Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni zaprasza do udziału w jesiennej edycji projektu edukacyjnego Filmowe Myśli. Kino Lekcje. Wiosną o kinematografii rozmawialiśmy z ponad 200 uczestnikami podczas 3 webinariów dla nauczycieli oraz czterech zajęć online dla młodzieży. W nowym roku szkolnym spotkamy się zarówno w sieci, jak i na żywo. Start w październiku 2021! Trwają zapisy.
FILMOWE MYŚLI. KINO LEKCJE DLA UCZNIÓW – W PAŹDZIERNIKU
Październikowa edycję rozpoczynamy od bezpłatnych lekcji filmowych w trybie on-line.
Podczas zajęć młodzież dowie się między innymi, co kryje się pod enigmatyczną nazwą „kino kobiecie” oraz czy filmowiec może być filozofem na miarę Arystotelesa czy też Sofoklesa. Spotkania poprowadzą Kaja Klimek, Krystyna Weiher-Sitkiewicz oraz Błażej Hrapkowicz.
Uwaga, na udział w spotkaniu można zgłaszać indywidualnie bądź grupowo. Zgłoszenia całej klasy dokonuje nauczyciel.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest TUTAJ.
Wziąć można udział w dowolnej liczbie spotkań.
4 października 2021, godz. 10.00 Appki, internet i krytyka filmowa – czy każdy może być krytykiem? (warsztat krytyki filmowej z wykorzystaniem telefonów)
Dzisiaj każdy z nas może być krytykiem filmowym – dzielimy się opiniami, wystawiamy gwiazdki, polecamy i odradzamy. Dajemy łapkę w górę, łapkę w dół. Mamy opinie, dyskutujemy… i robimy to w social mediach. Jak appki w naszych telefonach mogą nam w tym pomóc? Zamiast dużo o tym opowiadać spróbujmy przejść do działania i stworzyć szybką wideo-recenzję. Zajęcia przyjmą formę dyskusji i warsztatu.
Prowadząca: Kaja Klimek
Projekcja: Influencer. W pogoni za lajkami reż. Liza Mandelup
7 października 2021, godz. 10.00 Kino kobiet – czy film ma płeć?
„A, to taki kobiecy film…” Kobiecy? Czyli jaki? Uczuciowy, słodki, łzawy? Niekoniecznie! Kobiece problemy w dzisiejszym świecie to niższe zarobki, niemożność decydowania o własnym losie, brak praw, które przysługują wyłącznie mężczyznom, pułapki stereotypów. O tym wszystkim porozmawiamy przy okazji filmu Sonita, opowiadającym o afgańskiej nastoletniej raperce. Już jako 10-latka stała się przedmiotem transakcji małżeńskiej. Całe życie – dzięki rapowi i determinacji – uchylała się od przymusowego ślubu, teraz prowadzi kampanię przeciwko małżeństwom dzieci. Nie nasz świat? A może jednak nasz…
Prowadząca: Krystyna Weiher-Sitkiewicz
Projekcja: Sonita reż. Rokhsareh Ghaemmaghami
18 października 2021, godz. 10.00, Czy reżyser może być filozofem? Spotkanie wokół rozważań Wernera Herzoga.
Zanim ktokolwiek ucieknie z krzykiem na dźwięk słowa „filozofia”, uściślijmy, że nie chodzi o wielkie tomiska pisane nieprzyswajalnym językiem, tylko wykorzystywanie kina do zadawania trudnych pytań i poznawania świata. Być może nikt nie robi tego lepiej niż Werner Herzog w swoich fascynujących dokumentach, gdzie kamera służy jako narzędzie eksploracji, a głos reżysera prowadzi nas przez meandry (wszech)świata.
Prowadzący: Błażej Hrapkowicz
Projekcja: Nomada. Na tropie Bruce’a Chatwina reż. Werner Herzog
21 października, godz. 10.00, Obraz wart tysiąca słów. Sztuka filmowego opowiadania na przykładzie kina Stevena Spielberga.
Z filmów zapamiętujemy często błyskotliwe riposty, zabawne dowcipy, wyraziste rozmowy. Dialog jest oczywiście wartościowym i pełnoprawnym elementem kina, ale język X Muzy to przede wszystkim obraz. Filmowcy, podobnie jak pisarze, opowiadają historie, ale najwybitniejsi spośród nich potrafią przekazać wszystko, co istotne, bez pomocy słów. Należy do nich Steven Spielberg, którego dzieła to klasyka współczesnego kina i popkultury, a jednocześnie przykład narracyjnego geniuszu, biegłości w filmowym opowiadaniu na miarę największych literackich mistrzów. To twórczość popularna i wirtuozerska zarazem, dzięki której łatwo zrozumieć potęgę obrazu.
Prowadzący: Błażej Hrapkowicz
Projekcja: Niemiłość, reż. Andriej Zwiagincew
FILMOWE MYŚLI. KINOWE LEKCJE DLA UCZNIÓW
Młodzież i nauczycieli z Trójmiasta zaprosimy również do wzięcia udziału w cyklu spotkań pt. „Filmowe myśli. Mistrzowie kina”, które odbędą się w trybie stacjonarnym, w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego. Po pokazie filmu dr Piotr Kurpiewski opowie o produkcjach wybitnych polskich reżyserów:
28 października 2021, godz. 10.00. „Rękopis znaleziony w Saragossie” (1965), reż. Wojciech Jerzy Has
18 listopada 2021, godz. 10.00. „Dreszcze” (1981), reż. Wojciech Marczewski
9 grudnia 2021, godz. 10.00. „Pociąg” (1959), reż. Jerzy Kawalerowicz
INFORMACJE I REZERWACJE:
E-mail: edukacja@gcf.org.pl, tel. 58 621 15 09
Cena biletu: 13 zł
Opiekunowie grup: wstęp bezpłatny
Bilety do nabycia w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego
Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi wykładami zrealizowanymi w edycji wiosennej (kliknij).
Warsztaty „Filmowe myśli. Mistrzowie Kina” realizowane są w ramach projektu „Filmowe myśli. Kino lekcje”, który jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Gdynia.