Wydarzenia
Gdyńskie Centrum Filmowe ma już rok
Gdyńskie Centrum Filmowe ma już rok

Pokazy prasowe filmów konkursowych, rozmowy z twórcami, spotkania autorskie i prezentacje filmowe w kilku sekcjach tematycznych już od 19 września 2016 roku przez sześć dni będą wypełniać przestrzeń Gdyńskiego Centrum Filmowego przy Placu Grunwaldzkim 2 w Gdyni. Właśnie tutaj działać będzie też Biuro Prasowe 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Obiekt, który otwarto uroczyście 13 września ubiegłego roku – w przeddzień jubileuszowego Festiwalu – przez siedem dni w tygodniu jest otwarty dla wszystkich osób zainteresowanych wartościowym kinem.

W pierwszym roku działalności największym wyzwaniem było dotarcie do mieszkańców miasta i regionu z informacją, że „Gdynia filmowa” to nie tylko jeden tydzień w roku, kiedy to na Festiwal zjeżdżają twórcy i gwiazdy polskiego kina. Dzięki powstaniu Gdyńskiego Centrum Filmowego teraz przez cały rok można tu oglądać filmy niedostępne w dużych sieciowych kinach, uczestniczyć w warsztatach czy spotykać się ciekawymi ludźmi, nie tylko z branży filmowej – mówi Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni, kierujący również Gdyńskim Centrum Filmowym. – Po niespełna roku można powiedzieć, że się udało: nasze kino ma grono stałych widzów. Systematycznie rozwijamy działalność edukacyjną i wystawienniczą. Współpracujemy z miejskimi instytucjami, wzbogacając kulturalną ofertę Gdyni dla mieszkańców i turystów o wątki filmowe – dodaje Leszek Kopeć.

Kino Studyjne GCF

Już ponad 85.000 widzów odwiedziło Kino Studyjne Gdyńskiego Centrum Filmowego. Dysponuje ono trzema nowoczesnymi salami, które poprzez swoje nazwy nawiązują do filmowej tradycji Gdyni – przywołując dawne, nie istniejące dziś kina: Morskie Oko, Goplanę i Warszawę. Na ekranach GCF zaprezentowano już ponad 200 filmów. Blisko połowa z nich to tytuły reprezentujące kinematografię europejską.

Co trzeci film wyświetlany w Kinie Studyjnym GCF jest produkcji polskiej. Większość polskich tytułów była tu prezentowana premierowo. Największą widownię, jak dotąd, zgromadził film w reżyserii Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” (3673 widzów). Drugie miejsce pod względem frekwencji również należy do filmu polskiego, a zajmują je „Moje córki krowy” w reżyserii Kingi Dębskiej (2950 widzów). Spośród zagranicznych tytułów najwięcej widzów Kina Studyjnego GCF wybrało się na film „Młodość” w reżyserii Paolo Sorrentino (2233 widzów).

Silną pozycję w repertuarze Kina Studyjnego GCF mają filmy kierowane do najmłodszych widzów (zaprezentowano już ponad 30 tytułów) oraz kino dokumentalne (ponad 20 filmów). W programie GCF znaczącą pozycję stanowią artystyczne filmy studyjne prezentowane wyłącznie w kinach Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, do której kino należy.

Wydarzenia filmowe

Obok wrześniowego Festiwalu Filmowego w Gdyni w Gdyńskim Centrum Filmowym odbywają się jeszcze dwa ogólnopolskie festiwale. Już 28 września 2016 roku ruszy 8. Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci – największe wydarzenie prezentujące dzieła audiowizualne poświęcone tematyce Żołnierzy Wyklętych oraz polskiej historii w latach 1939-1989. Podczas ubiegłorocznej edycji zaprezentowano 45 filmów fabularnych i dokumentalnych, przeprowadzono konkursy na dokumenty radiowe i filmy tworzone przez młodzież oraz liczne imprezy towarzyszące.

Po raz pierwszy w Trójmieście, właśnie w Gdyńskim Centrum Filmowym, odbył się największy w Polsce festiwal kina non fiction. W maju 2016 roku w ramach 13.  Millennium Docs Against Gravity FF Gdynia pokazy filmowe w GCF przyciągnęły kilka tysięcy widzów. Na ponad 60 seansach zaprezentowano 40 najlepszych dokumentów z całego świata.

Gdyńskie Centrum Filmowe było w grudniu 2015 roku gospodarzem 40. Forum Wokół Kina. To największe spotkanie branży dystrybucji filmowej i dostawców usług dla polskich kin odbywa się dwa razy w roku w różnych miastach w Polsce, z inicjatywy Stowarzyszenia Kina Polskie. W ciągu mijającego roku w GCF odbyły się również przeglądy filmów muzycznych, nowomedialnych, konkursy filmowe dla młodzieży – np. finał Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich Albatrosy – oraz wiele innych imprez organizowanych przez partnerów GCF. 

Centrum uczestniczyło w miejskich uroczystościach z okazji Święta Niepodległości, 90. urodzin Miasta Gdyni czy Dnia Dziecka, przygotowując specjalną ofertę filmową dla uczestników tych wydarzeń. Jesienią w salach kinowych GCF odbywają się projekcje filmowe w ramach dorocznego festiwalu Gdynia Classica Nova.

Spotkania z twórcami

Gdyńskie Centrum Filmowe to również miejsce, w którym można osobiście spotkać się
z ważnymi postaciami polskiego kina, sztuki, literatury czy życia społecznego. Galeria GCF
od początku swojej działalności zaprezentowała już 10 wystaw. Można tu było oglądać m.in. „obrazy telewizyjne” Wojciecha Fangora, a także malarstwo Teresy Miszkin i Arkadiusza Sylwestrowicza czy twórczość cyfrową Darka Zabrockiego. Swoje cykle fotografii prezentowali: Bogdan Dziworski, Tomasz Ferenc, Wojciech Korsak, Maciej Moskwa. Wernisażom towarzyszyły praktyczne warsztaty otwarte dla publiczności.

Kwartalnik Artystyczny Bliza, stale współpracujący z GCF, zapraszał na premiery kolejnych wydań, połączone ze spotkaniami z autorami, m.in. z Zygmuntem Miłoszewskim. W ciągu pierwszego roku działalności GCF właśnie tutaj odbywały się oblegane przez uczestników spotkania autorskie z Barbarą Krafftówną, Janiną Ochojską, Ernestem Bryllem, Szewachem Weissem oraz z księdzem Janem Kaczkowskim.

Edukacja filmowa

Gdyńskie Centrum Filmowe jest również nową siedzibą Gdyńskiej Szkoły Filmowej, która kilka tygodni temu zakończyła rekrutację czwartego już rocznika studentów Wydziału Reżyserii. Dzięki nowej siedzibie działalność rozwinął Klub Filmowy Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Spotkania odbywają się co miesiąc w sali Warszawa. Każde jest połączone ze spotkaniem z twórcami prezentowanego dzieła oraz jego analizą.

Z członkami Klubu GSF spotkali się w minionym roku: Juliusz Machulski i Robert Więckiewicz (film „Ambassada”), Janusz Majewski i Wiktor Zborowski („Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”), Stanisław Tym i Krystyna Podleska („Miś”), Waldemar Krzystek i Adam Woronowicz („Fotograf”), Jerzy Gruza („Dzięcioł”), Wojciech Marczewski i Paweł Huelle („Weiser”), Jacek Bromski („Anatomia zła”). Na jednym ze spotkań Klubu GSF zaprezentowano filmy dyplomowe absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej: „Dzień Babci” Miłosza Sakowskiego, „Czułość” Emilii Zielonki, „W narożniku” Macieja Bartosza Kruka, „Kroki” Karoliny Zaleszczuk.

Wykładowcy Gdyńskiej Szkoły Filmowej prowadzili również zajęcia dla entuzjastów sztuki filmowej podczas pierwszych Gdyńskich Warsztatów Scenariuszowych. Nawiązali także stałą współpracę z trójmiejskimi szkołami, zapraszając uczniów na zajęcia pod hasłem Akcja! Szkolne Warsztaty Filmowe. Przeprowadzono rekrutację na jubileuszowe 15. Pomorskie Warsztaty Filmowe, które rozpoczną się w październiku 2016 roku. Otwarto ponadto ogólnodostępną czytelnię scenariuszy filmowych, obejmującą przeszło 100 tekstów.

Gdyńskie Centrum Filmowe – we współpracy z dystrybutorem filmów dokumentalnych, Against Gravity – zaprosiło nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich do udziału w Akademii Dokumentalnej, pod honorowym patronatem Prezydenta Gdyni. Jest to jedyny w Polsce program edukacyjny w całości oparty na filmach dokumentalnych. W kilkunastu spotkaniach w GCF, połączonych z pokazami filmowymi, w ciągu jednego semestru udział wzięło ponad 750 uczestników. Wystartował też podobny projekt adresowany do seniorów, który będzie kontynuowany od października 2016 roku.

Gdyńskie Centrum Filmowe wpisało się w pejzaż śródmieścia Gdyni. Obiekt otrzymał tytuł Budowy Roku 2015, nagrodę Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, a także główną nagrodę architektoniczną w konkursie Eurobuild Award 2015. Najbliższe otoczenie GCF – zrewitalizowany Plac Grunwaldzki i kolejka na Kamienną Górę – to miejsca, w których chętnie spędzają czas gdynianie i przybywający do Gdyni turyści.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola