Wydarzenia
Klimat a ludność rdzenna. Spotkanie z reporterem
Klimat a ludność rdzenna. Spotkanie z reporterem

Festiwal MDAG i Gdyńskie Centrum Filmowe zapraszają na spotkanie z reporterem specjalizującym się w tematyce klimatu i migracji Patrykiem Strzałkowskim po jedynym pokazie filmu TERYTORIUM reż. Alex Pritz. Poniedziałek, 16 maja 2022 roku, godzina 20.00.

Partner: Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku – fundator nagrody ETNOMATOGRAF dla najlepszego filmu o tematyce etnograficznej i antropologicznej.

„Terytorium” to pasjonujący, dwukrotnie nagrodzony na Festiwalu Filmowym Sundance, dokumentalny thriller, który przenosi nas do serca brazylijskiej Amazonii, gdzie reżyser przez trzy lata towarzyszy plemieniu Uru-eu-wau-wau w walce o ziemię i przetrwanie. W latach 80. XX wieku żyło ich tysiące, dziś pozostało niespełna 200 osób.

Ludność rdzenna świadoma silnej zależności od środowiska toczy nierówną walkę o swoje tereny. To aktywiści i aktywistki świadomi konsekwencji eksploatowania zasobów. I wpływie budownictwa, górnictwa czy wielkoobszarowego rolnictwa na klimat. Wielu z nich, zwłaszcza w Ameryce Środkowej i Południowej, ginie, bronią swojej – ale pośrednio także naszej egzystencji. Czy w tej walce są osamotnieni?

Gość:

Patryk Strzałkowski – dziennikarz portalu Gazeta.pl i szef serwisu o klimacie i środowisku Zielona.gazeta.pl. Pisze o kryzysie klimatycznym, w tym jego wpływie na ludzi, społeczeństwa i prawa człowieka. Zajmuje się także tematami migracji i uchodźstwa. Autor reportaży m.in. z Iraku, Libanu, Jordanii. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu.

Prowadząca:

Krystyna Weiher-Sitkiewicz – animatorka kultury, moderatorka spotkań, antropolożka, edukatorka filmowa, kuratorka wystaw. Adiunktka muzealna w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

O filmie:

Czy architekci mogą pomóc w budowaniu społeczeństwa przyszłości? Pasjonujący dokumentalny thriller przenosi nas do serca brazylijskiej Amazonii, gdzie reżyser przez trzy lata towarzyszy plemieniu Uru-eu-wau-wau w walce o ziemię i przetrwanie. W latach 80. XX wieku żyło ich tysiące, dziś pozostało niespełna 200 osób. Po śmierci jednego z przedstawicieli starszyzny, na barkach 18-letniego Bitate leży walka o przeżycie grupy, której terytorium otoczone jest przez osadników, farmerów i poszukiwaczy cennych minerałów. Wszyscy chcą jednego – wykarczować puszczę. Ich sojuszniczką w tej nierównej walce jest Neidinha, aktywistka, która od 20 lat walczy o ich przetrwanie, pomimo gróźb kierowanych pod jej adresem.

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola