Film i spotkanie.
W ramach 15. edycji Millennium Docs Against Gravity Film Festival Gdynia zapraszamy na debatę: „Jak chronić przyrodę nie wychodząc z domu?” po filmie „Silas” reż.Anjali Nayar, Hawa Essuman – w sobotę, 19 maja 2018 roku, o godzinie 17.00
Partnerzy: WWF Polska, Greenpeace Polska
Silas Siakor, bohater filmu „Silas”, po którym odbędzie się debata ze specjalistami z WWF (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody) oraz Greenpeace, to liberyjski aktywista, który z wielkim poświęceniem działa dla lokalnej społeczności. Próbując uniemożliwić wycinkę lasów pod plantacje palmowe, demaskuje korupcję na wysokim szczeblu. Silasa charakteryzuje odwaga i determinacja, a co niezwykle ważne, potrafi wykorzystywać w pracy nowoczesne technologie. Podczas spotkania porozmawiamy o formach aktywizmu, o tym, co każdy z nas może zrobić dla ochrony przyrody – Morza Bałtyckiego i okolicznych lasów, oraz jak możemy wspierać działania ekologów.
W debacie udział wezmą:
Wojciech Andrearczyk – aktywista ekologiczny, współpracujący z fundacją WWF Polska. Wolontariusz Błękitnego Patrolu WWF, zaangażowany w działania dotyczące ratowania morświna bałtyckiego czy w usuwanie sieci-widm z Bałtyku. Współzałożyciel Lokalnej Grupy ds. Ochrony Wilka na Wysoczyźnie Elbląskiej. Obecnie działa przy projektach związanych z rezygnacją z paliw kopalnych i przejściem na OZE, walką ze smogiem i zmianami klimatu.
Magda Figura – gdańszczanka, zajmuje się kwestiami związanymi z ochroną różnorodności biologicznej. Prowadziła działania na rzecz zrównoważonego rybołówstwa, ochrony Arktyki. Obecnie skupia się na pracy na rzecz utworzenia parku narodowego na obszarze całej Puszczy Białowieskiej.
Marta Sobieska – współkoordynatorka grupy lokalnej Greenpeace Trójmiasto oraz Ruchu Lovelasy – www.lovelasy.org. Od 10 lat organizuje wydarzenia na rzecz ochrony środowiska, happeningi, protesty, marsze, photo opp-y. Swoją postawą promuje aktywizm, zachęca do angażowania się w działania poszerzające świadomość ekologiczną oraz czynnie przeciwstawia się niszczeniu otaczającej nas przyrody. Jej motto to: „nie czekaj na zmianę, bądź zmianą”.
O filmie:
Silas
Kanada, RPA, Kenia, 2017, 80 min
Reżyseria Anjali Nayar, Hawa Essuman
Liberyjski działacz na rzecz ochrony środowiska Silas Siakor, ryzykując zdrowie i życie, walczy o prawa człowieka, zwalcza nielegalny wyręb lasu oraz korupcję na wysokich szczeblach. Ujawnił, że prezydent Liberii Charles Taylor wykorzystał zyski z niekontrolowanego, szalonego wyrębu, by w ten sposób pokryć koszty brutalnej 14-letniej wojny domowej, która spowodowała śmierć 150 000 osób. Na własne ryzyko zebrał dowody na nielegalne praktyki pozyskiwania drewna i związane z tym naruszenia praw człowieka. Przekazał dowody Radzie Bezpieczeństwa ONZ, która w efekcie zakazała eksportu drewna z Liberii.
Po usunięciu Taylora Siakor współpracuje z nowymi przywódcami Liberii w celu stworzenia zrównoważonej polityki leśnej. Zakłada Instytut Zrównoważonego Rozwoju, by wspierać ochronę zasobów kraju. Tymczasem firmy nadal niszczą środowisko. Film śledzi prywatne i publiczne życie i działania Siakora i jego niestrudzoną walkę o ochronę swojego kraju i środowiska. Pokazuje również, jak przemyślane działania walczącego o prawdę człowieka stały się symbolem oporu i inspirują dla młodego pokolenia aktywistów. Ujawnia również jak ogromną siłę w tego typu działaniach ma dziś internet.
Film również pokazywany:
Czwartek, 24 maja, godz. 11:45, sala Goplana
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- Pełny program festiwalu na stronie www.docsag.pl – zakładka „Gdynia”
- Bilety do kupienia w kasach i na stronie Gdyńskiego Centrum Filmowego od 27 kwietnia 2018 roku.