Wydarzenia
WERNER HERZOG. WIZJONER KINA | 13 – 17.12.2024
WERNER HERZOG. WIZJONER KINA | 13 – 17.12.2024

Zapraszamy na przegląd filmów Wernera Herzoga WERNER HERZOG. WIZJONER KINA!

  • 13 – 17.12.2024

Zagramy filmy:

 

13.12 AGUIRRE, GNIEW BOŻY, reż. Werner Herzog

14.12 ZAGADKA KASPARA HAUSERA, reż. Werner Herzog

15.12 NOSFERATU – WAMPIR, reż. Werner Herzog

16.12 WOYZECK, reż. Werner Herzog

17.12 FITZCARRALDO, reż. Werner Herzog

Gdy mowa o Wernerze Herzogu, zwykle pada słowo „wizjoner”. I rzeczywiście, jego śmiałe, a jednocześnie dociekliwe wizje świata i człowieka zajmują w historii kina miejsce wyjątkowe. Zrealizowane przez twórcę w latach 1972–1981 filmy takie jak Aguirre, gniew boży, Zagadka Kaspara Hausera, Nosferatu wampir, Woyzeck oraz Fitzcarraldo to dzieła wybitne nie tylko z uwagi na rozmach realizacyjny czy maestrię reżyserską, lecz także na doskonałe zespolenie idei zawartych w scenariuszach z cielesnością aktorów – Klausa Kinskiego i Bruno S. Wizjonerski charakter filmów Herzoga wynika bowiem tyleż z wrażliwości samego reżysera, ile ze – skrajnie różnych przecież – cech osobowości odtwórców ról tytułowych oraz ich szczególnych relacji z kamerą. Inspirację do wykreowania obrazów filmowych Herzog czerpał z malarstwa, muzyki, przyrody, a także z iście egzystencjalnego uwikłania jednostki ludzkiej w jej własne namiętności i demony. Obrazy te zawsze kierują uwagę w stronę obcości, inności i outsiderstwa. Ich monumentalny charakter wynika z jednej strony z piękna krajobrazu, który u Herzoga staje się pełnoprawnym bohaterem, z drugiej zaś z siły wyrazu ludzkiej twarzy, w zachwycający sposób ujmowanej przez operatorów współpracujących z reżyserem – Thomasa Maucha oraz Jörga Schmidta-Reitweina. 

 

Przegląd tych pięciu filmów wraz z krótkimi wstępami w formie wykładów wideo przybliży sylwetkę reżysera, wprowadzi w tematykę jego dzieł, a także pozwoli osadzić je w szerszym kontekście kulturowym. 

 

BILETY dostępne w kasie kina GCF lub na naszej stronie w zakładce REPERTUAR.

 

Projekt jest organizowany przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych oraz Goethe Instytut w Warszawie, a współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola