IDEA
Najlepsze filmy z Polski i świata, wystawy fotografii, dyskusje z twórcami, warsztaty filmowe. Gdyńskie Centrum Filmowe to ważne kulturalne miejsce spotkań w centrum Gdyni. Zapewnia mieszkańcom miasta i regionu, a także turystom, dostępdo edukacji, kultury i rozrywki związanej z wartościowym kinem.
Oferta Gdyńskiego Centrum Filmowego skierowana jest zarówno do profesjonalnych filmowców, jak i amatorów, pasjonatów kina. Filarami jego działalności są Gdyńska Szkoła Filmowa, Kino Studyjne oraz festiwale i wydarzenia filmowe. Dzięki bogatemu programowi to właśnie w Gdyni integruje się polskie środowisko filmowe. Entuzjaści kina mogą zdobywać nowe umiejętności i dzielić się doświadczeniami.
MIEJSCE
Gdyńskie Centrum Filmowe ulokowano w sercu miasta, kilkaset metrów od śródmiejskiej plaży. Przy placu Grunwaldzkim stanął budynek o charakterystycznej, monolitycznej bryle i białej, szklanej elewacji. Jego projekt jest dziełem gdyńskiego biura architektonicznego ARCH-DECO, uhonorowanym główną nagrodą Eurobuild Awards 2015.
Wydarzenia artystyczne – plenerowe seanse filmowe, koncerty i spotkania – obejmują też pokryty trawą plac i muszlę koncertową. Kolejka szynowa prowadzi z placu na taras widokowy na Kamiennej Górze. Samochód można zostawić na parkingu podziemnym, połączonym z Teatrem Muzycznym, który mieści się obok Gdyńskiego Centrum Filmowego. Całą inwestycję zrealizowano dzięki zaangażowaniu Miasta Gdyni oraz przy udziale środków Unii Europejskiej. W 2016 została ona nagrodzona tytułem Budowy Roku, zyskała także miano Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Pomorskiego.
HISTORIA
Gdyńskie Centrum Filmowe otwarto uroczyście 13 września 2015 roku. Ten wielofunkcyjny ośrodek kultury i edukacji filmowej nie powstałby jednak, gdyby nie wcześniejsze wieloletnie doświadczenia w tej dziedzinie.
Od 2010 roku działa Gdyńska Szkoła Filmowa, kształcąca studentów na wydziale Reżyserii. Jej początki wiążą się z Pomorskimi Warsztatami Filmowymi w Gdyni, organizowanymi od 2006 roku.
Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni jest współorganizatorem największego w Polsce, prestiżowego festiwalu filmowego – Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – który odbywa się nad morzem już od 1974 roku. Za sprawą tej imprezy właśnie Gdynia od kilkudziesięciu lat przyciąga twórców polskiego kina i jego miłośników.
KINO STUDYJNE
Warszawa, Goplana i Morskie Oko, czyli kinowa Gdynia jak za dawnych lat, ale w nowoczesnym wydaniu. Kino Studyjne Gdyńskiego Centrum Filmowego nawiązuje nazwami swych sal do kinowych sentymentów gdynian. Największa, Warszawa, mieści 227 widzów. Dwie bardziej kameralne – Goplana i Morskie Oko – mają 96 i 50 miejsc. Wszystkie wyposażono w wysokiej klasy projektory 4K oraz nagłośnienie 7.1.
Podstawą repertuaru Kina Studyjnego GCF jest kino ambitne i artystyczne, z bogatą ofertą dla młodej widowni. Są w nim doceniane przez krytykę produkcje fabularne oraz dokumentalne. Europejskie, azjatyckie, bliskowschodnie, południowoamerykańskie i anglosaskie. Co czwarty tytuł jest polski. Są pokazy filmów studyjnych i prezentacje twórczości młodych amatorów oraz studentów szkół filmowych.
Kino Studyjne GCF rozwija się we współpracy z Siecią Kin Studyjnych w Polsce oraz organizacją Europa Cinemas. Organizuje przeglądy tematyczne wraz z innymi gdyńskimi instytucjami kultury. Już czterokrotnie było gospodarzem Forum Wokół Kina, cyklicznej imprezy środowiska związanego z dystrybucją i rozpowszechnianiem filmów.
Podczas seansów w salach Kina Studyjnego GCF obowiązuje całkowity zakaz fotografowania i filmowania. Widzowie zobowiązani są do wyłączenia na czas seansu telefonów komórkowych oraz innych urządzeń emitujących światło i dźwięk.