Wydarzenia
WYSTAWA: Anna Chmiel „Woda w krajobrazie #1”
WYSTAWA: Anna Chmiel „Woda w krajobrazie #1”
Zapraszamy na wernisaż wystawy Anny Chmiel „Woda w krajobrazie #1” w niedzielę 31 lipca o godzinie 18:00 w galerii w Gdyńskim Centrum Filmowym.
„Woda w krajobrazie” to jedno z haseł – kluczy, które wypłynęły podczas licznych rozmów w ramach projektu „Obywatele dla wody”, w którym wraz z Cecylią Malik i Siostrami Rzekami Anna Chmiel uczestniczy od 2020 roku. Wybierając prace na wystawę artystka stwierdziła, że hasło to idealnie ujmuje obrazy, jakie wyszły (a właściwie wypłynęły) spod jej pędzla na przestrzeni kilku ostatnich lat. Na wystawie w Gdyńskim Centrum Filmowym Anna Chmiel pokażę głównie prace na papierze w technice akwareli i technikach mieszanych. Będą wśród nich pejzaże znad rzeki Bug, nawiązanie do Łęgów Odrzańskich, Bałtyku i zimy w Bieszczadach. Obrazy te połączone są z abstrakcyjnymi opowieściami o wodzie oraz z pejzażami wewnętrznymi artystki, gdzie woda nabiera znaczenia bardziej symbolicznego.
O wystawie
Woda jest namacalna i jest metaforyczna. Mokra, zimna, ciepła, głęboka, klarowna, mętna, wciągająca, groźna, nieubłagana, spokojna, kojąca, życiodajna… Jest skarbem, bogactwem, zasobem. Wreszcie jest życiem. Jako malarka staram się praktykować obserwowanie wody: widzenie, słuchanie, uczenie się o niej, doświadczanie jej.
Kocham rzeki, zatem maluję, szkicuję, słucham i kontempluję rzeczne pejzaże.Czuję ogromną potrzebę przebywania w plenerze. Wierzę w bycie w naturze całą sobą.Szkicuję w plenerze głównie w akwareli, tworzę impresyjne, barwne notatki. Ostatnio dochodzą do tego nasłuchy i nagrania terenowe. Posiłkuję się zdjęciami, jednak potrzebuję też wytężyć zmysły i mózg do koncentracji i zapamiętania tego co widziałam, słyszałam i czułam będąc w naturze. Wtedy czuję, że uczciwie namalowałam pejzaż lub impresję na temat bycia w nim. 
Uważam, że w erze kryzysu i zmian klimatycznych malarstwo pejzażowe, a zwłaszcza plenerowe zmienia swój kontekst. Mam poczucie, że mój hołd składany pięknu natury ma swój rewers i jest nim widmo zagłady. Głównym pytaniem, jakie sobie stawiam dziś jest: czy ekologiczne współbycie człowieka z drugim człowiekiem w przyrodzie i z przyrodą jest możliwe? A jeśli tak – jak powinniśmy się zmienić? Jakie owo współbycie praktykować, i jak o tym opowiadać, by móc przekazać wiedzę i doświadczenie innym? 
Anna Chmiel
Polem działań artystki są malarstwo i szeroko rozumiane sztuki wizualne. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. W sztuce szuka głębokiej refleksji, zaangażowania i maestrii. Życie jest dla niej tajemnicą, malarstwo daje – jak twierdzi artystka – narzędzia, by ją zgłębiać. Związana z krakowską „Pracownią Drożdżownia”, CSW Wiewiórka oraz kolektywem „Siostry rzeki”. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne i zbiorowe, a także wiele działań twórczych i realizacji projektów artystycznych. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.  
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola