Kino dokumentalne. Zabawa i nauka.
Atrakcyjna forma, imponujące zdjęcia, starannie dobrana muzyka, dynamiczny montaż i angażujący w akcję głos lektora to gwarancja nauki poprzez zabawę. Dzień Dziecka w Gdyńskim Centrum Filmowym potrwa… aż tydzień, bo od 28 maja do 3 czerwca 2018 roku. W repertuarze Kina Studyjnego w tych dniach są aż trzy filmy dokumentalne BBC Earth: „Mali giganci”, „Dzika Afryka” i „Spacer z dinozaurami”.
Brytyjskie perfekcyjnie zrealizowane dokumenty przeniosą małych widzów w zadziwiający świat zwierzęcych bohaterów, pozwolą im przeżyć swoje własne, spektakularne safari w sercu dzikiej Afryki oraz przywrócą do życia wymarłe przed wiekami stworzenia, dając niezapomnianą możliwość obcowania z nimi na dużym ekranie.
Seanse dla grup szkolnych i przedszkolnych: poniedziałek, 28 maja – środa, 30 maja.
Seanse dla widzów indywidualnych: czwartek, 31 maja – niedziela, 3 czerwca.
Godziny seansów dostępne w repertuarze w zakładce „Kino Studyjne”.
Opisy filmów
„Mali giganci”
Pierwszy film BBC Earth na wielkim ekranie! „Mali giganci” to produkcja, która przeniesie widzów w zadziwiający świat miniaturowych bohaterów pokazując, że im ktoś jest mniejszy, tym większe są jego przygody. Ten fascynujący film ukazuje, jak wielką odwagą i „supermocami” muszą wykazać się małe stworzenia, by wygrać w tytanicznej walce o przetrwanie.
Pręgowiec amerykański w dzikich lasach i pasikoniszka na spalonych słońcem pustyniach Arizony, pozostawione same sobie szybko zrozumieją, że mogą liczyć tylko na siebie. Mając do czynienia z doświadczonymi rywalami i ogromnymi drapieżnikami, nasi bohaterowie muszą wykazać się odwagą, by znaleźć bezpieczne schronienie i jedzenie, które pozwoli im przetrwać zimę. Tylko dzięki użyciu swoich genialnych zdolności te maleństwa potrafią nie tylko przetrwać, ale również zostać władcami ich niewielkiego świata.
Film „Mali giganci” jest inspirowany serialem produkcji BBC „Ukryte Królestwa”. Pionierskie ujęcia kamery i najnowocześniejsze efekty pozwoliły na uzyskanie efektu głębokiej intymności w obserwacji świata, która pozwala widzom naprawdę zobaczyć i poczuć, jak wygląda życie, kiedy ma się niecałe 30 cm wzrostu. Narratorem filmu w wersji oryginalnej jest aktor Stephen Fry („Sherlock Holmes: Gra Cieni”, „Hobbit: Pustkowie Smauga”)
reżyseria: Mark Brownlow („Planeta Ziemia”, „Południowy Pacyfik”)
scenariusz: Michael Gunton („Afryka”, „One Life”, „Przyroda Madagaskaru”), Mark Brownlow („Planeta Ziemia”, „Południowy Pacyfik”)
narrator: Stephen Fry
gatunek: dokument / przygoda / familijny
kraj produkcji: Wielka Brytania
czas trwania: 43 min
„Dzika Afryka”
Jeden z najbardziej ambitnych filmów przyrodniczych, jakie kiedykolwiek zagościły na dużym ekranie! „Dzika Afryka” powstała przy użyciu najnowocześniejszej technologii 3D, by móc przenieść widzów prosto do dzikiego serca Afryki i pozwolić im przeżyć swoje własne spektakularne safari.
Udajcie się z nami w niesamowitą podróż przez magiczne królestwo najbardziej fascynującego z kontynentów – Afryki. Naszym przewodnikiem przez to zaczarowane miejsce jest woda. To ona rzeźbi dziką Afrykę, dając życie, gdziekolwiek się pojawia. Podróżuje przez stepy wraz z sezonowymi wiatrami, spływa kaskadą wzburzonych rzek lub ochrania podwodne miasta raf koralowych.
Podczas podróży przez magiczne królestwo Afryki zanurzymy się w świecie wspaniałych miejsc i niesamowitych zwierząt oraz odkryjemy ich fascynujące sekrety. Dowiemy się, jak jeziora wulkaniczne wpływają na to, że tysiące flamingów zmienia swój kolor na czerwony, dlaczego upał lejący się na suche wydmy pustyni Namib zmusza jaszczurki do tańca i dlaczego na równiku pada śnieg. To przygoda, podczas której uwierzycie, że prawdziwy świat jest o wiele bardziej nadzwyczajny i inspirujący niż fikcja.
Zdjęcia do filmu trwały 573 dni i były realizowane w 30 lokalizacjach, w ponad 13 krajach. Filmowcom towarzyszyły prawie 2 i poł tony sprzętu filmowego w 130 skrzyniach oraz ponad 400 metrów kabli, koniecznych podczas ujęć, gdy np. kamera prześlizgiwała się przez Wodospady Wiktorii. Film powstawał, między innymi w delcie rzeki Okavango w Botswanie, nad Morzem Czerwonym w Sharm El Sheikh (Egipt), w Parku Narodowym Crystal Mountains w Gabonie).
reżyseria: Patrick Morris („Życie”, „Yellowstone”), Neil Nightingale („Wędrówki z dinozaurami”), Mike Slee („Among the Apes”)
gatunek: dokument / przygoda / familijny
kraj produkcji: Wielka Brytania
czas trwania: 43 min
„Spacer z dinozaurami”
Najbardziej autentyczne spotkanie z dinozaurami, jakie miało miejsce na dużym ekranie! Spacer z dinozaurami to pełen akcji dokument opowiadający o rodzinie Pachyrhinosaurusów, które rozpoczynają swoją epicką wędrówkę. Ten niezwykły dokument, czerpiąc z najnowszych naukowych badań, przywraca do życia wymarłe przed wiekami stworzenia, dając nam niezapomnianą możliwość obcowania z nimi na dużym ekranie.
Niezwykły spacer, na który się udajemy, ma moc przenoszenia w czasie, pozwala nie tylko przyjrzeć się bliżej tym fantastycznym stworzeniom, ale również przeżyć wraz z nimi niesamowitą przygodę. Wszystko – zaczynając od wyglądu dinozaurów, a na ich ruchach i zachowaniach kończąc, zostało precyzyjnie skonstruowane na podstawie dowodów zebranych ze skamielin.
Twórcy filmu połączyli wiedzę z zakresu paleontologii z dokładną wiedzą na temat dzisiejszych zachowań zwierząt, aby stworzyć wyjątkowo realistyczny portret tych fascynujących stworzeń. Spacer z dinozaurami inspirowany jest wielkim hitem Walking with Dinosaurs: The 3D Movie. Narratorem filmu w wersji oryginalnej jest aktor Benedict Cumberbatch („Sherlock”, „Gra tajemnic”, „Doktor Strange”).
reżyseria: Richard Dale („The Human Body”, „Nauczyciele”, „Survival”), Barry Cook („Mała Syrenka”, „Mulan”, „Tron”), Neil Nightingale („Enchanted Kingdom”, „Wielka Rafa Koralowa”, „Planeta Ziemia”)
narrator: Benedict Cumberbatch
gatunek: dokument / przygoda / familijny
kraj produkcji: Wielka Brytania
czas trwania: 43 min