
Dorosłym widzom pewnie przypomni się E.T. Może komuś przyjdzie na myśl mistrz Yoda. Piaskoludek to sympatyczna postać, która niewątpliwie wiele zawdzięcza tamtym filmowym bohaterom. Ten magiczny stworek ma niezwykłą moc: może spełnić jedno życzenie dziennie. „Czworo dzieci i COŚ”, brytyjski film familijny, to jedna z propozycji Kina Studyjnego GCF dla młodszych widzów i całych rodzin: pełna przygód ekranizacja powieści Jacqueline Wilson o współczesnej rodzinie i dziecięcych marzeniach, które od zawsze pozostają takie same.
Jeśli macie dzieci w ostatnich klasach podstawówki, warto wybrać się z nimi do kina na „Niezwykłe lato z Tess” Strach przed samotnością (jest najmłodszy w rodzinie) popycha głównego bohatera filmu do dosyć nietypowego treningu – treningu samotności. Misterny plan Sama (harmonogram samotnie spędzonych godzin) nie powiedzie się jednak i to z kilku powodów. Przede wszystkim spotka Tess, dosyć tajemniczą i jednocześnie porywającą rówieśniczkę. Po drugie, poznając Tess, zacznie inaczej spoglądać na swoją rodzinę.
Film idealny na lato – „Coś się kończy, coś zaczyna” – to kolejna premiera tego tygodnia w Kinie Studyjnym GCF. W tej romansowej historii zagrali: Shailene Woodley, gwiazda serialu „Wielkie kłamstewka”, oraz Jamie Dornan („Pięćdziesiąt twarzy Greya”) i Sebastian Stan („Kapitan Ameryka”). Wszystko zaczyna się bardzo życiowo: Daphne rzuca pracę, rozstaje z chłopakiem, decyduje na przeprowadzję i chce odpocząć od związków. Kiedy jednak poznaje Jacka i Franka, i zaczyna spotykać się z nimi jednocześnie, jej plan rozpływa się w powietrzu…
Po serii pokazów przedpremierowych do regularnego codziennego repertuaru wchodzi „Zdrajca”. Film nagrodzony kilkunastominutową owacją na festiwalu w Cannes, gdzie startował w konkursie; oparty na faktach, w zaskakujący, świeży sposób podejmuje temat mafii. A to za sprawą charyzmatycznego bohatera, który jest zarazem ścigającym i ściganym; wstrząsającego obrazu korupcji i przemocy trawiących Sycylię, wnikliwego portretu mafijnej ośmiornicy, której macki sięgały daleko poza wyspę. Zrealizowany z epickim rozmachem, „Zdrajca” Marca Bellocchio już od pierwszej sceny chwyta za gardło, wciągając w mroczny świat zbrodni, ucieczek, kłamstw i sądowych potyczek.
W repertuarze są też między innymi filmy: „Eastern”, „Żegnaj, mój synu”, „Przesłuchanie”, „Siła ognia”, „Powitanie słońca”. Kino Studyjne GCF działa przez siedem dni w tygodniu, oferując kilkanaście różnych filmów dziennie – w trzech kameralnych, klimatyzowanych i bezpiecznych salach kinowych.
Pełny repertuar i sprzedaż biletów TUTAJ.
Rozkręcamy LATO NA PATIO
Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza też na bezpłatne warsztaty artystyczne, zajęcia ruchowe, a także codzienne seanse w Kinie Plenerowym. Wszystko to w przyjaznych warunkach na charakterystycznym czerwonym patio obok budynku GCF, gdzie trwa akcja „Lato na Patio”.
Dzieci, m łodzież i dorośli mogą się zgłaszać na plenerowe warsztaty plastyczne zaplanowane na wtorek i środę, 14 i 15 lipca. Pierwszego dnia będzie można dowiedzieć się, czym jest „monotypia”, czyli spróbować swoich sił w technice graficznej, polegającej na wykonaniu odbitki z obrazu namalowanego na szkle.
Na kolejny dzień zaplanowano warsztaty dla dzieci, podczas których wykonają one ilustracje do książki kucharskiej, inspirując się przepisami kulinarnymi stosowanymi w ich domach. Zajęcia poprowadzi Grażyna Rigall – malarka, graficzka, ilustratorka książek dla dzieci. Udział w warsztatach plastycznych jest bezpłatny, ale liczba miejsc pozostaje ograniczona. Obowiązują zapisy – wystarczy przesłać zgłoszenie na adres: edukacja@gcf.org.pl .
„Uważny ruch z muzyką filmową” – pod takim hasłem w każdy poniedziałek i czwartek, w godzinach 17.00-18.00, na trawie na Placu Grunwaldzkim odbywają się zajęcia pod kierunkiem Beaty Oganowskiej, współzałożycielki gdyńskiego Centrum Joga i Pilates, entuzjastki różnych form terapii ciała i ducha. Podczas ćwiczeń można wsłuchać się w swoje ciało, a w efekcie zadbać o jego elastyczność i prawidłową postawę.
Udział jest bezpłatny dla wszystkich chętnych. Wystarczy przyjść, zadbać o wygodny strój i przynieść z sobą matę do ćwiczeń, koc bądź gruby ręcznik. W razie niepogody zajęcia odbywają się wewnątrz budynku, na czerwonych schodach obok sali kinowej „Warszawa” na pierwszym piętrze.
Od soboty, 4 lipca, startują spotkania karaoke. Start zawsze około godziny 20.00, tuż po sobotnim wieczornym seansie w Kinie Plenerowym. Środowe wieczory z kolei przeznaczone są na zajęcia taneczne przy muzyce filmowej, czyli zajęcia pod okiem Kariny Iwaszko, choreografki, tancerki, nauczycielki tańca w Młodzieżowym Domu Kultury w Gdyni. Dla dzieci i dorosłych. Start o godz. 18.00
Kino Plenerowe
Klasyka filmowa i pełnometrażowe hity kinowe, filmy Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz ulubione polskie animacje dla dzieci – tak w największym skrócie wygląda program Kina Plenerowego w Gdyńskim Centrum Filmowym, dostępnego bezpłatnie dla mieszkańców Trójmiasta i turystów.
Codziennie o godzinie 15.00 można zobaczyć „Filmy z Gdyni”, czyli filmy dyplomowe i etiudy studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W poniedziałki, środy i piątki warto wpaść na czerwone patio z dziećmi. W te dni zawsze o godzinie 10.00 wyświetlane są filmy animowane w ramach cyklu „Bajka na Patio”, między innymi „Rodzina Treflików”, „Przytul mnie”, „Żubr Pompik”. „Mami Fatale”, „Basia” oraz klasyka, na przykład „Bolek i Lolek”.
W kolejne czwartki o godzinie 18.00 Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na prezentację klasyków kina amerykańskiego. Widzowie zobaczą na ekranie największe gwiazdy kina, takie jak Ava Gardner, Gary Cooper, Cary Grant czy Audrey Hepburn. Z kolei w soboty o godzinie 18.00 można nadrobić kinowe zaległości i obejrzeć za darmo filmowe hity, które jeszcze niedawno gościły na dużym ekranie, między innymi: „Powrót Bena” (4 lipca), „Na zawsze razem” (11 lipca), „Tajemnice Joan” (18 lipca).