Forum Wokół Kina – Historia

Do roku 1989 w polskiej kinematografii całkowicie dominowały instytucje państwowe. Pierwsze propozycje zmian na tym obszarze kultury zaproponował Juliusz Burski, wówczas wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, na Forum tej organizacji w dniach 18-19 lutego 1989 roku, czyli jeszcze w czasie trwania obrad Okrągłego Stołu (od 6 lutego do 5 kwietnia). W projekcie, który w środowisku twórczym określano jako „reforma reformy”, proponował wycofanie partii i państwa z zarządzania kinematografią, stworzenie sprzyjającego rozwojowi kultury sytemu podatkowego i przekazanie odpowiedzialności za losy kultury audiowizualnej przedstawicielom środowisk, które ją tworzą. Zdaniem zwolenników tego projektu, wprowadzenie go w życie mogło nastąpić bardzo szybko, ponieważ wiązało się jedynie z nowelizacją aktów wykonawczych.

Rzeczywista transformacja kinematografii, zaczęła się po czerwcowych wyborach w 1989 roku. Juliusz Burski zostaje 1 września 1989 r. przewodniczącym Komitetu Kinematografii i rozpoczyna przekształcanie kinematografii państwowej w przemysł, którego rozwój ma zostać sprzężony z mechanizmami gospodarki rynkowej.

15 marca 1990 roku Komitet Kinematografii wydał pierwsze uchwały. Zapowiedziano likwidację Centrali Dystrybucji Filmów oraz 17 zarządzających kinami Okręgowych Instytucji Rozpowszechniania Filmów. Na miejsce OIRF-ów miało powstać 7 państwowych instytucji dystrybucji filmów, których celem miało być zapewnienie repertuaru dla kin a nie ich prowadzenie. Kina, miały zostać usamodzielnione.

Miesiąc później, 12 kwietnia 1990 roku Przewodniczący Komitetu Kinematografii wydał Zarządzenie nr 6, w którym likwidował OIRF-y, powoływał siedem Instytucji Filmowych Dystrybucji Filmów i nakazywał dyrektorom tych Instytucji w terminie do dnia 31 grudnia 1990 roku „usamodzielnienie kin” poprzez „wydzierżawienie, użyczenie, oddanie w użytkowanie, przekazanie władzom terenowym, sprzedaż (…)”. Na rynku, na którym do tej pory dominowała własność państwowa, zaczyna pojawiać się coraz więcej kin prowadzonych przez prywatne osoby na zasadach dzierżawy lub ajencji.

29 lipca 1990 roku Juliusz Burski nagle umiera. Zapoczątkowany przez niego proces reformy kinematografii, wstrząsany napięciami, które pojawiały się w rezultacie sporów politycznych o koncepcję rozwoju państwa ulega zahamowaniu.

W tym czasie całkowitemu załamaniu ulega dotychczasowy system zakupów filmów. Instytucje Filmowe Dystrybucji Filmów nie potrafiły zastąpić zlikwidowanej Centrali Dystrybucji Filmów a polska produkcja (23 tytuły w 1990 roku, 24 w 1992, 21 w 1992) nie jest w stanie w żaden sposób zapewnić kinom repertuaru. Na dodatek błyskawicznie rozwija się piracki rynek wideo. Wprawdzie w czerwcu 1990 roku Warner Bros. podpisuje kontrakt z firmą ITI a w sierpniu 1990 Columbia Picture z firmą „ Syrena Ent. Group”, ale to nie ratuje sytuacji.

Frekwencja w kinach się załamuje. O ile w roku 1990 było w Polsce 1435 kin, to w roku 1991 już tylko 960 a w 1992 ilość kin zmniejsza się do 772.

Kiniarze szukają sposobów na powstrzymanie niekorzystnych tendencji. Pojawia się pomysł branżowego spotkania, na którym będzie można wyrazić oczekiwania całego środowiska i zaproponować rozwiązanie problemów kin.

W dniach 12-14 kwietnia 1991 roku w Łodzi odbywa się I Forum „Wokół Kina”.

 

CHRONOLOGICZNY WYKAZ FWK: 

1. Łódź Łódzki Dom Kultury 12-14.04.1991
2. Łódź Łódzki Dom Kultury 24-26.09.1992
3. Łódź Łódzki Dom Kultury 30.09-2.10.1993
4. Łódź Łódzki Dom Kultury 29.09-1.10.1994
5. Łódź Łódzki Dom Kultury 30.11-03.12.1997
6. Łódź Bałtyk/Polonia 9-12.7.1998
7. Warszawa Luna 12.1998
8. Toruń Kopernik 30.6-2.7.1999
9. Kraków Wanda 12.1999
10. Białystok Pokój 11-13.7.2000
11. Kielce Romantica 12-14.12.2000
12. Piła Premiera 10-12.7.2001
13. Gdańsk Neptun 11-13.12.2001
14. Olsztyn Kopernik 11-13.6.2002
15. Wrocław Warszawa 10-12.12.2002
16. Mielno Hawana 10-12.6.2003
17. Elbląg Światowid 29.6-1.7.2004
18. Kraków Kijów 14-16.12.2004
19. Lublin Kosmos 13-15.6.2005
20. Kraków Kijów 13-15.12.2005
21. Rzeszów Zorza 6-8.6.2006
22. Kraków Kijów 12-14.12.2006
23. Gdańsk Neptun 14-16.6.2007
24. Nowy Sącz Sokół 11-13.12.2007
25. Ostrołęka Jantar 1-3.7.2008
26. Katowice Centrum Sztuki Filmowej 9-11.12.2008
27. Iława Iławskie Centrum Kultury 2-4.6.2009
28. Kraków Kijów 8-10.12.2009
29. Ustka Delfin 8-10.6.2010
30. Zamość Stylowy 7-9.12.2010
31. Koszalin Kryterium 14-16.6.2011
32. Opole Helios 6-8.12.2011
33. Wrocław Dolnośląskie Centrum Filmowe 29-31.5.2012
34. Kraków Kino Pod Baranami 11-13.12.2012
35. Zakopane Sokół 4-6.6.2013
36. Kraków Pod baranami 10-12.12.2013
37. Iława Iławskie Centrum Kultury 3-5.6.2014
38. Wrocław Nowe Horyzonty 9-11.12.2014
39. Rzeszów Zorza 9-11.6.2015
40. Gdynia Gdyńskie Centrum Filmowe 8-10.12.2015
41. Olsztyn Helios 7-9.6.2016
42. Oława Centrum Sztuki Filmowej 13-15.12.2016
43. Sopot Multikino 13-15.6.2017
44. Gdynia Gdyńskie Centrum Filmowe 12-14.12.2017
45. Sopot Multikino 4-7.6.2018
46. Wrocław Dolnośląskie Centrum Filmowe 10-13.12.2018
47. Chełm Chełmski Dom Kultury 11-13.6.2019
48. Gdynia Gdyńskie Centrum Filmowe 9-12.12.2019
49. Gdynia Gdyńskie Centrum Filmowe 13-16.12.2021
50. Wrocław Dolnośląskie Centrum Filmowe 6-9.6.2022
51. Gdynia Gdyńskie Centrum Filmowe 12-15.12.2022

HONOROWE ZŁOTE BILETY ZA WYBITNE ZASŁUGI W ROZPOWSZECHNIANIU FILMÓW W POLSCE: 

ROK  2010
2010 Andrzej Kucharczyk Kraków ARS
2010 Konrad Lenkiewicz Olsztyn Awangarda 2
2010 Anna Knap-Morzyk Gdańsk Helikon-Kameralne
2010 Marek Palpuchowski Łódź Helios
2010 Andrzej Rapacz Nowy Targ Tatry
2010 Paweł Wiliński Słupsk Millenium
ROK  2011
2011 Piotr Bigos Skierniewice Polonez
2011 Andrzej Bubeła Zamość Stylowy
2011 Grażyna Deptuch Rzeszów Zorza
2011 Elżbieta Jaskulska Siedlce
2011 Diana Kamykowska-Gacek Nowy Sącz
2011 Jakub Krajewski Zakopane Sokół
ROK  2012
2012 Sławomir Fijałkowski Łódź Charlie
2012 Karolina Koprowska Warszawa Multikino
2012 Sylwester Rebenda Wadowice Wadowickie Centrum Kultury
2012 Rafał Rybski Warszawa Cinema City
2012 Agnieszka Siennicka Warszawa Multikino
2012 Tomasz Sosnowski Warszawa Cinema City
ROK  2013
2013 Franciszek Bednarski Ostrowiec Św. Etiuda
2013 Andrzej Bukowiecki Warszawa Dom Sztuki
2013 Artur Chojnacki Bydgoszcz Helios
2013 Marcin Czubaka Wrocław Helios
2013 Maria Feruś-Kusiak Krosno Sokół
2013 Krzysztof Gierat Kraków Pod Baranami
2013 Marek Michalik Wrocław Odra
2013 Krzysztof Skotnicki Łódź Helios
2013 Joanna Tromszczyńska Warszawa Atlantic
2013 Radosław Turczyn Zamość Stylowy
2013 Kinga Zaborowska Łódź Helios
ROK 2014
2014 Anna Adamus Legnica Cinema 3D
2014 Andrzej Goleniewski Warszawa Filmoteka Narodowa
2014 Roman Gutek Warszawa Gutek Film
2014 Tadeusz Kania Katowice Silesia
2014 Ewa Smolińska Ostrów Wlkp. Komeda
2014 Waldemar Włodarczyk Ostrowiec Św. Etiuda
ROK  2015
2015 Agnieszka Kubera Wrocław Nowe Horyzonty
2015 Mirosław Morzyk Gdańsk Neptun Film
2015 Agnieszka Odorowicz Warszawa PISF
2015 Katarzyna Piszczek Tarnów Millenium
2015 Bartosz Remelski Suwałki Cinema Lumiere
2015 Tadeusz Wijata Łódź Filmoteka Narodowa
ROK  2016
2016 Andrzej Białas Wrocław Odra Film
2016 Ryszard Jankowski Łódź Kinekspert
2016 Anna Niziołek Mielec Galaktyka
2016 Renata Pawłowska-Pyra Warszawa PISF-Pałnomocnik Dyrektora
2016 Marcin Skorek Tychy Edukacja
2016 Piotr Skotnicki Wrocław Kopie cyfrowe
ROK  2017
2017 Kinga Dołęga-Leśińska Warszawa Kinads
2017 Stanisław Dzieł Inowrocław Kinomax
2017 Marek Kaczkowski Wołomin Kultura
2017 Małgorzata Kirstein Warszawa Kinoteka
2017 Mariusz Spisz Warszawa Multikino-szef marketingu
2017 Anna Ślipko Oława Centrum Sztuki Filmowej
ROK  2018
2018 Tomasz Koćwin Warszawa Kino Świat
2018 Igor Przespolewski Warszawa Multikino
2018 Agnieszka Przystaś Wrocław DCF
2018 Katarzyna Robak Warszawa Boxoffice
2018 Bożena Sabat Tarnobrzeg DK – kino „Wisła”
2018 Wojciech Zakrzewski Chełm Animator kultury filmowej
2018 Zbigniew Żmigrodzki Warszawa Stowarzyszenie Kina Polskie
ROK 2019
2019 Marian Białas Kedzierzyn-Koźle kino „Chemik”
2019 Janusz Bukowski Zakopane kino „Giewont”
2019 Tomasz Karczewski Warszawa Kino Świat
2019 Leszek Kopeć Gdynia Pomorska Fundacja Filmowa
2019 Mariusz Łukomski Warszawa Monolith Films
2019 Ryszard Pawlicki Warszawa Monolith Films
2019 Marcin Piasecki Warszawa Kino Świat
2019 Sławomir Salamon Warszawa Forum Film
2019 Marian Świątkowski Zamość Centrum Kultury Filmowej
2019 Marzena Zboina Warszawa Gutek Film
ROK 2021
2021 Ilona Łepkowska Warszawa scenarzysta
2021 Tomasz Jagiełło Warszawa-Łódź Agora
2021 Krzysztof Dumiński Warszawa Best Film
2021 Wojciech Gardocki Warszawa Avaco
2021 Joanna Nowińska Warszawa Kinads
2021 Zbigniew Magdziarz Skierniewice kino Sochaczew

Archiwum kompletowane dzięki pomocy Anny i Mirosława Morzyków, Zbigniewa Żmigrodzkiego oraz Sławomira Fijałkowskiego.

  • Kliknij żeby włączyć wersję kontrastową
  • A Kliknij żeby przywrócić domyślny rozmiar czcionki
  • A Kliknij żeby zmniejszyć czcionkę
  • A Kliknij żeby powiększyć czcionkę