Wydarzenia
SZTUKA W CENTRUM. Od Moneta do Botticellego
SZTUKA W CENTRUM. Od Moneta do Botticellego

Monet, Gauguin, Botticelli, czyli… wielkie malarstwo na dużym ekranie. Kino Studyjne GCF zaprasza na kolejny sezon z filmowym cyklem dokumentalnym SZTUKA W CENTRUM. Tej wiosny, odwiedzając kino, można przenieść się do słynnych muzeów świata.

Cykl dokumentalny SZTUKA W CENTRUM adresowany jest nie tylko do miłośników sztuki, ale i pasjonatów historii oraz tropicieli sensacyjnych odkryć. Seanse odbywają się w wybrane niedziele, co dwa tygodnie.

 

HARMONOGRAM POKAZÓW FILMÓW DOKUMENTALNYCH z cyklu „ART BEATS”

13 marca. ART BEATS. „Nenufary” Moneta – cuda z wody i światła

27 marca. ART BEATS. Gauguin na Tahiti. Raj utracony

10 kwietnia. ART BEATS. Botticelli, Florencja i Medyceusze

5 czerwca. ART BEATS. Tutanchamon: oblicze bez maski

 

Poznaj też filmy, jakie prezentujemy w ramach cyklu SZTUKA W CENTRUM „WYSTAWA W KINIE” TUTAJ

 

 

WIĘCEJ O FILMACH z cyklu ART BEATS

 

13 marca 2022

„NENUFARY” MONETA – CUDA Z WODY I ŚWIATŁA

Arcydzieła Claude’a Moneta z Muzeum Orangerie, Muzeum Marmottan, Muzeum Orsay i Giverny.

Dokument opowiada o pochodzeniu i powstaniu ogromnego dzieła sztuki, które zerwało z wszelkimi konwencjami. Jest to opowieść o obsesji artysty na punkcie światła i wody, z której malarz nie mógł się wyrwać, więc przekształcił ją w swój własny rodzaj magii. To także opowieść o radykalnych ideach, które zrewolucjonizowały sztukę współczesną: wyraźnym zamiarem Moneta było przeniesienie na płótno „pierwszego, czystego wrażenia” form i przedmiotów, jakie pojawiają się w oku, które nigdy wcześniej ich nie widziało. Film jest wyjątkowym, ekskluzywnym spojrzeniem na arcydzieła znajdujące się w Muzeum Orangerie, Muzeum Marmottan, Muzeum Orsay i Giverny, gdzie mieszkał i tworzył Monet, po raz pierwszy ukazane na dużym ekranie, aby zapewnić niepowtarzalne wrażenia widzom obcującym z pięknem jego „Nenufarów”.

 

27 marca 2022

GAUGUIN NA TAHITI. RAJ UTRACONY

Paul Gauguin jest postacią budzącą wyjątkowe emocje w świecie sztuki. Buntownik, który poświęcił wygody zachodniego społeczeństwa, by szukać artystycznego spełnienia na wyspach Oceanu Spokojnego? Czy może hipokryta i degenerat, który utrwalił egzotyczne klisze społeczne i wykorzystywał swój status, by omamiać kobiety z tropikalnego raju?

Film „Gauguin na Tahiti. Raj utracony” opowiada o czasie, kiedy ten przedstawiciel postimpresjonizmu, jeden z najznakomitszych malarzy XX wieku, przebywał na Tahiti. Jego malarstwo nabrało wtedy monumentalnej prostoty. Artysta swym obrazom nadawał tytuły w języku miejscowym, podkreślając przez to ich odmienność od twórczości paryskiej; odbijała się w nich zmysłowa bujność przyrody i ludzi tropików, pochwała uduchowienia i szlachetnej pierwotności bytowania Maorysów.

Od Tahiti i archipelagu Markizów, gdzie żył i tworzył Paul Gauguin, po amerykańskie placówki (The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Art Institute of Chicago, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Museum of Fine Arts w Bostonie), w których zachowane są jego wyjątkowe dzieła, reżyser Claudio Poli zabiera widza w wyjątkową podróż przez życie odkrytego na nowo rewolucjonisty współczesnego malarstwa.

 

10 kwietnia 2022

BOTTICELLI, FLORENCJA I MEDYCEUSZE

Filmowa podróż przez twórczość renesansowego mistrza, która zachowana jest w wyjątkowym, żywym muzeum – Florencji. Zanurz się w niepowtarzalny świat Botticellego, artysty, którego sztuka na nowo odkryła kanony piękna i pokonała barierę czasu, by inspirować współczesnych odbiorców.

Od Terry’ego Gilliama po Andy’ego Warhola, od Davida LaChapelle’a po Jeffa Koonsa i Lady Gagę: malarze, projektanci mody i fotografowie inspirują się ponadczasowymi arcydziełami Botticellego, na nowo je interpretując i przekształcając, w nieustannym zachwycie, który przyciąga do tych obrazów rzesze miłośników sztuki.  A jednak, w ciągu 300 lat po swojej śmierci, florencki artysta został niemal zapomniany. Odkryto go ponownie w XIX wieku, kiedy to Alessandro di Mariano Filipepi, znany szerzej jako Botticelli, stał się głosem swoich czasów.

Nowy film z cyklu Art Beats: Wielka Sztuka w Kinie przedstawia życie i twórczość tego niezwykłego malarza. Nastrojowe rekonstrukcje, urzekające florenckie widoki, renesansowe arcydzieła, które wpłynęły na sztukę współczesną, oraz wypowiedzi znakomitych ekspertów – Botticelli, Florencja i Medyceusze to gwarancja niezapomnianych filmowych i artystycznych doznań.

 

5 czerwca 2022

TUTANCHAMON: OBLICZE BEZ MASKI

Z okazji stulecia tego niezwykłego wydarzenia, przedstawiamy nowy film z cyklu Art Beats – Wielka Sztuka w Kinie. Tutanchamon: Oblicze bez maski po raz pierwszy na wielkim ekranie! To niezwykła, filmowa okazja, by poznać prawdziwe oblicze tajemniczego farona. Widzowie będą mogli z bliska obejrzeć 150 przedmiotów ze skarbca Tutanchamona i szczegółowo prześledzić proces tworzenia wyjątkowej wystawy poświęconej dziejom Złotego Króla.

Tutanchamon to imię, które stało się częścią zbiorowej wyobraźni ludzi na całym świecie. Przywołuje to, co najbardziej imponujące i tajemnicze w historii starożytnego Egiptu: od pyramid po budzącą grozę klątwę. Od momentu odkrycia jego grobowca, faraon ten zyskał niemal status celebryty. Mało kto jednak łączy tę niezwykłą popularność z działaniami jego odkrywcy, Howarda Cartera. W czasach, w których archeolog dokonał swego odkrycia metody komunikacji masowej dopiero zaczynały raczkować, a mimo to o Tutanchamonie usłyszał cały świat.

Tutanchamon: Oblicze bez maski odkrywa tę niezwykłą historię, zabierając nas w podróż do miejsc, w których wspomnienia dawnych egipskich bogów i władców są nadal żywe. Odwiedzimy Muzeum Egipskie w Kairze i przyjrzymy się z bliska przechowywanym na jego wystawach skarbom. Będziemy też towarzyszyć ekspertom w pracach konserwatorskich, podczas poszczególnych etapów przygotowywania wystawy. Wraz z drogocennymi skarbami Tutanchamona udamy się też do Los Angeles, Paryża i Londynu.

 

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola