Wydarzenia
„Szarlatan”, „Giniazdo” i opera w Gdyńskim Centrum Filmowym
„Szarlatan”, „Giniazdo” i opera w Gdyńskim Centrum Filmowym

Premiery tego tygodnia

Najważniejsza polska reżyserka i zarazem jedna z najwybitniejszych autorek światowego kina powraca z opartym na faktach, zrealizowanym z rozmachem „Szarlatanem”. Debiutujący na tegorocznym Berlinale, gdzie uznano go za jeden z najlepszych tytułów festiwalu, film Agnieszki Holland to znakomita, nieszablonowa i niesłychanie zmysłowa opowieść o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę.

Twórczyni nominowanych do Oscara „W ciemności” i „Europy, Europy”, a także „Obywatela Jonesa” i „Pokotu”, gromadzi tu najważniejsze wątki swojej twórczości: bierze na warsztat postać geniusza, obserwuje relacje człowieka z przyrodą, przygląda się wierze, która czyni cuda i po raz kolejny jest naszą przewodniczką po paradoksach XX wieku. A kreśląc zaskakującą love story, przypomina, jak łatwo miłość może zmienić się we własne przeciwieństwo.

Choć rozgrywa się w przeszłości, „Szarlatan” jest filmem jak najbardziej współczesnym – podobnie jak jego bohater, zielarz Jan Mikolášek, dla którego remedium na ludzkie cierpienie jest natura. Jej potężne moce zdolne są uzdrowić ciało, ale w filmie Holland to także przestrzeń prawdziwej wolności dla ducha. Tylko w łączności z nią możemy zrozumieć i zaakceptować to, kim naprawdę jesteśmy. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.

Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. „Szarlatan” pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Tworząc fascynującą, pełną sprzeczności postać uzdrowiciela, Agnieszka Holland ucieka od odpowiedzi na pytanie, czy był ludowym lekarzem czy zwykłym oszustem. Prawda, która ją interesuje, dotyczy naszej wiary w cuda, tęsknoty za autorytetem, pragnienia, by żyć w zgodzie z naturą – także naszą własną.

Jude Law i Carrie Coon w znakomitym thrillerze o małżeństwie, którego pozornie idealne życie zamienia się w spiralę sekretów i kłamstw. Film „Gniazdo” w reżyserii Seana Durkina to kolejna ważna premiera tego tygodnia w Kinie Studynym GCF. Rory dostaje propozycję pracy i namawia swoją żonę Allison na przeprowadzkę do Londynu, gdzie wreszcie ma szansę zarobić wielkie pieniądze i wieść luksusowe życie, o jakim zawsze marzył.

Bez względu na koszty, wynajmuje imponującą posiadłość na przedmieściach, a kiedy upragniony prestiż i wysoka pozycja społeczna wydają się być na wyciągnięcie ręki, Rory idzie o krok dalej i łamie wszelkie zasady, podejmując coraz większe ryzyko. Bez skrupułów dążąc do swojego celu, wpada w spiralę kłamstw, a w pozornie idealnym życiu małżeńskim zaczynają pojawiać się rysy. Wielki dom obnaża wzajemnie skrywane tajemnice, a to, co na zewnątrz wydawało się prawdziwą sielanką, za zamkniętymi drzwiami okazuje się demaskować prawdziwe oblicza małżonków. „Genialna historia, która pozostaje w głowie na długo po napisach końcowych” – zachwycają się filmem krytycy.

Opera w kinie

Przenieś się do Nowego Jorku, nie wyjeżdżając z Gdyni. Tej jesieni Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza melomanów na kinowe prezentacje trzech niezwykłych spektakli operowych zarejestrowanych na jednej z najsłynniejszych scen świata, nowojorskiej Metropolitan Opera. W programie jesiennego cyklu „Opera w Centrum” są: monumentalny „Holender Tułacz” Ryszarda Wagnera (14 października) oraz „Tosca” i „Madame Butterfly” Giacomo Pucciniego (25 listopada i 23 grudnia). Bilety już w sprzedaży. Z okazji Mikołajek dla dzieci zaplanowano pokaz baletowego „Dziadka do orzechów”.

Poranek filmowy dostosowany do dziecięcych potrzeb

Już w najbliższą sobotę, 10 października, kolejne spotkanie z „Przyjaciółmi Treflika”. Pod tym hasłem raz w miesiącu Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na poranek dla dzieci, dostosowany do różnych dziecięcych potrzeb. W trzech salach kinowych równolegle można obejrzeć te same odcinki polskiej serii animowanej „Rodzina Treflików”, ale w trzech odmiennych formułach: klasycznego seansu filmowego, pokazu w Kinie Przyjaznym Sensorycznie oraz projekcji uzupełnionej o tłumaczenie w języku migowym

Kino Przyjazne Sensorycznie to pokazy filmowe dedykowane dzieciom ze spektrum autyzmu. W sali kinowej światło jest nie do końca wygaszone, a dźwięk przyciszony. Widzowie mogą przemieszczać się po sali. Cena biletu na wszystkie typy pokazów: 13 złotych.

W repertuarze Kina Studyjnego GCF są też filmy: „Jak najdalej stąd”, 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” , „Jak zostać gwiazdą”, „Skandal. Ewenement Molesty”, „Tony Halik”, „Małe szczęścia”, „Nadzieja”. Szczegóły oraz możliwość zakupu biletu on line na stronie: www.gcf.org.pl.

Kino działa w reżimie sanitarnym, zgodnie z którym w sprzedaży dostępna jest 25 procent miejsc na widowni, w każdej z trzech sal kinowych – Warszawie, Goplanie i Morskim Oku. Dzięki temu widzowie mogą zachować bezpieczny dystans. Wszystkich obowiązuje konieczność dezynfekcji rąk oraz noszenia maseczek.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola