Wydarzenia
Gorące teatralno-filmowe lato 2017 w GCF
Gorące teatralno-filmowe lato 2017 w GCF

22 spektakle na trzech scenach, w tym na dwóch w Gdyńskim Centrum Filmowym – tak wyglądało „Teatralne Lato w Centrum”, program przygotowany i zrealizowany przez Centrum Kultury w Gdyni.

Nowy projekt zawsze wiąże się z pewnym ryzkiem. Nie bez obaw przygotowywaliśmy tegoroczny letni sezon. Czy nasz program trafi w gusta i oczekiwania mieszkańców oraz turystów? Czy wygramy z plażą i słońcem? Te pytania zadawaliśmy sobie najczęściej. Okazało się, że kultura zwyciężyła – mówi Jarosław Wojciechowski, dyrektor Centrum Kultury w Gdyni. Na spektakle teatralne z oferty Centrum, w samym środku lata, przyszło ponad 3000 widzów, frekwencja przekroczyła 80 procent.

Teatralny przebój lata

„Zacznijmy jeszcze raz”, komedia Aleksandry Wolf w reżyserii Tomasza Sapryka, to najważniejsze wydarzenie „Teatralnego Lata w Centrum”. Podczas lipcowych przedpremierowych spektakli widownia sali Warszawa w Gdyńskim Centrum Filmowym była wypełniona do ostatnich miejsc. – Wcale nie trzeba ogromnego budżetu, tłumu artystów, drogiej licencji. Wystarczy dwoje brawurowo grających aktorów, niewielka scena, skromna, ale w dobrym guście scenografia i doskonały scenariusz. To jest prosty przepis na spektakl – perełkę – tak po premierze 14 lipca 2017 roku napisali Beata Majewska i Lechosław Dzierżak na łamach „Kuriera Gdyńskiego”.

Komedia w sam raz na wakacje. (…) Najlepsza z dotychczasowych komedii Centrum Kultury w Gdyni, która sądząc po żywiołowych reakcjach, na dłużej zagości w Gdyńskim Centrum Filmowym – chwalił Łukasz Rudziński z portalu Trójmiasto.pl. Widzowie i dziennikarze chwalili zwłaszcza duet aktorski, Aldonę Jankowską i Tomasza Sapryka. – Oboje doskonale czują się w komedii, uprawiają stand up, parodię, improwizują i kochają kabaret. Ten spektakl stwarza im doskonałą okazję do żonglerki tymi wszystkimi formami – można było przeczytać w relacji cojestgrane24.pl.

Dwójka naszych wspaniałych aktorów otrzymała od widzów niezliczone słowa uznania. Ogromne brawa, salwy śmiechu i znakomite recenzje są najlepszym dowodem na to, że mamy kolejne znakomite przedstawienie w repertuarze – cieszy się Jarosław Wojciechowski. W październiku i listopadzie spektakl „Zacznijmy jeszcze raz” wraca na scenę Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Jeszcze1.jpg

Jeszcze2.jpg

Jeszcze3.jpg

Jeszcze4.jpg

Jeszcze5.jpg

Podczas kilku wakacyjnych przedpołudni dzieciom pokazano w plenerze „Rybki. Historię gdyńskiej miłości”, spektakl Grupy Teatralnej 138. Tym razem teatr zagościł w niekonwencjonalnej dla siebie przestrzeni, bo w czerwonym patio Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Rybki2.jpg
Rybki3.jpg

Wakacyjne przeglądy filmowe i spotkania z twórcami

Co tydzień nowe premiery filmowe, seanse od rana do wieczora, przez siedem dni w tygodniu – przez całe lato intensywnie działa Kino Studyjne GCF. Obok filmów z bieżącego repertuaru widzów przyciągały również tematyczne przeglądy filmowe, towarzyszące dużym gdyńskim festiwalom i wydarzeniom.

W ramach Gdynia Design Days 2017, największego w Polsce północnej festiwalu designu, Gdyńskie Centrum Filmowe zaprosiło na autorski przegląd filmów, w których wspólnym mianownikiem jest miasto jako bohater świata przedstawionego. Berlin, Detroit, Barcelona i Warszawa były tłem losów bohaterów zaprezentowanych filmów: „Oh boy” w reż. Jan Ole Gerstera, „Tylko kochankowie przeżyją” w reż. Jima Jarmuscha, „Vicky Christina Barcelona” w reż. Woody’go Allene i „Wszystkich nieprzespanych nocy” w reż. Michała Marczaka. Przegląd trwał od 3 do 6 lipca 2017 roku.

Cinema Globaltca , filmowe pokazy specjalne towarzyszące Festiwalowi Kultur Świata GLOBALTICA 2017 odbyły się z kolei 19 i 20 lipca. W tym roku w Kinie Studyjnym GCF można było zobaczyć dokument w reżyserii Tomasza Knittela pt. „KapelMistrze”, portretujący współczesną polską scenę muzyki źródeł, a także film nigeryjski „Akounak Tedalat Taha Tazoughai” („ Niebieski deszcz z domieszką czerwieni) w reż. Christophera Kirkleya.

Festiwal Filmów Żeglarskich to z kolei specjalny program filmowy, który towarzyszył tegorocznym regatom Volvo Gdynia Sailing Days 2017. W trakcie trzech weekendów, od 7 do 22 lipca, w Gdyńskim Centrum Filmowym pokazano 11 najciekawszych filmów o tematyce żeglarskiej i marynistycznej. W bardzo zróżnicowanym programie przeglądu znalazły się filmy dokumentalne przybliżające widzom najciekawsze wydarzenia z historii żeglarstwa nawiązujące do regat Whitbread (obecnie Volvo Ocean Race), takie jak „Niedzielny żeglarz” czy „Blake”. Pokazano również m.in. film o pierwszych krokach młodych gdyńskich żeglarzy pt. „Optimista”. Nie zabrakło też filmów fabularnych, w tym dla młodszych widzów i dzieci, które zobaczyły „Wyspę skarbów”, „Wyprawa Kon – Tiki” oraz „Pippi wśród piratów”.

Przez całe lato nie brakowało również okazji, by spotkać się z ciekawymi ludźmi, twórcami filmowymi i nie tylko. W ramach Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego, w sobotę 29 lipca, odbył się pokaz specjalny filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” z udziałem reżysera Janusza Majewskiego i aktorki Magdaleny Zawadzkiej. Przerwy wakacyjnej nie miał również cykl Biesiad Literackich organizowanych przez Agencję Artystyczną Nehrebeccy. Gościem Gdyńskiego Centrum Filmowego 30 czerwca 2017 roku była aktorka Anna Seniuk, a 11 sierpnia – Wojciech Malajkat.

„Rzeczywistość poza materią” to tytuł wystawy twórczości Teresy Grabowskiej, którą otwarto 15 lipca 2017 roku. W Galerii GCF pokazano m alarstwo na jedwabiu i papierze czerpanym. Kolejna wystawa, tkaniny artystycznej autorstwa Aleksandry Bibrowicz , otwiera się w piątek, 18 sierpnia 2017 roku, o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Zapowiedzi kolejnych premier, spotkań i wydarzeń w Gdyńskim Centrum Filmowym można znaleźć w zakładce WYDARZENIA.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola