Wydarzenia
Nagroda Artystyczna GALION GDYŃSKI 2021 dla Zespołu GCF
Nagroda Artystyczna GALION GDYŃSKI 2021 dla Zespołu GCF

– Statuetka jest jedna, bo to nagroda dla JEDNEGO ZESPOŁU Gdyńskiego Centrum Filmowego, złożonego z wielu pracujących w nim kobiet. (…) Mamy jeszcze wiele w zanadrzu, wypatrujcie naszych nowych projektów – mówiły Agata Kozierańska-Burda i Kinga Plicht, odbierając Nagrodę Artystyczną „Galion Gdyński” podczas gali, która odbyła się 9 maja 2022 roku w Muzeum Miasta Gdyni.

W kategorii Animacja Kultury nagrodę Prezydenta Gdyni przyznano zespołowi Gdyńskiego Centrum Filmowego: Kindze Plicht oraz Agacie Kozierańskiej-Burdzie, animatorkom  zaangażowanym w stworzenie i prowadzenie wielu programów mających na celu upowszechnianie kultury filmowej w GCFie.

Wideorelacja z uroczystości dostępna jest na kanale Gdyni Kulturalnej na YouTube TUTAJ.

 

Laureatki

Połączył je Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, a zawodowe drogi powiodły do Gdyńskiego Centrum Filmowego.

AGATA KOZIERAŃSKA-BURDA jest dyrektorem Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni, do której trafiła jeszcze jako studentka w biurze Festiwalu. Od wielu lat zarządza całym zespołem organizującym największe wydarzenie w polskiej kinematografii.

KINGA PLICHT zawodowo od lat związana jest z kinem. Na Festiwalu odpowiada za organizację pokazów filmowych. Odkąd w 2015 roku otwarto Gdyńskie Centrum Filmowe, kieruje pracą Kina Studyjnego GCF.

Ten duet, wsparty zżytym i kreatywnym zespołem, stoi za takimi przedsięwzięciami popularyzującymi filmową edukację i kontakt z tradycyjnym kinem, jak: cykl poranków filmowych dla dzieci „Bajka w Centrum”, projekt „Kultura+Senior” czy letni program wydarzeń plenerowych kierowanych do gdynian i turystów odwiedzających nasze miasto „Lato na Patio”.

W 2021 roku skutecznie zintegrowały gdyńskie środowisko lokalnych instytucji, organizacji i firm związanych z branżą filmową wokół starań Gdyni o pozyskanie prestiżowego tytułu Miasta Filmu UNESCO.

 

Nagroda artystyczna „Galion Gdyński” przyznawana jest najciekawszym projektom i twórcom kultury już od 1995 roku.

Oto pozostali laureaci za 2021 rok:

W kategorii Debiut Artystyczny Galion Gdyński otrzymał Adrian Apanel. Związany z Gdynią. Reżyserował tu m. in. kampanię „Zwyczajna Rodzina” dla MOPS, spot „Muzeum bez wyjątku” dla Muzeum Emigracji w Gdyni, był zwycięzcą konkursu na realizację spotu promującego gospodarkę morską w Polsce.

W kategorii Kreacja Artystyczna Galion Gdyński powędrował do zespołu Kiev Office, za płytę „Gjinjenjé”, inspirowaną kulturą Kaszubów Nadłebskich z Kluk, Smołdzina i Rowów; ich mitami i tradycjami. Skład zespołu: Michał Miegoń, Maciej Bandur, Krzysztof Wroński, Marcin Lewandowski.

W kategorii Mecenat Kultury nagrodę otrzymał Port Gdynia. Otwarta w lutym 2022 r. ekspozycja „Morze / Miasto / Port” powstała dzięki wsparciu finansowemu i organizacyjnemu Portu Gdynia. Zarząd i pracownicy firmy wyjątkowo aktywnie włączyli się w prace nad wystawą i jej promocję.

Za całokształt twórczości Galion Gdyński powędrował do Aleksandry Bibrowicz-Sikorskiej – za wybitne zasługi dla propagowania miniatury tkackiej oraz nowatorską twórczość związaną z tkaninami, która przełamuje granice stylistyczne i inspiruje innych artystów. Nagrodę odebrał syn Maciej Sikorski.

Fot. Anna Rezulak

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola