Wydarzenia
Gdyńskie 48. Forum Wokół Kina
Gdyńskie 48. Forum Wokół Kina

Od 9 do 12 grudnia 2019 roku właśnie w Gdyni – podobnie jak dwa i cztery lata wcześniej – o nowych trendach w branży, wyzwaniach rynku dystrybucyjnego i nadchodzących premierach filmowych rozmawiali właściciele i operatorzy kin tradycyjnych, studyjnych, multipleksów oraz dystrybutorów filmowych, agencji reklamowych i producentów sprzętu kinowego.

W 48. edycji Forum Wokół Kina uczestniczyło blisko 500 osób. Organizatorami wydarzenia były: Stowarzyszenie „Kina Polskie” i Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni. Honorowy patronat objął Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

Prezentacje filmowe

Ofertę filmową na nadchodzące miesiące przedstawili dystrybutorzy filmowi (w kolejności prezentacji): Pannonia Entertainment, Against Gravity, Velvet Spoon, www.nazywowkinach.pl, Mówi Serwis, M2 Films, Gutek Film, Next Film, Monolith Films, Best Film, Warner Bros., Forum Film, Kino Świat, Mayfly, Holly Pictures, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, TVP Dział Krajowej Dystrybucji Kinowej.

W ciągu czterech dni, podczas 14 prezentacji dystrybutorzy omówili najważniejsze nadchodzące premiery filmowe, wykorzystując obszerne materiały filmowe, zwiastuny i fotosy. Dodatkowo na zaproszenie kilku firm do Gdyni przyjechali twórcy, by osobiście zainteresować kiniarzy swoimi filmami.

O dystrybuowanym przez Next Film horrorze pt. „W lesie dziś nie zaśnie nikt” rozmawiali reżyser Bartosz Kowalski, producenci Mirella Zaradkiewicz i Jan Kwieciński oraz aktorka Julia Wieniawa. O odważnym erotycznym filmie „365 dni” opowiedzieli natomiast odtwórcy głównych ról, Anna Maria Sieklucka i Michele Morrone, a także autorka książki, która jest pierwowzorem scenariusza, Blanka Lipińska. O filmie „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” przed jego projekcją rozmawiali reżyser i producent filmu Maciej Kawulski oraz aktorzy: Tomasz Włosok i Natalia Siwiec.

Na zaproszenie Forum Film przyjechali Paweł Domalewski i Jan Kwieciński, reżyser i producent filmu „Jak najdalej stąd”. Z kolei firma Kino Świat zaprosiła do Gdyni twórców czterech filmów. W spotkaniu dotyczącym filmu „Jak zostać gwiazdą i pozostać sobą” wzięli udział aktorzy: Anita Sokołowska i Maciej Zakościelny. O swoim najnowszym filmie „Psy 3. W imię zasad” opowiadał reżyser Władysław Pasikowski. Byli także producent tego filmu Klaudiusz Frydrych oraz odpowiedzialny za jego promocję Piotr Zygo. Do Gdyni dotarł również Patryk Vega, by opowiedzieć o swojej produkcji „Bad Boy”. Aktorzy Weronika Książkiewicz i Piotr Adamczyk wzięli udział w rozmowie o filmie „Mayday”.

Uczestnicy Forum mieli również okazję, by przedpremierowo obejrzeć w całości następujące filmy:

„Marona – psia opowieść”, „Biały, biały dzień” (Stowarzyszenie Nowe Horyzonty),

„Eastern”, „Monos – oddział małp” (Against Gravity),

„Jestem tutaj” (Gdyńska Szkoła Filmowa),

„Pechowi szczęściarze”, „Pojedynek na głosy” (Best Film),

„Nasze miejsce na ziemi”, „1917” (Monolith Films),

„Kłamstewko”, „Sokół z masłem orzechowym” (M2 Films),

„Poznajmy się jeszcze raz” (Gutek Film)

„Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” (Next Film),

„Wszystko dla mojej matki” (TVP Dział Krajowej Dystrybucji Kinowej).


Spotkania wokół kina

„Prelegent w projekcie edukacyjnym. Jak wzbudzić ciekawość i zachęcić do refleksji” – wykład na ten temat poprowadziła dla uczestników Forum koordynatorka merytoryczna projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, Anna Równy.

„Jak gadać, żeby się dogadać” to z kolei hasło przewodnie wykładu motywacyjnego przeprowadzonego przez Tomasza Kammela – dziennikarza, prezentera telewizyjnego i coacha, który do Gdyni przyjechał na zaproszenie firmy KinAds.

Podczas 48. Forum Wokół Kina w Gdyni odbyły się również spotkania i zebrania Stowarzyszenia „Kina Polskie”, Stowarzyszenia Kin Studyjnych oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. O nowym systemie Box Office opowiadali natomiast Stanisław Wojtera, kierownik Działu Rozwoju Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, oraz Grzegorz Zajączkowski, ekspert ds. cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji.

W przestrzeniach Gdyńskiego Centrum Filmowego można było odwiedzić stoiska reklamowe partnerów wydarzenia. Swoją ofertę zaprezentowały firmy: Awaco Project, Cine Project Polska, DialCom24, Kinekspert, Megan Seating, Raan Lighting Solutions, Grupa Vector Software.

Wydarzenia towarzyszące

Gospodarz Forum, Gdyńskie Centrum Filmowe, zaprosił na wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Unframed / Obecność” autorstwa Rafała Placka, którą można oglądać do 6 stycznia 2020 roku w Galerii GCF.

By uatrakcyjnić uczestnikom Forum pobyt w Gdyni, zorganizowano również Forumowe Morsowanie, we współpracy ze Stowarzyszeniem Morsy Gdyńskie im. Jana Bobczyka, a także darmowe zwiedzanie Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum Emigracji oraz Gdyńskiego Muzeum Motorryzacji.

Podczas całego Forum można było wziąć udział w konkursie fotograficznym – zabawie integracyjnej – pod hasłem „Znajdźmy się w Gdyni”. Wyniki zostaną ogłoszone 23 grudnia 2020 roku.

Trzy wieczorne bankiety odbyły się w Hotelu Mercure Gdynia Centrum, jeden – w Klubie Muzycznym „Pokład”. Wszystkim towarzyszyły atrakcje muzyczne. Dla uczestników Forum zagrali i zaśpiewali: Karolina Trębacz i Ewa Walczak – artystki Teatru Muzycznego, Otwarta Formacja Muzyczna Johny Roger, TKF – The Kapela Forumowa oraz zespół jazzowy The Q pod kierunkiem Darka Herbasza.

Nagrody za najlepszą dystrybucję filmową

Podczas finałowego wieczoru 48. Forum Wokół Kina za szczególny wkład w rozwój branży, a także za najlepszą frekwencję w kinach na polskich filmach, nagrodzono w Gdyni przedstawicieli kin, dystrybutorów filmowych i producentów.

Honorowe Złote Bilety otrzymali: Marian Świątkowski z Centrum Kultury Filmowej w Zamościu, Janusz Bukowski z kina „Giewont” w Zakopanem, Marian Białas z kina „Chemik” w Kędzierzynie-Koźlu, Marzena Zboina z Gutek Film, Ryszard Pawlicki i Mariusz Łukomski z Monolith Films, Sławomir Salamon z Forum Film Poland, Leszek Kopeć z Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni, Marcin Piasecki i Tomasz Karczewski z Kino Świat.

20191212-293A5772.jpg

Producentom i dystrybutorom wręczono również nagrody za najlepszą frekwencję w kinach na polskich filmach, osiągniętą w okresie od 1 grudnia 2018 roku do 1 grudnia 2019 roku.

 Srebrne Bilety przyznano:

za film „Kurier” za przeszło 500.000 widzów
– dla producentów – Jana Ołdakowskiego, Sylwi Wilkos, Dariusza Gawina, Klaudiusza Frydrycha
– dla dystrybutora – Tomasza Karczewskiego

za film „Proceder” za blisko 600.000 widzów
– dla producentów – Heathcliffa Janusza Iwanowskiego, Jolanty Owczarczyk
– dla dystrybutora – Andrzeja Papisa

za film „(Nie)znajomi” za przeszło 680.000 widzów
– dla producentów – Kuby Kosmy, Katarzyny Sarnowskiej
– dla dystrybutora – Andrzeja Papisa

Złoty Bilet przynano:

za film „Underdog” za przeszło 900.000 widzów
– dla producentów – Ewy Lewandowskiej, Tomasza Mandesa
– dla dystrybutora – Roberta Kijaka

Platynowy Bilet przyznano:

za film „Kobiety mafii 2” za przeszło 1.100.000 widzów
– dla producenta – Patryka Vegi
– dla dystrybutora – Tomasza Karczewskiego

za film „Boże Ciało” za blisko 1.400.000 widzów
– dla producentów – Leszka Bodzaka, Anety Hickinbotham
– dla dystrybutora – Tomasza Karczewskiego

za film „Planeta Singli 3” za ponad 1.400.000 widzów
– dla producentów – Radosława Drabika, Michała Chacińskiego
– dla dystrybutora – Tomasza Karczewskiego

Diamentowy Bilet przyznano:

za film „Polityka” za przeszło 1.850.000 widzów
– dla producenta – Patryka Vegi
– dla dystrybutora – Tomasza Karczewskiego

Brylantowy Bilet przyznano:

za film „Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3” za blisko 2.400.000 widzów
– dla producentów – Tadeusza Lampki, Ilony Łepkowskiej
– dla dystrybutorów – Roberta Kijaka, Zbigniewa Żmigrodzkiego

Kończąc gdyńską edycję imprezy, zapowiedziano, że kolejne, już 49. Forum Wokół Kina odbędzie się w czerwcu 2020 roku w Stargardzie.

Fot. Anna Rezulak / KFP

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola