Wydarzenia
POWRÓT WILKA. Spotkanie autorskie z Mirosławem Tomaszewskim
POWRÓT WILKA. Spotkanie autorskie z Mirosławem Tomaszewskim

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na spotkanie z Mirosławem Tomaszewskim, pisarzem i scenarzystą, autorem powieści „Powrót Wilka”, w której przedstawione zostały losy człowieka powracającego do Polski z emigracji. Książka została nagrodzona w ostatniej edycji Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca. Spotkanie odbędzie się we wtorek 19 października 2021 roku, o godzinie 18.00 w Galerii GCF. Wstęp wolny!

Tytułowy Wilk próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości – w kraju zupełnie innym od tego, przed którym musiał uciekać. Książka wygrała ostatnią edycję Gdańskiego Konkursu Literackiego.

– „Powrót Wilka” zważywszy na temat, oryginalną perspektywę narracyjną,  głównego bohatera i jego perypetie, ale przede wszystkim kompozycję powieści jest świetnym materiałem wyjściowym dla filmu, który byłby dla starszego pokolenia wzruszającą podróżą w czasie, a dla młodszych generacji wspaniałą lekcją z najnowszej historii Polski – mówi Leszek Kopeć, dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który poprowadzi spotkanie w Galerii GCF.

 

O KSIĄŻCE

Po dziewiętnastu latach na emigracji Wilk przypływa swoim jachtem z Kanady, by odwiedzić rodzinne Trójmiasto, skąd uciekł po stanie wojennym. Wiele spraw czeka na wyjaśnienie. Czy pierwsza miłość, którą porzucił, jeszcze się tli? Kto był zdrajcą w grupie konspiratorów? Co przyniesie spotkanie z synem, którego Wilk widział tylko na zdjęciach? Kto zrobił karierę, a komu się nie udało? Spotkanie dawnych przyjaciół kipi od tłumionych latami emocji.

„Powrót Wilka” opowiada o losie pokolenia, które miało szansę doświadczyć udręk końca PRL, jak i być świadkiem początków rodzącego się kapitalizmu. Po latach okazuje się, że w okropnych czasach można wieść pasjonujące, pełne przygód życie, a późniejszy dostatek, który miał być nagrodą za cierpienia, nie cieszy, gdy wspólny cel gdzieś się rozpłynął.

 

Werdykt Jury Gdańskiego Konkursu Literackiego

Uwaga: powieść została zgłoszona do konkursu z tytułem „Zjazd”

Jerzy Kwiatkowski po debiucie Zbigniewa Herberta napisał, że celem tego poety nie jest nowość, ale doskonałość. Na nowatorstwie nie zależy także Mirosławowi Tomaszewskiemu, autorowi powieści „Zjazd”, zwyciężczyni w Konkursie Literackim im. Bolesława Faca w roku 2020. To świetnie wyrobione prozatorskie ciasto, w którym co i rusz natrafiamy na mięsiste rodzynki metafor.

Prostota i naturalność stylu tej książki harmonizuje z jej imperatywem etycznym, ponieważ „Zjazd” jest w gruncie rzeczy historią o sprawiedliwości, która w taki czy inny sposób dosięga każdego z nas, oraz o najważniejszej być może cesze człowieczeństwa, jaką jest zdolność do przebaczania. Bohaterowie powieści spotykają się po latach przy jednym stole, by uświadomić sobie, jak daleko oddalili się od swoich młodzieńczych marzeń, na jakie poszli kompromisy, jakim lękom ulegli. Konfrontują się, by stanąć w prawdzie o sobie i wydać się na pastwę cudzych sądów.

Wszystko to jako żywo przypomina grecką tragedię, w której postaci kolejno wchodzą na scenę, akcja zamyka się w ciągu doby, a finał oferuje katharsis, choć w „Zjeździe” wolny on jest od moralizatorskiej puenty. Paliwem dla fabuły są zweryfikowane przez życie pragnienia i namiętności grupy przyjaciół (łączyła ich pasja żeglarska), lecz przede wszystkim zdrada jednego z nich, który – jak się po latach okazało – donosił na kolegów Służbie Bezpieczeństwa PRL.

Wyraźnie zarysowane tło polityczne i społeczne sprawia, że „Zjazd” jest świetnym kandydatem do tytułu „powieści pokoleniowej” i bez wątpienia znajdzie entuzjastów wśród czytelników urodzonych w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Największa wartość książki Mirosława Tomaszewskiego tkwi jednak w tym, że wierna historycznemu konkretowi i zaczepiona w obyczajowej oraz topograficznej realności jest jednocześnie utworem uniwersalnym, pokazującym, że życie toczy się na ogół inaczej, niż je sobie wymarzyliśmy, i – co najważniejsze – że tylko wyrozumiałość, empatia i przebaczenie mogą nas uchronić przed piekłem na ziemi.

Jury Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca:

prof. Ewa Nawrocka

Salcia Hałas

Tadeusz Dąbrowski

Jarosław Zalesiński

 

O AUTORZE

Mirosław Tomaszewski – absolwent Politechniki Gdańskiej· Urodził się i mieszka w Gdyni. Prowadził warsztaty scenariuszowe dla trzech roczników (2015-2017) na Uniwersytecie Gdańskim (Filologia Polska – Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej).

Autor między innymi:

– tragikomedii „Osadzeni”. Premiera 2019 w Warszawie, Teatr „Za daleki”

– scenariuszy około 250 odcinków telewizyjnych seriali

– powieści „Marynarka” – wydana w 2013 przez wydawnictwo W.A.B.

– współautor komediowego słuchowiska „Piśko”, na podstawie prozy Arkadija Awerczenki – prapremiera w Teatrze Polskiego Radia (2006). Reżyseria: Andrzej Piszczatowski. W roli głównej wystąpił Krzysztof Kowalewski

– dramatu „Jak bracia” – zrealizowanego jako słuchowisko dla Polskiego Radia (2007)

– powieści „UGI” – Wydawnictwo „Czarne” (2006) – thriller antyglobalistyczny

– dramatu „Stroiciel” – prapremiera w Teatrze TV (1995); reżyseria Paweł Chmielewski; wystąpili: Agnieszka Kotulanka, Dorota Kolak, Jerzy Scheibal

– powieści “Pełnomocnik” (KAW – 1992) – political fiction zaliczana do nurtu orwellowskiego.

– trzech wynalazków (patentów) z dziedziny budowy maszyn. Ta „twórczość” miała miejsce w gdyńskim Radmorze.

Więcej informacji na stronie: www.tomaszewski.edumuz.pl w zakładce „o mnie”.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola