Wydarzenia
Lato na Patio 2021. Bardzo różne zajęcia kreatywne
Lato na Patio 2021. Bardzo różne zajęcia kreatywne

Rysować, konstruować, szyć, fotografować… Wielu twórczych czynności będzie można spróbować w wolnym czasie podczas wakacji, uczestnicząc w zajęciach organizowanych w ramach projektu Lato na Patio w Gdyńskim Centrum Filmowym. A wszystko z tematyką filmową w tle! Zaplanowano także warsztaty kostiumograficzne oraz charakteryzatorskie. Wiele terminów, różne grupy wiekowe!

 

 

Tak jak w kinie. Warsztaty z charakteryzacji dla młodzieży

Na czym polega praca charakteryzatora na planie filmowym i teatralnym? Jak wykonać efektowne elementy charakteryzacji? Tego dowiedzą się i przekonają w praktyce uczestnicy zajęć z Marią Trębińską, charakteryzatorką z Teatru Muzycznego w Gdyni.

Warsztaty skierowane są do uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz licealistów. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: edukacja@gcf.org.pl

Kiedy?

6 lipca, w godzinach 15.00-17.00

4 sierpnia, w godzinach 15.00-17.00

 

 

Tak jak w kinie. Warsztaty z kostiumografem 

Jak powstaje kostium dla aktora grającego w filmie lub teatrze? Z jakich materiałów jest wykonany? Jakie funkcje pełni w przedstawieniu teatralnym? Na czym polega praca kostiumografa? Od pomysłu do realizacji, o swojej pracy opowie Paweł Sikora, aktor i kostiumograf.

Warsztaty skierowane są do uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz licealistów. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: edukacja@gcf.org.pl

Kiedy?

27 lipca, w godzinach 14.30-16.30

12 sierpnia, w godzinach 14.30-16.30

 

 

Fotografować każdy może. Warsztaty

Wielu z nas codziennie robi zdjęcia, ale jak sprawić, by inni chcieli je oglądać? Czym charakteryzuje się dobra fotografia? Jak ją wykonać? Jak osiągnąć zaplanowany efekt? Jaki sprzęt dobrać do własnych potrzeb? Na te i inne pytania odpowie Sławomir Pultyn, fotograf i operator filmowy, wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Uczestnicy powinni mieć własny sprzęt: aparaty fotograficzne albo smartfony. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: edukacja@gcf.org.pl

 Kiedy?

16 lipca, w godzinach 15.00-17.00

3 sierpnia, w godzinach 15.00-17.00

 

 

Morskie opowieści. Warsztaty z szycia 

Torba, brelok, kukiełki, a może chusta na głowę? Podczas dwudniowych zajęć z szycia ręcznego będziemy tworzyć drobne akcesoria inspirowane wakacyjnym nadmorskim klimatem. Warsztaty takie rozwijają wyobraźnię, ćwiczą cierpliwość i zarażają pasją.

Prowadząca: Aneta Brzozowicz-Sykuła. Warsztaty są skierowane do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 15 lat. Zapisy: edukacja@gcf.org.pl

Kiedy?

I tura

1 lipca w godzinach 12.00-14.00 i 2 lipca w godzinach 13.00-15.00

II tura

5 i 6 lipca w godzinach 13.00-15.00

 

 

Filmowa wyobraźnia. Warsztaty kreatywne dla dzieci 5+

W starym kinie, czyli stylowe kapelusze recyklingowe. Planszowa gra filmowa z niespodziankami. Zostań bohaterem ulubionego filmu, czyli tworzenie dużego plakatu z otworem na głowę.

To tylko niektóre pomysły, jakie wykorzystamy podczas dwudniowych warsztatów kreatywnych, bawiąc się z dziećmi i inspirując się wspólnie motywami filmowymi.

Prowadząca: Małgorzata Karpińska. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: edukacja@gcf.org.pl

Kiedy?

I tura

1 lipca w godzinach 10.00-12.00 i 2 lipca w godzinach 11.00-13.00

II tura

5 lipca w godzinach 11.00-13.00 i 6 lipca w godzinach 10.00-12.00

 

 

Filmowi bohaterowie. Warsztaty z rysunku dla dzieci 10+

Perspektywa, światłocień, bryła – między innymi z tymi zagadnieniami, w praktyce, zapoznają się uczestnicy dwudniowych zajęć poświęconych rysunkowi artystycznemu. Będą też rysować postaci – ulubionych bohaterów filmowych i bajkowych – skupiając się na oddaniu ich charakteru i podobieństwa.

Prowadząca: Małgorzata Kotłowska. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: edukacja@gcf.org.pl.

Kiedy?

I tura

1 lipca w godzinach 10.00-12.00 i 2 lipca w godzinach 11.00-13.00

II tura

5 lipca w godzinach 11.00-13.00 i 6 lipca w godzinach 10.00-12.00

 

 

Wielki błękit. Warsztaty z cyjanotypii 15+

Podczas zajęć młodzież własnoręcznie wykona bezkamerowe fotografie o charakterystycznej niebieskiej barwie, wykorzystując starą technikę cyjanotypii. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: edukacja@gcf.org.pl

Kiedy?

21 sierpnia, w godzinach 12.00-15.00

Cyjanotypia – technika fotograficzna wykorzystująca światłoczułość soli żelaza, charakteryzująca się monochromatycznym obrazem w kolorze niebieskim, tworzonym przez błękit pruski. Wynaleziona w 1842 roku, początkowo pozwalała na otrzymywanie obrazu negatywowego i w takiej wersji była do około połowy XX wieku wykorzystywana w reprografii.

Używano jej także do otrzymywania obrazów bez użycia aparatu fotograficznego, czego czołowym przykładem są wykonane w cyjanotypii ilustracje Anny Atkins przedstawiające odbite na papierze rośliny. Cyjanotypowa technika pozytywowa została udoskonalona w 1877 roku, a dzięki niskim kosztom i łatwemu wykonaniu stosowana była również przez fotografów-amatorów w celu otrzymania odbitek z negatywu metodą stykową.

Wykorzystując tę prostą technikę, uczestnicy warsztatów wykonają bezkamerowe fotografie (luksografie/fotogramy). Posłużą się fragmentami roślin oraz drobnymi przedmiotami, idąc w ślady jednej z pierwszych kobiet-fotografów, Anny Atkins.

Zajęcia skierowane są do młodzieży w wieku od 15 lat. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: edukacja@gcf.org.pl. W razie niepogody warsztaty odbędą się w Galerii GCF.

Prowadząca: Agnieszka Piasecka

Absolwentka fotografii na Roehampton University w Londynie (2012). Ukończyła także studia magisterskie na kierunku Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2016).  Absolwentka programu mentorskiego Sputnik Photos (2018). Zajmuje się alternatywnymi i historycznymi metodami fotograficznymi oraz video.

Uczestniczyła w wielu wystawach w Polsce i zagranicą m.in. w Photofusion Gallery w Londynie (2013), Tallin Light Festival (2015),PH21 Gallery w Budapeszcie, Fotofestival Lensburg (2020), zwyciężczyni nagrody głównej V Gdańskiego Biennale Sztuki w Gdańskiej Galerii Miejskiej (2019) oraz laureatka LensCulture Critics Choice Awards 2020.

 

 

Szach, mat, lato!

Uczą logicznego myślenia, pobudzają wyobraźnię przestrzenną, kształtują osobowość. Kto oglądał serialowy “Gambit królowej” wie, że szachy dostarczą też wielkich emocji! Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na spotkania przy szachownicy każdego, kto ma ochotę spróbować swych sił w tej strategicznej grze.  Obowiązują zapisy: edukacja@gcf.org.pl

Kiedy?

19 sierpnia, 11.00-14.00

26 sierpnia, 16.30-18.00

31 sierpnia, 11.00-13.00

 

 

Wakacyjne gry i zabawy dla dzieci 5+

Filmowe kalambury, układanie filmowych historyjek z obrazków, rysowanie komiksów, zabawy z balonami i dużo więcej! Dzieci nie będą się nudzić w czasie naszych zajęć z animatorką.

Wpadnijcie na patio. Wstęp wolny

Kiedy?

21 i 28 lipca

4 i 11 sierpnia

zawsze w godzinach 10.30-12.00

 

 

Projekt „Lato na Patio” finansowany jest ze środków Fundacji PZU oraz Miasta Gdynia.

Patroni medialni: RMF Maxxx, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Gdański IKS, Trójmiasto.pl.

Aranżację przestrzeni „Lata na Patio” przygotowaliśmy razem z JYSK.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola