Wydarzenia
Miastoprojekcje. Po co nam architektki i architekci?
Miastoprojekcje. Po co nam architektki i architekci?

Cykl Miastoprojekcje. Po co nam architektki? Po co nam architekci? Spotkanie z Kubą Snopkiem po jedynym! pokazie filmu PO CO NAM ARCHITEKCI? Niedziela, 15 maja 2022 roku, godzina. 15.15

Partner: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku

Od kilku lat wspólnie z Instytutem Kultury Miejskiej staramy się szukać odpowiedzi na pytania dotyczące tego do kogo należy miasto, kto ma na nie wpływ. Na ile miasta mają być użyteczne, na ile rezylientne, na ile inteligentne, na ile samowystarczalne, na ile piękne i według czyjego kanonu?

I choć odpowiedź pewnie nigdy nie będzie jednoznaczna, przyglądamy się różnym wizjom i poglądom zarówno architektów, urbanistów, jak i mieszkańców. Bo miasto to suma tych wizji i potrzeb.

W tym roku na filmowe pytanie „po co nam twórcy architektury” pomoże odpowiedzieć Kuba Snopek, dla którego temat roli i wpływu architektów i architektek na naszą rzeczywistość, jest głównym zagadnieniem badawczym.

Gość:

Kuba Snopek – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz moskiewskiego Instytutu “Strelka”. Współpra- cował z Bjarke Ingelsem, Remem Koolhaasem i Justinem McGuirkiem. Realizował projekty architektoniczne, urbanistyczne oraz badawcze w Polsce, Hiszpanii, Danii i Rosji.

Badacz przestrzeni i dziedzictwa postkomunistycznych miast. Jest autorem licznych wystaw i publikacji, w tym książki „Bielajewo: zabytek przyszłości”, wydanej po polsku, rosyjsku i angielsku. Wykładał w Instytucie „Strelka”, a także w MGIMO w Moskwie.

Prowadząca:

Krystyna Weiher-Sitkiewicz – animatorka kultury, moderatorka spotkań, antropolożka, edukatorka filmowa, kuratorka wystaw. Adiunktka muzealna w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

O filmie:

Czy architekci mogą pomóc w budowaniu społeczeństwa przyszłości? Film, pomyślany jako wirtualny dialog i muzyczna podróż, bada ideę zrównoważonego projektowania. Oczami Antonio Citterio, znanego włoskiego projektanta oraz Patricii Viel, współzałożycielki mediolańskiej pracowni architektonicznej ACPV, obserwujemy holistyczną wizję architektury jutra, opartej na rozejmie między naturą a urbanizacją.

Słuchamy znanych osobowości ze świata mody, sztuki i dizajnu, takich jak Anna Zegna, Massimo De Carlo, Francesco Bonami, Rolf Fehlbaum czy Deyan Sudjic, Obserwujemy dzieła architektury zaprojektowane przez renomowane ACPV, a także metody projektowania obliczeniowego i nowatorskie innowacje technologiczne. Poznajemy wizję świata postpandemicznego, zawieszonego między kryzysem klimatycznym a miejską redystrybucją.

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola