Wydarzenia
Mistrzowie. Popiół i diament
Mistrzowie. Popiół i diament

Nowy cykl edukacyjny Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na seanse w nowym cyklu edukacyjnym „Mistrzowie Kina Europejskiego”. Każde spotkanie to pokaz wybranego dzieła filmowego na kinowym ekranie, uzupełniony przez komentarz filmoznawcy i dyskusję. Cykl otwiera prezentacja filmu „Popiół i diament” z 1958 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy – w środę, 14 marca 2018 roku, o godzinie 10.00.

Propozycja skierowana jest przede wszystkim do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz liceów, a także, w miarę dostępności miejsc, do szerszej publiczności. To wyjątkowa okazja, by w Kinie Studyjnym GCF zobaczyć dzieła, które wywarły istotny wpływ na europejską i światową kinematografię. Prezentowane są wybrane produkcje Polskiej Szkoły Filmowej, Kina Moralnego Niepokoju, francuskiej oraz czechosłowackiej Nowej Fali.

Każdy seans poprzedzi krótki wstęp prezentujący dorobek reżysera i najważniejsze założenia danego nurtu w historii kina. Po filmie odbędzie się dyskusja z widzami, w której znajdzie się miejsce na zagadnienia szczegółowe, możliwe tropy interpretacyjne, wątki filmoznawcze i historyczne.

Towarzyszące projekcjom prelekcje prowadzi dr Piotr Kurpiewski, wykładowca Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Uniwersytecie Gdańskim.

Informacje i rezerwacje

tel. (58) 712 46 12 / (58) 712 46 14

e-mail: edukacja@gcf.org.pl

Cena biletu: 11 zł

Opiekunowie grup: wstęp bezpłatny

Bilety do nabycia w dniu projekcji od godziny 9.00 w biurze Gdyńskiego Centrum Filmowego na I piętrze.

Organizatorami cyklu „Mistrzowie Kina Europejskiego” są Miasto Gdynia i Gdyńskie Centrum Filmowe.

Gdynia moje miasto_logo.jpg

Popiół i diament

reż. Andrzej Wajda

Polska, 1958, 97 min

Ostatni dzień wojny, ostatnia noc niewoli. I poranek pierwszego dnia pokoju, 8 maja 1945 roku. W czasie tych kilkunastu godzin młody żołnierz Armii Krajowej, Maciek Chełmicki, który otrzymał rozkaz zabicia komunistycznego działacza, stoczy walkę z samym sobą. Dotąd przygotowany na bohaterskie umieranie za ideały, spotka pierwszą w swoim życiu miłość i po raz pierwszy zmierzy się z wątpliwościami. Dochowa wierności żołnierskiej przysiędze – czy kobiecie? Czy będzie dalej zabijał, choć tak bardzo pragnie teraz żyć?

Obraz konfliktów politycznych i moralnych okresu tuż po wojnie. Wokół zmienia się świat – stare gwałtownie miesza się z nowym. Na bankiecie ku czci zwycięstwa na honorowych miejscach zasiadają towarzysze radzieccy, choć można jeszcze publicznie śpiewać „Czerwone maki na Monte Cassino”; jeden z jego AK-owskich towarzyszy próbuje robić karierę przy nowej władzy, a syn komunistycznego działacza walczy w zbrojnym antykomunistycznym podziemiu. On sam zaś zaczyna wątpić w sens zabijania w chwili zakończenia wojny.

Film zaliczany do arcydzieł kina światowego, nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1959 roku, stanowi apogeum Polskiej Szkoły Filmowej. Wykreował kilka wielkich indywidualności aktorskich: przede wszystkim Zbigniewa Cybulskiego, który dzięki niezwykle nowocześnie zagranej postaci Maćka – romantycznego buntownika – stał się symbolem pokolenia lat 50., a także Bogumiła Kobielę, który rolą sekretarza Drewnowskiego rozpoczął swoją karierę odtwórcy tragikomicznych postaci poniewieranych przez wielką historię.

Popiół i diament.jpg

scenariusz: Jerzy Andrzejewski, Andrzej Wajda

na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego

zdjęcia: Jerzy Wójcik

muzyka: Jan Krenz
scenografia: Roman Mann
kostiumy: Katarzyna Chodorowicz
charakteryzacja: Halina Sieńska
dźwięk: Bohdan Bieńkowski
montaż: Halina Nawrocka
obsada: Zbigniew Cybulski, Ewa Krzyżewska, Wacław Zastrzeżyński, Adam Pawlikowski, Bogumił Kobiela
produkcja: Zespół Filmowy Kadr
kierownik produkcji: Stanisław Adler

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola