Wydarzenia
KIEDY ŚWIAT SIĘ OBUDZI? Debata w ramach festiwalu MDAG
KIEDY ŚWIAT SIĘ OBUDZI? Debata w ramach festiwalu MDAG

Kiedy świat się obudzi? Zabraszamy na debatę po projekcji filmu „Jestem Greta” w reż. Nathana Grossmana, podczas 18. Millennium Docs Against Gravity Gdynia. W niedzielę, 5 wrzesnia 2021 roku, o godzinie 17.30 (początek seansu). Partnerami wydarzenia są: Samorząd Województwa Pomorskiego i Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. 

 

 

Greta Thunberg stała się ikoną walki, a jednocześnie celem ataków ze strony zarówno denialistów klimatycznych, jak i części klasy politycznej, która nie chce podjąć poważnej walki ze zmianami klimatu. Okazało się jednak, że wbrew pozorom, trudniej jest uciszyć 15-latkę niż niejednego profesora uniwersytetu czy doświadczonego aktywistę.

 

Determinację Gretty Thunberg powinniśmy docenić i my – mieszkanki i mieszkańcy Pomorza, które z racji swojego położenia jest szczególnie zagrożone występowaniem ekstremalnych zjawisk pogodowych: intensywnych opadów, porywistych wiatrów, burz, sztormów i powodzi. Stąd tak ważne są działania polegające na monitorowaniu stanu środowiska, przeciwdziałaniu jego degradacji, przy jednoczesnym dążeniu do tzw. neutralności klimatycznej.

 

Z naszymi gośćmi porozmawiamy o tym, czy wywiązujemy się z tych zadań i czy mamy szansę stać się krajowym liderem produkcji zielonej energii i technologii ekoefektywnych. Co każdego dnia możemy robić my, mieszkańcy, by uciec przed klimatyczną katastrofą? Czy masowe protesty mogą zmienić świat, gdy po drugiej stronie stoją wielkie korporacje i polityczne interesy?

 

 

Goście:

 

dr Radomir Matczak – przez 20 lat pracował w administracji rządowej i samorządowej. Specjalizuje się w zagadnieniach polityki regionalnej, Polityki Spójności UE, zarządzania publicznego i reform instytucjonalnych, a także współpracy bałtyckiej. Prowadzi działalność badawczą i doradczą, współpracując m.in. z Komisją Europejską, Bankiem Światowym i Uniwersytetem SWPS. Obecnie związany ze Związkiem Miast Polskich w projekcie pn. Centrum Wsparcia Doradczego.

 

Janina Repeka – studentka socjologii na Uniwersytecie Gdańskim, aktywistka klimatyczna w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym i nieformalnej grupie młodzieżowej Zielone Ogniwo. Interesuje się społecznym aspektem zmian klimatu, działa lokalnie i międzynarodowo, a odpowczywa spacerując po lesie lub plaży.

 

Prowadząca:

 

Joanna Wiśniowska – dziennikarka związana z „Gazetą Wyborczą Trójmiasto”, „Wysokimi Obcasami” i „Krytyką Polityczną”, publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, newonce.sport i magazynie „Kopalnia. Sztuka Futbolu”. Pisze o klimacie i środowisku oraz sporcie kobiet.

 

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola