Wydarzenia
48. Festwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
48. Festwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Triumfatorką Konkursu Głównego była Agnieszka Holland, której „Obywatel Jones” otrzymał Wielką Nagrodę FPFF Złote Lwy dla najlepszego filmu. Srebrne Lwy przypadły w udziale Maciejowi Pieprzycy za film „Ikar. Legenda Mietka Kosza”. Jury obradujące pod przewodnictwem Macieja Wojtyszki wyróżniło również „Ukrytą grę”, debiutancki film Łukasza Kośmickiego.

Pełna lista laureatów 44. FPFF dostępna jest na oficjalnej stronie Festiwalu TUTAJ.

Obok Gdyńskiego Centrum Filmowego obiektami festiwalowymi były: Teatr Muzyczny w Gdyni, Helios Gdynia w CH. Riviera, Konsulat Kultury, Muzeum Marynarki Wojennej, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Muzeum Miasta Gdyni, Hotel Mercure Gdynia Centrum.

Łącznie zaprezentowano 19 filmów w Konkursie Głównym i 27 filmów w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Repliki konkursowe odbyły się w kinach w Elblągu, Lęborku, Wejherowie i Cieplewie.

W programie 44. FPFF nie zabrakło także licznych filmowych sekcji pozakonkursowych. Po kilku latach na Festiwal powróciła Panorama Kina Polskiego, prezentująca wybrane filmy spośród tych, które zostały zgłoszone do Konkursu Głównego, ale się do niego nie zakwalifikowały. Koprodukcje międzynarodowe powstałe ze znaczącym polskim udziałem przybliżyła najstarsza sekcja towarzysząca, czyli Polonica. Filmy prezentowane w cyklu Czysta klasyka. In Memoriam przywołała pamięć o zmarłych w poprzednim roku wybitnych postaciach polskiego kina: Zofii Czerwińskiej, Kazimierzu Kutzu, Ryszardzie Bugajskim, Andrzeju Trzosie-Rastawieckim, Jerzym Wójciku, Wiesławie Zdorcie i Witoldzie Sobocińskim.

Festiwal odnotował 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, przypominając „Westerplatte” Stanisława Różewicza, „Lotną” Andrzeja Wajdy i „Orła” Leonarda Buczkowskiego. W ramach sekcji Skarby Kina Przedwojennego , organizowanego wspólnie z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, widzowie zobaczyli między innymi „Halkę” Konstantego Meglickiego z 1929 roku, z muzyką na żywo w wykonaniu kompozytora Jerzego Rogiewicza i zespołu muzyków.

Podczas Festiwalu swój dorobek podsumowały i zaprezentowały podczas jubileuszowych pokazów filmowych dwa ośrodki obchodzące 70-lecie: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Wytwórnia Filmów Oświatowych. W sekcji Filmy z Gdyni zaprezentowano dwa dokumenty i jedna krótka fabuła twórców związanych z miastem gospodarzem Festiwalu. Dzięki współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym widzowie w Gdyni mogli zobaczyć wybrane filmy nagrodzone w tym samym w Krakowie. W sekcji KFF na fali znalazło się pięć tytułów, najlepsze dokumenty i animacja.

W sekcji Gdynia Dzieciom , przygotowanej przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, pokazano 30 animowanych bajek i 11 filmów pełnometrażowych dla przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych.

20190920_mateusz_ochocki_014.jpg

fot. Anna_Bobrowska_19.JPG

Goście Festiwalu, mieszkańcy Trójmiasta oraz turyści z kinem obcowali również w plenerze. Wieczorami na Placu Grunwaldzkim pokazano wybrane głośne filmy pełnometrażowe z ostatnich lat Festiwalu, a także najlepsze polskie krótkie metraże. Współorganizatorem pleneru filmowego podczas 44. FPFF była Telewizja Kino Polska.

Łącznie we wszystkich konkursach i pozostałych cyklach zaprezentowano 161 filmów.

Program 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych to nie tylko filmy. Po raz czwarty pod szyldem Gdynia Industry odbyły się spotkania branżowe adresowane do twórców, producentów, profesjonalistów branży filmowej oraz studentów szkół filmowych. Ich program obejmował m.in. temat rozwoju platform streamingowych i ich wpływu na kinematografię czy fenomen kin studyjnych. Mowa była również o pozycji kobiet w branży filmowej, o reżyserii filmów dla dzieci, o efektach specjalnych, postprodukcji oraz potencjale kina wirtualnej rzeczywistości.

O przyszłości Festiwalu i koncepcjach na zmiany organizacyjne dyskutowano podczas Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz na spotkaniu z Gildią Reżyserów Polskich.

Codziennie odbywały się promocje książek poświęcone polskiemu filmowi i jego twórcom. Przestrzeń festiwalową wypełniły wystawy i instalacje o tematyce filmowej. W Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego zaprezentowano retrospektywną ekspozycję Kino Grzegorza Królikiewicza, przygotowaną przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. W Muzeum Miasta Gdyni – wystawę pt. Kino „Warszawa” i inne obiekty, które zostały biedronkami. Na Festiwalu swoją premierę miała animacja „Gymnasia”, która była elementem wyjątkowej instalacji przygotowanej przez Instytut Adama Mickiewicza.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprosiła, jak co roku, nastoletnich widzów do udziału w programie edukacji filmowej młodych widzów. Obejmował on cykl debat Skrytykuj! i wykładów bazujących na repertuarze Festiwalu, warsztaty filmowo-reporterskie „Studio Filmoteki Szkolnej”, Filmową Grę Miejską oraz zajęcia przygotowujące do Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.

W festiwalowy piątek, 20 września, w śródmieściu Gdyni doszło do niecodziennego wydarzenia muzycznego. W różnych punktach miasta motywy z utworów Krzysztofa Komedy zagrały polskie i zagraniczne big-bandy. Na Czerwonych Schodach obok Gdyńskiego Centrum Filmowego zaśpiewały Magda Kumorek i Anna Dereszowska z towarzyszeniem Rebel Babel Ensemble. Kulminacją wieczoru było Komeda Big Bang, czyli wspólny występ połączonych orkiestr pod kierunkiem Łukasza L.U.C. Rostkowskiego.

20190917-293A8328_Anna_Rezulak.jpg
_N3A0655.jpg
_Anna_Bobrowska_52.JPG

_N3A0910.jpgOrganizatorami Festiwalu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Prezydent Miasta Gdyni, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Współorganizatorzy : Telewizja Polska, Instytut Adama Mickiewicza, Narodowe Centrum Kultury.

Sponsorem Głównym 44. FPFF jest PKO Bank Polski.

Partnerem Strategicznym jest BMG Goworowski Autoryzowany dealer Mercedes-Benz.

Partnerzy Główni : PKP Intercity, Dr Irena Eris, Nespresso, Gdyńskie Centrum Kultury.

Ogólnopolscy Patroni Medialni : Telewizja Polska, Radiowa Jedynka, Trójka – Program Trzeci Polskiego Radia, Rzeczpospolita, Miesięcznik Kino, Filmweb, Onet, ELLE, Gala, Super Express.

Lokalni Patroni Medialni : Telewizja Gdańsk, Radio Gdańska, Dziennik Bałtycki, Rzeczpospolita. Życie Regionów, Trojmiasto.pl. Więcej informacji: www.festiwalgdynia.pl 

Fot. Mateusz Ochocki, Anna Bobrowska, Anna Rezulak / KFP

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola