Czarno-białe fotogramy wykonane techniką „mokrej płyty”.
Akademia Morska i Gdyńskie Centrum Filmowe zapraszają na unikatową wystawę połączoną z warsztatami fotograficznymi – efekt rejsu na „Darze Młodzieży”, podczas którego autor wystawy, Andrzej Górski, wykonał serię fotogramów obrazujących życie na żaglowcu, stosując archaiczną, XIX-wieczną technikę tak zwanego „mokrego kolodium”.
Technika „mokrej płyty” dominowała w fotografii drugiej połowy XIX wieku. Gotowe czarno-białe fotogramy zachowują niepowtarzalną plastykę i urok artystycznych grafik – na wystawę złożyło się kilkanaście najlepszych.
Wernisaż wystawy połączony zostanie z warsztatami fotograficznymi, ukazującymi, w multimedialnej prezentacji, tajniki XIX-wiecznej fotografii, z pokazem fotografowania i utrwalania zarejestrowanych obrazów.
Praca fotografa na „Darze Młodzieży”, operowanie 100-letnim, ciężkim aparatem w warunkach niestabilnego pokładu, fotografowanie nawet z masztów, dało niezwykły efekt. Przeniosło „Dar Młodzieży” w świat wielkich żaglowców XIX wieku.
Andrzej Górski, instruktor fotografii MDK w Białymstoku, członek ZPAF, od 6 lat zajmuje się historycznymi technikami fotograficznymi. W 2012 roku, dzięki stypendium MKiDzN, zrealizował projekt o Powstaniu Styczniowym, zdjęcia były publikowane w National Geographic Polska.
Wystawę zrealizowaną pod patronatem JM Rektora Akademii Morskiej w Gdyni, we współpracy z Gdyńskim Centrum Filmowym, można oglądać do 10 stycznia 2017 roku.