Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na dwa pokazy przedpremierowe duńskiego filmu kryminalnego pt. „Jeźdźcy sprawiedliwości” z Madsem Mikkelsenem w jednej z głównych ról. Film można obejrzeć w Kinie Studyjnym GCF 20 i 25 sierpia 2021 roku. Bilety w sprzedaży.
OPIS FILMU
Markus (Mads Mikkelsen) wraca z misji wojskowej, by zająć się córką Mathilde, po tym, jak jego żona ginie w katastrofie kolejowej. Wszystko wskazuje na zwykły wypadek, do czasu… kiedy do jego drzwi puka Otto – ocalały z wypadku matematyk, dziwak. Otto z dwójką ekscentrycznych przyjaciół przekonują Markusa, że katastrofa pociągu była starannie zaplanowanym zamachem. Kiedy udaje im się zebrać dowody, pozostaje tylko jedno: odwet!
Połączeni wspólnym celem nie cofną się przed niczym, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jest prawdą, a tym, co stanowi tylko pasujący element układanki.
Nowy film zdobywcy Oscara Andersa Thomasa Jensena, reżysera wielokrotnie nagradzanych przez publiczność „Jabłek Adama”, to trzymające w napięciu skandynawskie kino sensacyjne, w którym nie brak ciętego humoru i w którym nic nie dzieje się przypadkiem.
Film otwarcia MFF w Rotterdamie 2021
OD REŻYSERA
Fabuła „Jeźdźców sprawiedliwości” umiejscowiona jest we współczesnych realiach. To opowieść o grupie ludzi, którzy jednocześnie, tego samego dnia, tracą poczucie bezpieczeństwa i to, co nadawało kształt ich życiu. Spotykając się, odnajdują w końcu to, czego im brakowało – miłość, szacunek do samych siebie, zaufanie i poczucie przynależności. Każdy z nich ostatecznie odkrywa coś, na czym może polegać – dla jednych to oni sami, dla innych Bóg, a dla kogoś innego zbiegi okoliczności. Film pokazuje, jaki wpływ na nasze życie mają wydarzenia, o których nawet nie chcielibyśmy myśleć. Jak można zachować wiarę w sens życia, gdy nie wierzymy już w nic?
Życie może wydawać się bezsensowne, zwłaszcza gdy tracimy bliskich. Czy istnieje jakiś istotny powód, by próbować zrozumieć znaczenie tego wszystkiego? Może, jeżeli pogodzimy się z sytuacją, nigdy nie zrozumiemy sensu śmierci? A może bycie obecnym, cieszenie się przebywaniem pośród tych, których kochamy, jest najważniejszym celem, do jakiego możemy dążyć w życiu? Czy to nie powinno nam wystarczyć samo w sobie?
Pogodzenie się z tym, że wszystkim wokół nas, nawet naszym istnieniem, rządzi przypadek, jest trudne. Bo jeśli wszystko jest przypadkowe, można uznać, że wszystko jest również nieistotne. A nieistotne nie jest dalekie od bez znaczenia. Ale może nie wszystko jednak jest przypadkowe.
W „Jeźdźcach sprawiedliwości” jest też wyraźny element szczęśliwego zbiegu okoliczności. Grupa skrzywdzonych ludzi spotyka się i wzajemnie pomaga sobie leczyć rany.
Ludzie są zwierzętami stadnymi. Naszym przeznaczeniem jest funkcjonowanie w grupie i im bardziej odważamy się poświęcać sobie nawzajem, tym bardziej znaczące i pełniejsze może być nasze życie. Markus to zranione zwierzę, które wolałoby się ukryć. Życie zniszczyło jego wiarę i pozbawiło młodzieńczej naiwności. Stracił nadzieję i marzenia o posiadaniu dużej rodziny. Ale zbiegi okoliczności, wypadek, dają mu to, czego pragnął jako młody człowiek – choć w zupełnie nieoczekiwany sposób. Być może to jednak wcale nie przypadek – może to Bóg albo coś jeszcze innego.
Moim zamiarem było stworzenie filmu z wzruszającymi chwilami, ale i humorem. Historia obraca się wokół ojca i córki, Markusa i Mathilde. Towarzyszymy im w ekstremalnej sytuacji, w jakiej znaleźli się po nagłej utracie żony i matki.
Trzon tej historii jest dość mroczny i poważny. Motyw przewodni jest raczej monumentalny. To sens życia. Tego rodzaju tematy są zniechęcające. Trzeba je przekazywać z humorem, inaczej trudno sobie poradzić z ciężarem takich opowieści.
ANDERS THOMAS JENSEN – REŻYSER
Zdobywca wielu nagród Anders Thomas Jensen jest jednym z najbardziej znanych duńskich scenarzystów i reżyserów. Jensen słynie z tworzenia wyjątkowego kinowego wszechświata, pełnego czarnego humoru i barwnych, kontrastowych postaci. Wyreżyserował popularne filmy „Mężczyźni i kurczaki” (2015), „Jabłka Adama” (2005), „Zieloni rzeźnicy” (2003) czy kultowe „Błyskające światła” (2000). Anders Thomas Jensen doskonale radzi sobie też w roli scenarzysty. Pracował przy wielu duńskich produkcjach, między innymi współpracując z Susanne Bier, Lone Scherfig, Sørenem Kraghem-Jacobsenem i Nikolajem Arcelem. Jensen napisał scenariusze do filmów Susanne Bier – „Wesele w Sorento” (2012), a także do nagrodzonego Oscarem „W lepszym świecie” (2010). Cztery lata wcześniej ten sam duet stworzył nominowany do Oscara film „Tuż po weselu” (2006). Anders Thomas Jensen jest autorem scenariuszy wielu innych filmów, takich jak „Daniel” (2019), „Alle for to” (2012), „Księżna” (2008), „Król Słońca” (2005) czy „W mroku” (2005). W 2003 roku został uhonorowany nagrodą Bodil za wkład w rozwój duńskiego kina. Przez lata kariery wsławił się licznymi filmami fabularnymi należącymi do różnych gatunków. Przełomem był rok 1999, kiedy zdobył Oscara za film krótkometrażowy „Valgaften”. Sukces ten poprzedziły dwie wcześniejsze nominacje do Nagrody Akademii dla jego filmów krótkometrażowych „Wolfgang” (1997) oraz „Ernst i światłość” (1996).
OBSADA
MARKUS – MADS MIKKELSEN
W 2016 roku Mads Mikkelsen zagrał w filmie „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie” rolę imperialnego naukowca Galena Erso. Niedługo wcześniej wystąpił w filmie Marvela „Doktor Strange” u boku Benedicta Cumberbatcha i Tildy Swinton jako czarny charakter Kaecilius, dla którego czas jest największym wrogiem życia, a tęsknota za wiecznością doprowadza go do upadku.
Mads Mikkelsen jest szczególnie znany z „Hannibala”, gdzie odtwarzał rolę znakomitego psychologa i socjopatycznego seryjnego mordercy doktora Hannibala Lectera, postaci znanej z klasycznych powieści Thomasa Harrisa. Poza morderczymi skłonnościami doktor Lecter jest w każdym calu dżentelmenem – z błyskotliwym poczuciem humoru, imponującym intelektem, wyrafinowanym gustem kulinarnym i zamiłowaniem do luksusowych aspektów życia.
Urodzony w Kopenhadze aktor rozpoczął karierę zawodową jako gimnastyk i tancerz, by potem na stałe zadomowić się w teatrze, telewizji i filmie, a w końcu zostać największym gwiazdorem duńskiego i skandynawskiego kina. Jego pracę doceniono szczególnym uznaniem, gdy został członkiem prestiżowego jury MFF w Cannes 2016.
W drodze do tego sukcesu pomogła mu rola w nominowanym do Oscara filmie „Kochanek królowej”, gdzie zagrał Johanna Friedricha Struenseego, niemieckiego lekarza, który stał się powiernikiem chorego psychicznie króla Christiana VII i miał romans z jego żoną, królową Caroline Mathilde. Film historyczny, napisany i wyreżyserowany przez Nikolaja Arcela, miał premierę na 62. MFF w Berlinie w lutym 2012 oraz na MFF w Toronto. Film wszedł w tym samym roku na ekrany kin w Stanach Zjednoczonych.
Na MFF w Cannes w 2012 roku Mads Mikkelsen otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora za rolę w „Polowaniu” Thomasa Vinterberga. Mikkelsen gra tam nauczyciela przedszkolnego z małej duńskiej wsi, który zostaje fałszywie oskarżony o wykorzystywanie dzieci. Po premierze w Cannes film był prezentowany na Telluride Film Festival w 2012 roku, na MFF w Toronto w 2012 roku, a wiosną 2013 roku wszedł do dystrybucji.
Mikkelsen zagrał także w „Charlie musi umrzeć”, gdzie wcielił się w postać Nigela, brutalnego szefa przestępczej organizacji. Wystąpił tam u boku Shii LaBeoufa, Ruperta Grinta i Evan Rachel Wood. Film wyreżyserowany przez Fredrika Bonda miał premierę w styczniu 2013 roku na festiwalu Sundance i był prezentowany jako obraz konkursowy na 63. MFF w Berlinie w lutym 2013 roku.
Mikkelsen zadebiutował na dużym ekranie główną rolą w cieszącym się dużym sukcesem międzynarodowym dramacie kryminalnym „Dealer” – pierwszej części trylogii, z 1996 roku, w reżyserii twórcy „Drive” Nicolasa Windinga Refna. Ponownie wcielił się w postać dilera/ ćpuna w długo oczekiwanej kontynuacji tego hitu o tytule „Pusher II – Krew na rękach”. Ten występ zapewnił mu statuetkę Roberta dla najlepszego aktora od Duńskiej Akademii Filmowej oraz nagrodę Bodil dla najlepszego aktora od Duńskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych.
W 2006 roku Mikkelsen zagrał złoczyńcę Le Chiffre’a w filmie o Jamesie Bondzie „Casino Royale”. Film został pozytywnie przyjęty przez krytyków i zarobił na całym świecie ponad 594 miliony dolarów, zdobywając tytuł najbardziej dochodowego filmu o Jamesie Bondzie. W tym samym roku Mikkelsen wcielił się w główną rolę w nominowanym do Oscara filmie „Tuż po weselu” w reżyserii Susanne Bier.
W 2009 roku Mikkelsen spotkał się ponownie z duńskim reżyserem Nicolasem Windingiem Refnem przy realizacji filmu „Valhalla: Mroczny wojownik”. Historia opowiada o grupie chrześcijan, którzy nieszczęśliwie zagubili się podczas podróży do Jerozolimy. Akcja rozgrywa się w tysięcznym roku naszej ery. Film miał premierę na 66. MFF w Wenecji.
W 2010 roku Mikkelsen zagrał Draco w przygodowym filmie fantasy 3D „Starcie tytanów”. Rok później wcielił się w Rocheforta w trójwymiarowej adaptacji „Trzech muszkieterów” w reżyserii Paula W.S. Andersona. W filmie towarzyszyli mu Orlando Bloom, Christoph Waltz i Milla Jovovich.
W 2017 roku aktor wystąpił w głównej roli w thrillerze „Arktyka”. Wcielił się w rolę człowieka próbującego przetrwać nieludzki mróz, żyjącego samotnie w niepewności, co się z nim stanie, tylko częściowo odgrodzonego od lodowatej nicości na zewnątrz. Film miał premierę na festiwalu w Cannes w maju 2018 roku.
Mads Mikkelsen wystąpił też w adaptacji powieści graficznej „Polar” w reżyserii Jonasa Åkerlunda. Film został udostępniony w 2019 roku na platformie Netflix.
Ostatnio Mads Mikkelsen zagrał w filmie „Na rauszu” Thomasa Vinterberga, który był prezentowany na festiwalu w Cannes i został duńskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. W najnowszej produkcji Andersa Thomasa Jensena „Jeźdźcy sprawiedliwości” Mads Mikkelsen wcielił się w rolę Markusa.
W 2021 roku aktora podziwiać można będzie również w amerykańskim filmie science fiction „Ruchomy chaos”, a w roku 2022 w filmie fantasy na podstawie powieści J.K. Rowling „Fantastyczne zwierzęta 3” w reżyserii Davida Yatesa, w którym Mikkelsen ma wystąpić jako czarny charakter – czarodziej Gellert Grindelwald.