Wydarzenia
22. MDAG | Pokaz filmu YINTAH + spotkanie: TUBYLCZOŚĆ – ATUT CZY PRZEKLEŃSTWO?
22. MDAG | Pokaz filmu YINTAH + spotkanie: TUBYLCZOŚĆ – ATUT CZY PRZEKLEŃSTWO?

Pokaz filmu YINTAH + spotkanie: TUBYLCZOŚĆ – ATUT CZY PRZEKLEŃSTWO? O DRAMATACH WSPÓŁCZESNYCH PIERWSZYCH NARODÓW

  • 11 maja 2025, 14:00
  • Sala Warszawa, Gdyńskie Centrum Filmowe

BILETY dostępne w kasie kina GCF lub na naszej stronie w zakładce REPERTUAR.

O spotkaniu

O dramatach współczesnych Pierwszych Narodów, biorąc za punkt wyjścia „Yintah”, porozmawiamy z dr. Bartoszem Hlebowiczem, indianistą, etnologiem i dziennikarzem, który prowadził badania wśród współczesnych potomków Irokezów i Delawarów.

 

Gościem spotkania będzie Bartosz Hlebowicz – etnolog i dziennikarz. Jego badania terenowe wśród grup rdzennych Wschodniego Wybrzeża USA, a także Oklahomy, Ontario i Wisconsin zaowocowały doktoratem na Wydziale Historii UJ (2004) i książką „Odnaleźć nasze prawdziwe ścieżki”. Nanticoke Lenni-Lenapowie i Oneidowie ze Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych. W l. 2000-2010 współpracował z kwartalnikiem indianistycznym „Tawacin”. Od 2017 r. pracuje jako korespondent „Gazety Wyborczej” z Włoch, ale nie porzuca tematyki Pierwszych Narodów, publikując teksty w pismach popularnych, kulturalnych i specjalistycznych, a także tłumacząc (np. słynną „Ligę Irokezów” Lewisa H. Morgana czy ostatnio „Pipestone. Życie w szkole z internatem dla Indian” Adama Fortunate Eagle’a) i redagując książki o rdzennych Amerykanach. Spotkanie poprowadzi Krystyna Weiher-Sitkiewicz – edukatorka filmowa, moderatorka spotkań, antropolożka i kuratorka wystaw. Kustoszka w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 

O filmie YINTAH, reż. Jennifer Wickham, Brenda Michel, Michael Toledano

Yintah oznacza „ziemię” w języku ludu Wet’suwet’en, który nigdy nie oddał swojego terytorium władzom kanadyjskim i żyje na nim według własnych praw. Mimo wyroku Sądu Najwyższego Kanady rząd zezwolił gigantom z branży paliw kopalnych na budowę rurociągów przebiegających przez te dziewicze tereny. W rezultacie od ponad 10 lat trwają starcia pomiędzy Wet’suwet’enami a kanadyjską policją, próbującą przejąć ich ziemię. Film jest zapisem tych zaciekłych zmagań. Na czele antykolonialnej opozycji stoją dwie kobiety, które czerpią siłę od swoich przodków i walczą o przyszłość.

 

Partnerem spotkania jest Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku – partner nagrody ETNOMATOGRAF dla najlepszego filmu o tematyce etnograficznej i antropologicznej

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola

Gdyńskie Centrum Filmowe
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.