Wydarzenia
Światowe gwiazdy na ekranie Kina Studyjnego GCF
Światowe gwiazdy na ekranie Kina Studyjnego GCF

Plejada gwiazd pojawi się w tym tygodniu na ekranach Gdyńskiego Centrum Filmowego. Miedzy innymi w filmie „Dom Gucci”, długo oczekiwanej premierze, która ukazuje się w stulecie założenia jednego z najsłynniejszych domów mody na świecie.

„Dom Gucci” w reżyserii Ridleya Scotta inspirowany jest szokującą, prawdziwą historią rodzinnego imperium stojącego za włoskim domem mody. Trzy dekady miłości, zdrady, dekadencji, zemsty zwieńczone morderstwem, pokazują, co znaczy nazwisko Gucci, ile jest warte i jak daleko posunie się rodzina, by nie wypuścić z rąk kontroli nad fortuną. W rolach głównych: Lady Gaga, Adam Driver, Al Pacino, Jeremy Irons, Salma Hayek, Jared Leto i inni.

Do Kina Studyjnego GCF warto wybrać się też na film „Kurier Francuski z Liberty”. Nominowany do Oscara® wizjoner kina, Wes Anderson, przeniósł w nim na ekran zbiór opowiadań publikowanych w amerykańskim magazynie ukazującym się w fikcyjnym dwudziestowiecznym mieście we Francji. Tilda Swinton gra tu krytyczkę sztuki JKL Berensen. Natomiast Frances McDormand to Lucinda Krementz, pisarka relacjonująca burzliwą rewolucję studencką, która wdaje się w romans z jej młodym przywódcą Zeffirellim (Timothée Chalamet). Z kolei Jeffrey Wright występuje jako krytyk sztuki, a Bill Murray to redaktor naczelny.

W repertuarze są też „Psie pazury”, nowy film Jane Campion („Fortepian”), ze wspaniałymi zdjęciami Ari Wegner i klimatyczną muzyką Jonny’ego Greenwooda. Charyzmatyczny farmer Phil Burbank (Benedict Cumberbatch) budzi powszechny podziw i strach. Gdy jego brat (Jesse Plemons) sprowadza na wspólne ranczo nowo poślubioną żonę (Kirsten Dunst) i jej syna (Kodi Smit-McPhee), Phil staje się ich dręczycielem. Wkrótce jednak zaczyna do niego docierać, czym jest miłość.

Na niedzielę, 28 listopada, zaplanowano kolejny seans z cyklu Sztuka w Centrum: „Modigliani, portret odarty z legendy”. W niezwykłym filmowym dokumencie krótkie i burzliwe życie malarza przedstawiono z nietypowej perspektywy jego młodej partnerki i muzy, Jeanne Hébuterne, która popełniła samobójstwo dwa dni po śmierci Modiglianiego. Jeanne, podobnie jak rosyjska poetka Anna Achmatova i brytyjska dziennikarka Beatrice Hastings, jest jedną z kobiet uwiecznionych na obrazach Modiglianiego. Ich posągowe twarze stały się symbolem jego sztuki. Twórcy zabiorą nas w podróż po największych muzeach i galeriach świata, takich jak galeria Albertina w Wiedniu, Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie, a także muzea i galerie w Paryżu.

W repertuarze Kina Studyjnego GCF są również m.in. filmy: „Dziewczyny z Dubaju”, „Bo we mnie jest seks”, „Nędzarz i madame”, „Wszystko zostaje w rodzinie”. Z dziećmi warto wybrać się na filmy „Pszczółka Maja. Mały wielki skarb”, „Gwiazdka Klary Mu” oraz „Wilk, lew i ja”. Szczegóły na www.gcf.org.pl.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola