Wydarzenia
Millennium Docs Against Gravity po raz pierwszy w Gdyni
Millennium Docs Against Gravity po raz pierwszy w Gdyni

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i zarazem jedyny festiwal w Europie, który na dużą skalę odbywa się równolegle w kilku miastach. W 2016 roku do Warszawy, gdzie odbywa się już od 13 lat, a także do Wrocławia i Bydgoszczy dołączyła Gdynia.

Pokazy festiwalowe w Gdyńskim Centrum Filmowym przyciągnęły kilka tysięcy widzów. Premierowo można było tutaj zobaczyć między innymi najnowsze filmy takich twórców, jak Werner Herzog („Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”) oraz Siergiej Loznitsa („Zmiana”).

„Ukraińscy szeryfowie”, film w reżyserii Romana Bondarczuka, otrzymał Nagrodę Prezydenta Gdyni. Werdykt w imieniu jurorów – filmoznawcy Mirosława Przylipiaka, muzyka Mikołaja Trzaski oraz własnym – ogłosiła Katarzyna Figura. Trofeum wręczyła Maja Wagner, Pełnomocniczka Prezydenta Gdyni ds. Kultury, a odebrał je Łew Zacharczyszyn, Konsul Ukrainy w Gdańsku.

Dyrektor Festiwalu, Artur Liebhart i szef Gdyńskiego Centrum Filmowego, Leszek Kopeć, już zaprosili na kolejny festiwal za rok!

IMG_9822.jpg

IMG_9696.jpg

IMG_9845.jpg

IMG_9904.jpg

IMG_9775.jpg

IMG_6637.jpg

IMG_6923.jpg

Dyskusje z twórcami

Z widzami podczas gdyńskiej odsłony Festiwalu spotkali się twórcy: Pieter-Jan De Pue, Ross Lipman i Jan Gassman, twórcy obrazów „Kraina oświeconych”, „Nie Film” i „Europa, która kocha”.

IMG_7111.jpg

IMG_7216.jpg

IMG_7888.jpg

IMG_8743.jpg

Nie tylko kino

Program gdyńskiej edycji Festiwalu uzupełniły trzy debaty, tematycznie odwołujące się do prezentowanych filmów. O tym, kim jest współczesny widz kinowy, rozmawiali Anna Morzyk i Leszek Kopeć z GCF oraz Grzegorz Fortuna z Uniwersytetu Gdańskiego. Dyskusję prowadził filmoznawca, Marcin Adamczak, a poprzedziła go prezentacja filmu „Widz zadziwiony”.

O zagrożeniach dla bałtyckich ssaków i ptaków opowiadali dr Iwona Pawliczka ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Sabina Kaszak z Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING i Błękitnego Patrolu WWF oraz Michał Krause, lokalny lider wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF. Ta debata, poprowadzona przez Przemka Rydzewskiego z Against Gravity, towarzyszyła pokazowi filmu pt. „Ginący świat”.

Po projekcji filmu „Znaleźć dom” na temat trójmiejskich szans dla imigrantów rozmawiali w Gdyńskim Centrum Filmowym Marta Siciarek, prezeska Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Julia Szavlovskaya reprezentująca środowisko imigrantów osiadłych w Trójmieście, Patrycja Medowska z Europejskiego Centrum Solidarności, a także Michał Guć, Wiceprezydent Gdyni ds. innowacji oraz Maciej Azarewicz, pracownik socjalny sopockiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Moderatorem tego spotkania był dr Rafał Raczyński z Muzeum Emigracji.

IMG_8380.jpg

DSCF0790.jpg

IMG_8489.jpg

IMG_8589.jpg

IMG_8893.jpg

Festiwalowi MIllennium Docs Against Gravity FF Gdynia towarzyszyły również zajęcia edukacyjne w ramach Akademii Dokumentalnej. O globalnym przemyśle związanym z produkcją ubrań rozmawiali uczniowie Gimnazjów nr 7 i 11 w ramach Akademii Dokumentalnej, zainspirowani filmem „Poza modą”.

IMG_9278.jpg

DSCF0840.jpg

IMG_9358.jpg

IMG_9440.jpg

IMG_9514.jpg

Fot. Anna Rezulak

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola