Wydarzenia
Bogowie w Klubie GSF
Bogowie w Klubie GSF

Akcja filmu „Bogowie” obejmuje kilka lat z życia profesora Zbigniewa Religi, poprzedzających przeprowadzenie przez niego pierwszej w Polsce transplantacji serca w 1985 roku w Zabrzu. Do współpracy nad tym projektem zaprosił Łukasza Palkowskiego scenarzysta i współproducent filmu, Krzysztof Rak. – Kiedy zaczynałem czytać pierwszą wersję scenariusza, Zbigniew Religa kojarzył mi się głównie z polityką i Ministerstwem Zdrowia. Bardzo szybko jednak zobaczyłem w tej historii zupełnie innego bohatera: buntownika i ambitnego lekarza, który za wszelką cenę dąży do celu. Nad scenariuszem pracowaliśmy jeszcze pół roku, głównie po to, żeby uniknąć pokazywania tej postaci w sposób pomnikowy. Trzeba było uderzyć bohaterem kilka razy porządnie o ziemię, żeby potem pokazać jego wzlot – opowiadał Łukasz Palkowski.

Reżyser przyznaje, że Tomasz Kot „w przedbiegach” wygrał casting do głównej roli. – Z Tomkiem spotkałem się jako pierwszym z czwórki aktorów, o których myślałem. Od razu nie miałem wątpliwości, że nie muszę już rozmawiać z nikim innym. Tomek pasował idealnie, ze swoim sposobem bycia, odbierania świata, poczucia humoru. Bardzo rzetelnie przygotował się do roli, po prostu stał się Religą – mówił Palkowski.

Na etapie przygotowań do pracy na planie zdjęciowym ekipa aktorska przechodziła gruntowne szkolenia pod okiem lekarzy specjalistów, kardiochirurgów. Wszystko po to, by wiarygodnie oddać atmosferę i specyfikę pracy w sali operacyjnej. – Jestem w tej dziedzinie chyba rekordzistą wśród aktorów, bo uczestniczyłem w ponad czterdziestu operacjach serca. To ekscytujące przeżycie, zmieniające sposób patrzenia na świat, można się od niego uzależnić – przyznał Szymon Piotr Warszawski, aktor, który wcielił się w postać Andrzeja Bochenka, jednego z najbliższych współpracowników Zbigniewa Religi, tworzącego wraz z nim klinikę w Zabrzu.

Goście chętnie opowiadali o kulisach współpracy z autentycznymi uczestnikami i świadkami wydarzeń zaprezentowanych w filmie – lekarzami, pielęgniarkami, salowymi. – Oni wszyscy przynosili nam niezwykłe historie, podrzucali anegdoty i podsuwali kwestie, jakich sami nigdy byśmy nie wymyślili! Sporo musieliśmy ostatecznie łagodzić i tak zręcznie posłużyć się faktami, by pokazać wiarygodnie naszego bohatera, prawdę o nim i jego motywacjach – mówił Łukasz Palkowski.

Klubowicze zgromadzeni w sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego wykorzystali okazję, jaką jest spotkanie z twórcami, by zadać im wiele pytań – zarówno dotyczących filmu „Bogowie”, jak i ich osobistych dróg zawodowych w filmie. Reżyser opowiedział m.in. o pracy nad swoim najnowszym filmem, który również opowiada historię autentycznej, choć mniej znanej, postaci. Film pod roboczym tytułem „Podwójny ironman” mówi o losach sportowca, Jerzego Górskiego, który w 1990 roku zdobył tytuł mistrza świata w podwójnym triathlonie. Zdjęcia do filmu mają się zakończyć wiosną 2017 roku.

Spotkanie prowadziła Magdalena Jacoń z Gdyńskiego Centrum Filmowego.

klub filmowy-bogowie-fot_pwyszomirski_1.jpg

klub filmowy-bogowie-fot_pwyszomirski_4.jpg

klub filmowy-bogowie-fot_pwyszomirski_2.jpg
klub filmowy-bogowie-fot_pwyszomirski_6.jpg
klub filmowy-bogowie-fot_pwyszomirski_8.jpg
klub filmowy-bogowie-fot_pwyszomirski_9.jpg
klub filmowy-bogowie-fot_pwyszomirski_10.jpg
Fot. P. Wyszomirski. 
Projekt zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Filmoteki Narodowej. 
PisfPol_beztla.jpg
 
       05 Logobase on black.jpg  
   
     FN.png
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola