IDEA

Najlepsze filmy z Polski i świata, wystawy fotografii, dyskusje z twórcami, warsztaty filmowe. Gdyńskie Centrum Filmowe to ważne kulturalne miejsce spotkań w centrum Gdyni. Zapewnia mieszkańcom miasta i regionu, a także turystom, dostępdo edukacji, kultury i rozrywki związanej z wartościowym kinem.

Oferta Gdyńskiego Centrum Filmowego skierowana jest zarówno do profesjonalnych filmowców, jak i amatorów, pasjonatów kina. Filarami jego działalności są Gdyńska Szkoła Filmowa, Kino Studyjne oraz festiwale i wydarzenia filmowe. Dzięki bogatemu programowi to właśnie w Gdyni integruje się polskie środowisko filmowe. Entuzjaści kina mogą zdobywać nowe umiejętności i dzielić się doświadczeniami.

MIEJSCE

Gdyńskie Centrum Filmowe ulokowano w sercu miasta, kilkaset metrów od śródmiejskiej plaży. Przy placu Grunwaldzkim stanął budynek o charakterystycznej, monolitycznej bryle i białej, szklanej elewacji. Jego projekt jest dziełem gdyńskiego biura architektonicznego ARCH-DECO, uhonorowanym główną nagrodą Eurobuild Awards 2015.

Wydarzenia artystyczne – plenerowe seanse filmowe, koncerty i spotkania – obejmują też pokryty trawą plac i muszlę koncertową. Kolejka szynowa prowadzi z placu na taras widokowy na Kamiennej Górze. Samochód można zostawić na parkingu podziemnym, połączonym z Teatrem Muzycznym, który mieści się obok Gdyńskiego Centrum Filmowego. Całą inwestycję zrealizowano dzięki zaangażowaniu Miasta Gdyni oraz przy udziale środków Unii Europejskiej. W 2016 została ona nagrodzona tytułem Budowy Roku, zyskała także miano Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Pomorskiego.

HISTORIA

Gdyńskie Centrum Filmowe otwarto uroczyście 13 września 2015 roku. Ten wielofunkcyjny ośrodek kultury i edukacji filmowej nie powstałby jednak, gdyby nie wcześniejsze wieloletnie doświadczenia w tej dziedzinie.

Od 2010 roku działa Gdyńska Szkoła Filmowa, kształcąca studentów na wydziale Reżyserii. Jej początki wiążą się z Pomorskimi Warsztatami Filmowymi w Gdyni, organizowanymi od 2006 roku.

Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni jest współorganizatorem największego w Polsce, prestiżowego festiwalu filmowego – Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – który odbywa się nad morzem już od 1974 roku. Za sprawą tej imprezy właśnie Gdynia od kilkudziesięciu lat przyciąga twórców polskiego kina i jego miłośników.

KINO STUDYJNE

Warszawa, Goplana i Morskie Oko, czyli kinowa Gdynia jak za dawnych lat, ale w nowoczesnym wydaniu. Kino Studyjne Gdyńskiego Centrum Filmowego nawiązuje nazwami swych sal do kinowych sentymentów gdynian. Największa, Warszawa, mieści 227 widzów. Dwie bardziej kameralne – Goplana i Morskie Oko – mają 96 i 50 miejsc. Wszystkie wyposażono w wysokiej klasy projektory 4K oraz nagłośnienie 7.1.

Podstawą repertuaru Kina Studyjnego GCF jest kino ambitne i artystyczne, z bogatą ofertą dla młodej widowni. Są w nim doceniane przez krytykę produkcje fabularne oraz dokumentalne. Europejskie, azjatyckie, bliskowschodnie, południowoamerykańskie i anglosaskie. Co czwarty tytuł jest polski. Są pokazy filmów studyjnych i prezentacje twórczości młodych amatorów oraz studentów szkół filmowych.

Kino Studyjne GCF rozwija się we współpracy z Siecią Kin Studyjnych w Polsce oraz organizacją Europa Cinemas. Organizuje przeglądy tematyczne wraz z innymi gdyńskimi instytucjami kultury. Już czterokrotnie było gospodarzem Forum Wokół Kina, cyklicznej imprezy środowiska związanego z dystrybucją i rozpowszechnianiem filmów.

Podczas seansów w salach Kina Studyjnego GCF obowiązuje całkowity zakaz fotografowania i filmowania. Widzowie zobowiązani są do wyłączenia na czas seansu telefonów komórkowych oraz innych urządzeń emitujących światło i dźwięk.

GDYŃSKA SZKOŁA FILMOWA

Dwuletnie studia na wydziale Reżyserii obejmują 700 godzin zajęć praktycznych i teoretycznych w jednym semestrze. Gdyńska Szkoła Filmowa, jedyny w Polsce północnej profesjonalny ośrodek edukacji filmowej, działa tak od 2010 roku. W gronie wykładowców są czołowi polscy nauczyciele sztuki filmowej, reżyserzy, aktorzy, scenarzyści, operatorzy filmowi, montażyści, producenci i teoretycy filmu:

Jacek Bławut, Marcin Borchardt, Mirosław Bork, Kinga Dębska, Sławomir Fabicki, Milenia Fiedler, Andrzej Fidyk, Katarzyna Figura, Robert Gliński, Andrzej Jaroszewicz, Krzysztof Kornacki, Grzegorz Łoszewski, Paweł Łoziński, Juliusz Machulski, FilipMarczewski, Piotr Mikucki, Kamil Przełęcki, Mirosław Przylipiak, Sławomir Pultyn, Irena Siedlar, Leszek Starzyński.

Filmy dyplomowe absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej otrzymały ponad sto nagród, wyróżnień i nominacji na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Są wśród nich „Matka” w reż. Łukasza Ostalskiego, „Dzień babci” w reż. Miłosza Sakowskiego oraz „Olena” w reż. Elżbiety Benkowskiej, pierwszy krótkometrażowy film fabularny w historii polskiej kinematografii, który zakwalifikowano do konkursu głównego krótkich filmów w Cannes. W 2017 roku sukces ten powtórzył absolwent trzeciego rocznika GSF, Grzegorz Mołda, którego film dyplomowy „Koniec widzenia” również zakwalifikował się do Cannes, pokonując ponad 4000 zgłoszeń z całego świata.

Wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim w 2014 roku Gdyńska Szkoła Filmowa utworzyła kierunek: Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej. W 2015 roku powołała też studium produkcji form audiowizualnych, wspólnie z Gdańską Fundacją Kształcenia Menedżerów. Szkoła, działając w ramach Gdyńskiego Centrum Filmowego, ma do dyspozycji nowoczesne sale wykładowe, świetnie wyposażone studia filmowe, montażowe i dźwiękowe, pracownię fotograficzną, bibliotekę i filmotekę. Strona Gdyńskiej Szkoły Filmowej: http://www.gsf.pl/

GALERIA

Częścią Gdyńskiego Centrum Filmowego jest galeria. Prezentuje prace fotograficzne i plastyczne twórców, którzy są związani z kinem bądź poprzez swą twórczość opisują intrygujący świat filmu. W tym miejscu można się zetknąć zarówno z ciekawymi początkującymi artystami, jak i z uznanymi postaciami kina i sztuk pięknych. Tutaj odbywają się wernisaże, spotkania z publicznością, warsztaty twórcze.

Połączony z Galerią sklepMOSTWinylShopoferuje unikatowe, kolekcjonerskie wydania muzyki na płytach winylowych.

RESTAURACJA I KAWIARNIA

W siedzibie Gdyńskiego Centrum Filmowego można się spotkać, porozmawiać, a przy tym smacznie zjeść. Kawiarnia FaBuła to miejsce, w którym chętnie bywają widzowie i twórcy. Dyskutują miłośnicy kina, zawodowi filmowcy, aktorzy, pisarze, muzycy. Od 2021 roku działa nowa restauracja/bistro Niewinni Czarodzieje 3.0.

Fot. Sławomir Pultyn, Anna Rezulak, archiwum Gdyńskiej Szkoły Filmowej

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola