
Zapraszamy na pokaz filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, reż. Mariusz Wilczyński oraz SPOTKANIE z reżyserem filmu w ramach projektu „50 na 50: FESTIWALOWE BIOGRAFIE. PRZYWRÓCONE HISTORIE”.
- 24 maja 2025, 18:00
BILETY dostępne w kasie kina GCF lub TUTAJ.
Laureat Złotych Lwów dla Najlepszego Filmu na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, „Zabij to…” staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców.
„50 na 50: FESTIWALOWE BIOGRAFIE. PRZYWRÓCONE HISTORIE” to wyjątkowe wydarzenie, które przywraca blask nagradzanym polskim filmom biograficznym, którym pandemia odebrała możliwość pełnej celebracji. Podczas 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dzieła takie jak „Mistrz”, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” oraz „Zabij to i wyjedź z tego miasta”zachwyciły publiczność i krytyków, jednak ich pokazy nie mogły w pełni zaistnieć w zamkniętych kinach.
Teraz, w ramach cyklu, nie tylko odświeżymy te znakomite produkcje, ale także stworzymy przestrzeń do rozmów o historii, sztuce i emocjach. Każdy seans będzie wzbogacony o spotkania z wybitnymi twórcami – reżyserami, scenarzystami oraz aktorami – którzy podzielą się kulisami powstawania filmów i swoimi refleksjami na temat przedstawianych historii.
Cykl skupia się na polskich biografiach, które ukazują różnorodne oblicza ludzkich losów – od heroizmu w obliczu tragedii, przez walkę o sprawiedliwość, aż po trudne procesy godzenia się z przeszłością.
W ramach przeglądu zobaczymy jeszcze jeden film:
- „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, reż. Jan Holoubek – dramatyczna opowieść o niesłusznie skazanym Tomaszu Komendzie + spotkanie z Twórcami – data wkrótce!
Zapraszamy na seanse nieobejrzane i spotkania nieodbyte, aby wspólnie przywrócić historie, które zasługują na szczególną uwagę!
Więcej o projekcie „50 na 50”: https://festiwalgdynia.pl/50-na-50/
Organizatorem „50 na 50” jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – producent Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydent Miasta Gdyni i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerem głównym „50 na 50” jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, a partnerami Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Telewizja Polska.
Patronami medialnymi projektu są Telewizja Polska, Polska Press Grupa, naszemiasto.pl, Program 1 Polskiego Radia, Program 3 Polskiego Radia, Magazyn Filmowy SFP, Interia, Filmweb, Miesięcznik KINO, Telewizja Kino Polska.