Projekt – realizowany przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni, dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury z programu Kultura w Sieci oraz Miasta Gdyni – to przede wszystkim edukacja czyli lekcje, wykłady i warsztaty dla dzieci i młodzieży, ale też cenne materiały przeznaczone dla dorosłych odbiorców. Co ważne, wszystkie elementy programu udostępniane są bezpłatnie.
Skorzystano w ten sposób z potencjału dotychczasowych działań Pomorskiej Fundacji Filmowej, które przed pandemią z powodzeniem prowadzone były w Gdyńskim Centrum Filmowym. Kino Studyjne GCF ponownie otwarto 6 czerwca 2020 roku, jednak część edukacyjna jeszcze przez jakiś czas będzie dostępna równolegle, stacjonarnie w Kinie Studyjnym GCF, jak i wirtualnie w sieci, dzięki czemu działania zyskają szersze grono odbiorców, wykraczając poza zasięg lokalny.
Bajka w Centrum on line
Propozycja dla najmłodszych dzieci. To inspirujące warsztaty dźwiękowe, plastyczne oraz filmowe, a także szansa na legalny internetowy dostęp do najlpeszych animacji dla dzieci – zarówno najnowszych, jak klasycznych. W kolejnych częściach cyklu udostępnianych w internecie pojawią się wybrane odcinki następujących serii animowanych: „Kaktus i Mały”, „Miołajek”, „Agatka”, „Pamiętki Florki”, „Rodzina Treflików”, „Bolek i Lolek w podróży”, „Reksio”.
Wirtualne Albatrosy
Forma konkursu filmowego skierowana indywidualne do dzieci i młodzieży. Zgłaszając się do konkursu uczestnicy otrzymają dostęp do cyklu profesjonalnych materiałów szkoleniowych, dzięki którym nauczą się jak przygotować krótką formę filmową, oświetlenie, plan filmowy, a przede wszystkim świetny scenariusz.
Lekcje historii kina i form filmu
Mistrzowie Kina – Literatura na ekranie
Dwa cykle zajęć prowadzonych przez wykładowców Gdyńskiej Szkoły Filmowej i edukatorów na co dzień współpracujących z Pomorską Fundacją Filmową w Gdyni. Z wykładów prowadzonych on-line mogą korzystać klasy w ramach regularnych zajęć szkolnych (zarówno szkoły podstawowe jak i licealne). Pierwsze grupy skorzystały z lekcji już teraz w czerwcu, kolejne nabory klas z całej Polski prowadzone będą w sierpniu. Naprawdę warto, bo uczniowie oglądają i poddają analizie bardzo ciekawe dzieła min. „Potop” reż. J. Hoffmana czy ”Lawę” reż. T. Konwickiego.
Program Nowa Przestrzeń Kina zakłada również montaż archiwalnych materiałów filmowych Fundacji czyli ciekawych rozmów z twórcami, które zostały nagrane podczas spotkań w Klubie Gdyńskiej Szkoły Filmowej. To także przygotowanie autorskiego cyklu podcastów „Jak one to robią? Rozmowy o zawodach filmowych”, w którym porozmawiamy z kobietami, reprezentującymi różne filmowe specjalności.
Informacje o programie znajdą się na nowo powstającej stronie internetowej Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni, a także na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Gdyńskiego Centrum Filmowego.