Wydarzenia
Więcej niż kino! Filmy, warsztaty, dyskusje
Więcej niż kino! Filmy, warsztaty, dyskusje

W sobotę rano: poranek filmowy „Bajka w Centrum”, a w środę wieczorem – Filmoterapia, a w niej film i dyskusja o… bieganiu.

Bajka w Centrum

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza najmłodszych widzów, wraz z opiekunami, na wakacyjny poranek filmowy z cyklu „Bajka w Centrum”, w sobotę, 22 sierpnia, o godzinie 10.00. Dzieci spotkają się z sympatycznymi misiami, bohaterami serii animowanej „Przytul mnie”, a po seansie czeka ich… lodowy zawrót głowy.

Kim są bohaterowie serii „Przytul mnie”? Tata Miś i Mały Miś. Mieszkają w lesie, w którym nigdy się nie nudzą. Każdy dzień przynosi nową przygodę. Charyzmatyczny a przy tym nieco niezdarny Tatuś oraz czuły i energiczny Miś rozbawią, rozśmieszą i wyciągną pomocną łapę do wielu leśnych zwierząt. Razem odkryją czym jest przyjaźń, otwartość oraz odpowiedzialność.

W ramach sobotniego poranka filmowego dzieci zobaczą wybrane odcinki serii: „Malarze”, „Pan Zapominalski”, „Najlepsi”, „Zróbmy coś”, „Szczęście”, „Fajne życie”, „Hobby”.

Po projekcji zapraszamy najmłodszych uczestników na wyjątkowe warsztaty z FABUŁĄ, kawiarnią Gdyńskiego Centrum Filmowego. W otoczeniu patio, dzieci wspólnie odkryją smaki i zapachy lata oraz stworzą swoje własne lodowe kompozycje. Rozsmakują się też w czekoladzie i poznają przepis na owoce w czekoladzie!

Filmoterapia

Dlaczego ludzie biegają i po co uprawiają sport? Czy bieganie, wysyłek fizyczny, może być formą medytacji i prowadzić do głębokiej przemiany i oświecenia? W ramach 4. edycji cyklu „Filmoterapia z Sensem” Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na film „3100: biegnij i medytuj”, a po seansie – do rozmowy z Aleksandrą Zienowicz-Wielebską, rekomendowaną psycholożką Polskiego Komitetu Olimpijskiego – w środę, 26 sierpnia, o godzinie 20.00. Spotkanie poprowadzi Magdalena Jacoń.


Film dokumentalny „3100: biegnij i medytuj” opowiada o uczestnikach najdłuższego certyfikowanego biegu na świecie. Odbywa się on latem w nowojorskiej dzielnicy Queens. Przez 52 dni, od 6 rano do północy, biegacze rywalizują na dystansie 3100 mil (prawie 5000 km), pokonując dwa maratony dziennie. Co ciekawe, zmagania odbywają się codziennie na tej samej trasie, w krótkiej pętli wokół parku i szkoły, a runda liczy zaledwie 833 metry. W sumie do pokonania jest 5 649 okrążeń.

W filmie poznajemy uczestników biegu, aby zrozumieć na czym polega pradawna, duchowa moc tego sportu, twórcy filmu zestawili ich z biegaczami, którzy faktycznie ucieleśniają dziś starożytne, ezoteryczne podejście do biegania. Obserwujemy polujących w biegu Buszmenów z Botswany czy Shauna Martina, Indianina z plemienia Navajo, który kultywuje duchową tradycję biegania, a także japońskiego mnicha Gyoman-sana, odbywającego 1000-dniowy bieg, w trakcie którego musi pokonać 56 mil dziennie. Jeśli tego nie zrobi, musi popełnić samobójstwo.

Gościem spotkania po filmie będzie Aleksandra Zienowicz-Wielebska. Absolwentka psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz studiów podyplomowych Psychologia w sporcie pozytywnym na Uniwersytecie SWPS w Sopocie. Certyfikowany Psycholog Sportu II Klasy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz rekomendowana Psycholog Polskiego Komitetu Olimpijskiego (2015 r., 2017 r.). Doktorantka na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, temat pracy poświęcony jest funkcjonowaniu filmowców: „Systemy wartości i style przywództwa reżyserów oraz producentów a dobrostan i motywacja osiągnięć członków zespołu filmowego”.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola