Wydarzenia
Green Film Festival w Gdyńskim Centrum Filmowym
Green Film Festival w Gdyńskim Centrum Filmowym

Kino też angażuje się w ekologię! Zapraszamy na pokaz filmów laureatów konkursu BNP Paribas Green Film Festival. Seanse odbędą się w Kinie Plenerowym w ramach „Lata na Patio” w niedzielę, 18 lipca 2021 roku.

Zaplanowano również dyskusję z udziałem specjalistki z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym oraz zero waste. Anna Desogus, z Circular Together oraz Packoorang opowie o tym, jak być eko w dzisiejszym świecie. I dlaczego nasze małe kroki też mają znaczenie.

https://www.circulartogether.pl/
https://www.packoorang.com/

 

NA WYDARZENIE WSTĘP WOLNY

 

Program dnia

 

13.00-13.30 „Ciemna strona Tulum”

13.30-14.00  „Świat bez owadów”

 

14.00-14.15 Dyskusja ANNA DESOGUS

 

14.15-15.10 „Głos Wody”

15.15-15.20 „Czy weganie mają rację?”

15:20-15:25 „Na okładce”

15.30-15.35 „Zapakowana w plastik”

15.40-15.45 „Jak nie hodować zwierząt?”

15.45-16.30 „Gigantyczni Niewolnicy”

 

16.30-16.40 Podsumowanie

 

O prezentowanych filmach

 

Ciemna strona Tulum

Reżyser: Rachel Appel, kraj: USA 2019, czas trwania: 31 minut

dokument, konsumpcja, katastrofa ekologiczna, turystyka, Meksyk

Niezależny film dokumentalny badający piękno słynnego meksykańskiego kurortu Tulum tak chętnie odwiedzanego także przez polskich turystów. Film pokazuje jak duże zniszczenia powoduje ruch turystyczny i pokazuje co można zrobić, aby to zmienić.

 

Świat bez owadów

Reżyser: Andreas Ewels, kraj: Niemcy 2018, czas trwania: 28 minut

reportaż, ginące gatunki, bioróżnorodność, rolnictwo, zagrożone gatunki, dzika przyroda

Najpierw giną owady, potem ptaki, a potem ludzie. W niektórych częściach Europy Środkowej aż 70 procent wszystkich zatok jest wymarłych, a nawet ptaków jest mniej. W Chinach w niektórych miejscach nie ma już owadów i ludzie muszą zapylać rośliny. Film w imponujący sposób pokazuje upadek owadów, a także ptaków. Autorzy wskazują różne przyczyny i proponują rozwiązania. W trakcie swoich badań napotykają kraj, który na dużej części zachował nienaruszony charakter: Rumunię. Raj dla ptaków i owadów. Ale ekspansja gospodarcza UE może wkrótce mieć nieprzewidywalne konsekwencje …

 

Głos Wody

Reżyser: Guillaume Broust, kraj: Francja 2017, czas trwania: 55 minut

dokument, kryzys wodny, ocean, rybołówstwo, zanieczyszczenia wody

Woda jest różnie postrzegana w zależności od lokalnej kultury, historii, wierzeń, problemów i priorytetów. Guillaume & Perrine podróżowali po całym świecie przez 10 miesięcy, aby spotkać ludzi z krajów o bardzo różnych sytuacjach związanych z wodą, aby lepiej zrozumieć wykorzystanie wody i ich postrzeganie tego zjawiska. Ten 55-minutowy film pobudzi do refleksji na temat tego, jak

postrzegamy wodę. Dokument ma na celu podniesienie świadomości na temat jego rzadkości i uświadomienie ludziom potrzeby jego ochrony, zachowania i ratowania.

 

Czy weganie mają rację?

Reżyser: Karol Kania, kraj: Polska 2019, czas trwania: 5 minut

animacja, rolnictwo, hodowla przemysłowa, prawa zwierząt, weganizm, ślad węglowy

Niektórzy uważają, że wręcz przeciwnie! Diety w których eliminuje się produkty pochodzenia zwierzęcego zyskują na popularności. Sprzyja im coraz większa świadomość konsumentów, dostępność produktów oraz… moda na weganizm, wzbudzająca niemal wyłącznie skrajne emocje. Rezygnacja z mięsa, jaj i mleka – wciąż uznawanych za podstawę zbilansowanego odżywiania – dla niektórych z nas byłaby przecież nie do pomyślenia.

 

Na okładce

Reżyser: Yegane Moghaddam, kraj: Iran 2018, czas trwania: 5 minut

animacja, ginące gatunki, bioróżnorodność, plastik, śmieci, zagrożone gatunki

Fotograf przyrody wkracza do lasu i ku jego zaskoczeniu wszystkie zwierzęta zaczynają pojawiać się przed aparatem, ale ich zdjęcie znajduje się na okładce magazynu.

 

Zapakowana w plastik

Reżyser: Vladi Yudi, kraj: Ukraina 2019, czas trwania: 5 minut

animacja, konsumpcja, plastik, recykling, fast fashion

Satyra na zbiorową histerię wokół plastiku. Powstała jako parodia horroru, w którym plastik odgrywa rolę zła. Bohaterka to seksownaj blond lalka Garbie, która zagubiła się w nawiedzonym lesie. Plastikowe torby wyłaniają się z ciemności jak duchy; Zamiast drzew rosną szczoteczki do zębów, słomki i butelki, a przed nią czeka na nią wiele innych stereotypów horroru. Film zrealizowany za pomocą animacji poklatkowej. Jego ustawienia są tworzone w całości na podstawie śmieci zebranych w mieście. Lalka Barbie została wybrana jako główna bohaterka jako ucieleśnienie konsumpcjonizmu: jej styl życia generuje przytłaczającą ilość śmieci i plastiku.

 

Jak nie hodować zwierząt?

Reżyser: Karol Kania, kraj: Polska 2019, czas trwania: 5 minut

animacja, rolnictwo, hodowla, prawa zwierząt, weganizm, ślad węglowy

Los zwierząt jest nam coraz bliższy. Dostrzegamy ich emocje, wiemy, że potrafią odczuwać radość i przyjemność, chcemy ich dobra. Tymczasem – paradoksalnie – wyrządzamy im więcej cierpienia, niż

kiedykolwiek wcześniej. Ten film nie jest poradnikiem. To przegląd powszechnych i często okrutnych praktyk stosowanych w hodowlach przemysłowych. Tak żyją zwierzaki, które później lądują na naszych stołach.

 

Gigantyczni Niewolnicy

Reżyser: Andras Csapo, Andras Matai, kraj: Węgry 2019, czas trwania: 45 minut;

dokument, ginące gatunki, prawa zwierząt, bioróżnorodność, turystyka, Azja, Tajlandia

W Azji Południowo-Wschodniej kwitnie turystyka słoniowa. Pokazy słoni, wędrówki słoni, etyczne parki słoni… każdy ma swój wybór. Ale czy wybieramy właściwą rzecz?

 

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola