, miło, miłe chwile, ale kiedy ością staje w gardle, to można się od niej udusić – mówi aktorka. Czy Ewa Kasprzyk obgryzła miłość do ości?”
Ewa Kasprzyk – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (1985). Aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa.
Po ukończeniu szkoły aktorskiej dołączyła do zespołu gdańskiego Teatru Wybrzeże, w którym występowała przez kolejnych szesnaście lat, do 2000 roku. W tym czasie zagrała w przedstawieniach m.in. Kazimierza Kutza „Batałajkin i spółka”, Stanisława Różewicza „Sztukmistrz z Lublina” według Singera i Mikołaja Grabowskiego „Stąd do Ameryki”, a także Krzysztofa Babickiego i Barbary Sass. Do największych osiągnięć aktorki z tego okresu zalicza się główne role w „Antoniuszu i Kleopatrze” Shakespeare’a (Kleopatra), „Tutam” Shaeffera (Ona), „Trzech siostrach” Czechowa (Olga) i „Dwojgu na huśtawce” Gibsona (Ona).
W wieku dwudziestu ośmiu lat zadebiutowała w filmie, rolą zaradnej Kwiryny w „Dziewczętach z Nowolipek” Barbary Sass (1985). W latach 90. ograniczyła występy w filmie, skupiając się na pracy teatralnej.
W 1998 roku znalazła się w obsadzie telenoweli „Złotopolscy”, która wkrótce zyskała olbrzymią popularność wśród masowej widowni. Rola Ilony Clark-Kowalskiej – zdecydowanej, silnej, pewnej siebie, nowoczesnej, dojrzałej kobiety – była zapowiedzią nowego typu postaci, które następnie powtórzyła w „Karierze Nikosia Dyzmy” (2002) i „Warszawie” (2003) oraz produkcjach telewizyjnych „Magdzie M.” i „Codziennej 2 m 3”.
Do najważniejszych aktorskich dokonań Ewy Kasprzyk należy rola niezrównoważonej, egzaltowanej, rozczarowanej gwiazdy, zafascynowanej Violettą Villas w „Bellissimie” (2000) Artura Urbańskiego. Kreacja spotkała się z dobrymi recenzjami krytyków oraz uznaniem jurorów XXVI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego w Wenecji, gdzie przyznano jej nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą dla najlepszej aktorki.
Krytyka wysoko oceniła jej tytułową rolę w „Patty Diphusa”, teatralnej adaptacji jednego z opowiadań Pedro Almodovara. W 2006 roku zagrała Marilyn Monroe w „Marilyn i papież. Listy między piekłem a niebem”.