Wydarzenia
Rekordowy 41. Festiwal Filmowy w Gdyni
Rekordowy 41. Festiwal Filmowy w Gdyni

Już ubiegłoroczny Festiwal pozostawił przekonanie, że był rekordowy: z okazji okrągłego jubileuszu 40 -lecia zaproszono więcej gości niż zazwyczaj, w tym wszystkich laureatów z lat minionych, a program wzbogacono o okolicznościowe wydarzenia specjalne. Otwarto też Gdyńskie Centrum Filmowe, w którym skupiły się konkursowe pokazy prasowe. Tymczasem minął rok i 41. Festiwal Filmowy w Gdyni, odbywający się od 19 do 24 września 2016 roku, przyciągnął jeszcze więcej akredytowanych gości. Było ich 3722, o ponad 500 więcej niż przed rokiem. Kolejnych prawie 5 tysięcy osób uczestniczyło w Festiwalu, kupując bilety i karnety. Łącznie we wszystkich projekcjach, spotkaniach i warsztatach uczestniczyło blisko 60 tysięcy widzów (przed rokiem: 54 tysiące).

Tak wielkie zainteresowanie Festiwalem, to między innymi zasługa bogatego programu, w którym obok czterech konkursów filmowych znalazły się takie cykle filmowe, jak „Czysta klasyka in Memoriam”, poświęcona tym razem twórczości Andrzeja Żuławskiego i Krzysztofa Kieślowskiego, Gdynia Dzieciom czy Polonica, prezentujące międzynarodowe produkcje z udziałem polskich twórców. Jednym z ważniejszych wydarzeń Festiwalu był pozakonkursowy pokaz specjalny „Powidoków”, ostatniego filmu w reżyserii Andrzeja Wajdy. We wszystkich cyklach zaprezentowano łącznie 134 filmy. Widzowie oglądali je w czterech gdyńskich obiektach: Teatrze Muzycznym, Gdyńskim Centrum Filmowym, Multikinie i Heliosie. Repliki filmów konkursowych odbyły się w kinach w Elblągu, Lęborku i Wejherowie.

Program 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni wypełniało także kilkadziesiąt imprez towarzyszących, a wśród nich zajęcia Filmoteki Narodowej dla dzieci i młodzieży, spotkania branży filmowej w ramach Gdynia Industry, czy warsztat z autorem zdjęć Andrzejem J. Jaroszewiczem. Zorganizowano również 10 wystaw ( w tym poświęcone Krzysztofowi Kieślowskiemu, Andrzejowi Żuławskiemu i Andrzejowi Wajdzie) oraz promocje 7 książek i wydawnictw filmowych. Festiwal relacjonowali dziennikarze prasy, radia i telewizji oraz mediów społecznościowych. Zasięg wszystkich działań na Facebooku był widoczny dla około miliona osób. Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwała ekipa 70 pracowników i współpracowników oraz 180 wolontariuszy. Podsumowując minioną 41. edycję, stały zespół biura organizacyjnego już szykuje się do kolejnej. W październiku spotykają się członkowie Komitetu Organizacyjnego.

Zainteresowanie Festiwalem było w tym roku tak duże, że możemy mówić o swoistej klęsce urodzaju. Każdego dnia już od rana seanse miały komplety publiczności, zwłaszcza pokazy filmów rywalizujących w konkursie głównym – mówi Leszek Kopeć, Dyrektor Festiwalu filmowego w Gdyni. – Już teraz myślimy o tym, by wprowadzić kolejne nowoczesne rozwiązania w dziedzinie obsługi widzów, związane między innymi z ciągłym komunikowaniem się z nimi podczas imprezy – dodaje. Możliwe, że w przyszłym roku elektroniczny system rezerwacji miejsc obejmie również Teatr Muzyczny. Właśnie tutaj, podczas najbardziej obleganych projekcji, widownia nie mieściła wszystkich chętnych, organizowano więc dodatkowe pokazy, rozpoczynające się krótko przed północą.

Sukces gdyńskiej imprezy ma swój dalszy ciąg. W kinach widać wyraźnie „efekt Festiwalu”. Gwałtownie rośnie liczba widzów na polskich filmach. Mamy tu do czynienia ze stałą tendencją wzrostową. Widzowie chcą oglądać filmy, o których dużo mówiło się w Gdyni oraz te, które w Gdyni zostały nagrodzone – podkreśla Leszek Kopeć. Liczną widownię w kinach, w tym również w Gdyńskim Centrum Filmowym, zgromadziły już filmy „Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego i „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Oba miały swoją kinową premierę zaraz po gdyńskim Festiwalu. Wkrótce na ekrany wchodzą również inne tytuły z konkursowej selekcji: „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy, „Plac zabaw” Bartosza M. Kowalskiego, „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka, „Zaćma” Ryszarda Bugajskiego.

Konferencja Ostatni rodzina_41 FFG.jpg

Andrzej Seweryn_41 FFG.jpg

GCF_41 FFG.jpg

Fot. Anna Rezulak

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola