Kino dokumentalne plus dyskusja.
Akademia Dokumentalna jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na wybitnych, nagradzanych na światowych festiwalach, filmach dokumentalnych. Misją Akademii, która po raz kolejny odbędzie się już 8 lutego w Gdyńskim Centrum Filmowym, jest zainteresowanie widzów wszystkich pokoleń filmem dokumentalnym, gatunkiem kina niezwykle popularnym na świecie. Film „Nie zapomnij mnie” jest m.in. laureatem festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
19 kwietnia, o godzinie 10.30 w sali Goplana Kina Studyjnego GCF, zaprezentowany zostanie film „Mundial. Gra o wszystko” w reżyserii Michała Bielawskiego.
Mistrzostwa „España ’82” były ostatnim sukcesem reprezentacji Polski na piłkarskich mistrzostwach świata. Cała Polska oglądała wspaniałe bramki Bońka i Smolarka, popis umiejętności Laty, Kupcewicza i Buncola, widowiskowe parady Młynarczyka. Na moment zapomniano, że tłem sportowego spektaklu są surowe prawa stanu wojennego, cenzura, wojsko na ulicach, więzienia zapełnione opozycjonistami. Występ piłkarzy był tak udany, że nazwano go „najpiękniejszym serialem stanu wojennego”
„Mundial. Gra o wszystko” to dokumentalna opowieść o sporcie i polityce w warunkach stanu wojennego. Grę piłkarzy śledzą internowani działacze zdelegalizowanej „Solidarności”, dziennikarze sportowi i cenzorzy, wycinający z telewizyjnych transmisji wszelkie przejawy istnienia opozycji. Występ w Hiszpanii poznajemy też z perspektywy zawodników, usiłujących sprostać nie tylko swoim ambicjom, ale też unieść ciężar oczekiwań kibiców i reżimowej propagandy.
Dokument „Mundial. Gra o wszystko” to połączenie unikalnych archiwaliów Telewizji Polskiej, Kronik Filmowych, materiałów FIFA, fotografii z obozu w Białołęce, animowanych w technice 3D, rysunków oraz wywiadów z piłkarzami, komentatorami sportowymi i internowanymi w Białołęce.
Opis filmu: Against Gravity