W obronie unikalnego przedmiotu.
– Lalko Barbie, klocku Duplo, pamperku i żołnierzyku, misiu, samolociku i szklana kuleczko! – oddaję wam głos. Niech w moim imieniu wypowie się nakręcany samochodzik. Panowie i Panie, przed Państwem gry dziecięce” – tak swoją wystawę zapowiada artystka, Anna Waligórska, której bajkowo kolorowe malarstwo będzie można podziwiać w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Wernisaż wystawy „Gry dziecięce” odbędzie się w piątek , 25 stycznia 2019 roku, o godzinie 18.00. Wstęp wolny.
Beztroski tytuł wystawy to jedynie pozór. Przynosi ona bowiem poważną diagnozę współczesności.
– Grozę budzi natłok wszechobejmujących mnie rzeczy. Jest ich tyle, że przestaję je widzieć. Zlewają się w bezkształtną masę, zasłaniają swoją pojedynczość. Nadprodukcja towarów, nachalna podaż i monstrualny popyt zdegradowały w moich oczach przedmiot. Rękodzielniczy wyrób, który kiedyś w razie awarii, zamiast wyrzucać go do kosza, zanosiłam do naprawy, przestał istnieć. Umarł artefakt, a zastąpił go badziew, szmelc o ontologii widma – mówi Anna Waligórska.
– Ciągnące się ponad moje wyobrażenie regały taśmowo multiplikowanych zabawek pogrążyły w niebycie czasy, a było tak w okresie mojego dzieciństwa, kiedy nabożny stosunek do przedmiotu zapewniał podmiotowość rekwizytom codzienności. Dwie, trzy dekady temu na moją uwagę mogła liczyć najmniejsza nicostka, wierzyłam w wartość każdej pierdółki w moim domu. Z czasem ta wiara utopiła się w wielkim jak Chiny oceanie jednorazówek.
Ale kilka lat temu pojawiły się dzieci i postanowiłam coś z tym zrobić, nadać sens elementom ich małego świata, ocalić je z zatrzęsienia – opowiada Artystka. – Dlatego, w nadziei na inny obrót rzeczy, zaczęłam malować Gry dziecięce. Chciałam podnieść upadły drobiazg, plastikowemu bublowi nadać indywidualny charakter, ha, przeanielić go, żeby ów bubel, który nas przeżyje i złoży zeznania na sądzie, świadczył o nas jak najlepiej. I mówił o nas jak najczulej.
Anna Waligórska urodziła się w 1979 roku w Bydgoszczy, gdzie ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. W latach 1999-2000 studiowała malarstwo na Uniwersytecie Zielonogórskim w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej.
W latach 2000-2005 studiowała malarstwo na ASP w Gdańsku, w pracowni dyplomowej Profesora Hugona Laseckiego, potem w pracowni Profesora Macieja Świeszewskiego. W maju 2005 roku uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni Profesora Macieja Świeszewskiego, aneks z malarstwa ściennego i witrażu pod kierunkiem Profesora Andrzeja Dyakowskiego. W roku 2013 uzyskała tytuł doktora sztuki.
W roku 2003 była asystentką-stażystką u Profesora Andrzeja Markowicza w pracowni scenografii i projektowania plastycznego. Od roku 2007 pracuje na stanowisku adiunkta na ASP w Gdańsku w pracowni malarstwa ściennego i witrażu, od 2017 roku na tym samym stanowisku również w pracowni dyplomowej malarstwa. Oprócz malarstwa zajmuje się malarstwem ściennym, witrażem oraz projektowaniem.
Malarstwo Anny Waligórskiej w Galerii GCF będzie można oglądać do 9 lutego 2019 roku.