Wystawa w Galerii GCF i na Placu Grunwaldzkim.
Festiwal Kultur Świata GLOBALTICA 2019 oraz Gdyńskie Centrum Filmowe zapraszają na wystawę grafik Piotra Pucyło, zatytułowaną „GLOSSARY: Things in Instruments – Instruments in Things”. Jego prace będzie można oglądać w Galerii GCF od 15 do 24 lipca 2019 roku. W tym samym czasie na Placu Grunwaldzkim z okazji 15-lecia GLOBALTIKI zaprezentowane zostaną plakaty minionych edycji Festiwalu.
Wersnisaż: środa, 17 lipca 2019 roku, godzina 20.30. Wstęp wolny
Piotr Pucyło, współtwórca i dyrektor artystyczny festiwalu Globaltica jest znany w kraju i za granicą przede wszystkim jako ceniony specjalista od szeroko rozumianej muzyki świata, mający blisko 25 lat doświadczeń związanych z działalnością jako animator kultury, promotor, producent czy dziennikarz.
Wielokrotnie zapraszano go do grona jurorów, mentorów czy panelistów podczas ważnych festiwali, konkursów i innych imprez – m.in. IOMMA (Reunion), Atlantic Music Expo (Wyspy Ziel. Przyl), PAMS, Journey to Korean Music, ApaMM (Korea Płd.), Mundial Montreal (Kanada), International Music Showcase (Izrael), Segou’Art (Mali), Sharq Taronalari (Uzbekistan), International Mugham Festival (Azerbejdżan), Russian World Music Awards (Rosja), Taoxichuan Festival (Chiny).
W 2018 roku został jednym z tak zwanych 7 Samurajów – członkiem prestiżowej grupy międzynarodowych profesjonalistów odpowiedzialnych za selekcję artystów biorących udział w największych na świecie targach muzyki świata – WOMEX, które odbyły się w Las Palmas.
Niewielu jednak wie, że Piotr Pucyło jest także szanowanym artystą i grafikiem współpracującym z festiwalami, artystami i wydawnictwami płytowymi z Norwegii, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Danii, a także autorem globaltikowych plakatów.
Z okazji 15 edycji festiwalu Globaltica organizatorzy chcą przybliżyć jego twórczość, organizując wystawę 25 grafik serii zatytułowanej: GLOSSARY: Things in Instruments – Instruments in Things.
– Znajdujące się tutaj prace, które powstały w 2015 roku na potrzeby wystawy podczas festiwalu Førdefestivalen w Norwegii (dlatego tytuł w języku angielskim) są próbą odnalezienia cech wspólnych etnicznych instrumentów muzycznych i różnego rodzaju rzeczy, przedmiotów, które nas otaczają, czy z którymi spotykamy się na co dzień. Próbowałem odnaleźć te podobieństwa w ich kształtach, zastosowaniu czy nazwie.
W niektórych przypadkach skojarzenia nasuwały się same i były dość oczywiste, inne jednak wymagały dłuższego zastanowienia i absurdalnych czasami porównań. W ten sposób powstały swoiste hybrydy – instrumenty – nieinstrumenty – będące wyłącznie wytworem mojej wyobraźni. Każdy z nich inspirowany był jednak rzeczywistym instrumentem – często niezbyt znanym szerzej.
Chciałem w ten sposób pokazać też ich różnorodność, a czasami piękno formy. Pojawiają się zatem instrumenty bardzo prymitywne, ale i niezmiernie skomplikowane, nowsze i bardzo stare, pochodzące z Afryki, Azji, Europy czy innych części świata. Przedmioty, które je uzupełniają są z reguły zupełnie niezwiązane z muzyką – tym bardziej wydawały mi się więc interesujące jako elementy pozwalające łączyć dwa światy. Zależy mi na tym, żeby prace te, oprócz wartości czysto estetycznych czy artystycznych, niosły za sobą także funkcję edukacyjną – dlatego zdecydowałem się przy każdym obrazie umieścić krótką informację na temat inspiracji – czyli instrumentu, który był źródłem moich graficznych poszukiwań.”
Piotr Pucyło
Dodatkowo na Placu Grunwaldzkim, obok Gdyńskiego Centrum Filmowego, oraz na ścianach budynku Starej Wozowni w Parku Kolibki zobaczyć będzie można wystawę ukazującą ilustracje wykorzystane na plakatach Festiwalu Globaltica w ciągu ostatnich 10 lat.